רה"מ נלחץ ממרד השרים |

נתניהו ביקש לדחות ההצבעה על הכשרת בנייה על קרקע פלסטינית, שיועדה להיום

ח"כ אורלב, אחד מיוזמי החוק, הסכים לדחייה של שבועיים, בעוד שח"כ כץ מתעקש להעלות את ההצעה שלו; נתניהו הורה על משמעת קואליציונית נגד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכם עם חבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) על דחיית ההצבעה בכנסת על "חוק ההסדרה", שמיועד להכשיר בניית התנחלויות על קרקע פלסטינית פרטית. במקביל, הנחה ראש הממשלה את שר הביטחון, אהוד ברק, להקפיא את ההכנות להריסת הבתים בגבעת האולפנה בבית אל למשך שבועיים. בפרק זמן זה, ייעשה מאמץ נוסף למצוא פתרון שימנע את הריסת הבתים, שבכל זאת לא יסתור את פסיקת בג"ץ. לדברי אורלב, נתניהו אמר לו כי הוא "לא פוסל חקיקה להסדרת הבניה בגבעת האולפנה".

החלטת נתניהו מתקבלת על רקע כמה התפתחויות בסוגיית ההסדרה. השרים ישראל כץ, סילבן שלום וגלעד ארדן הודיעו בימים האחרונים כי בכוונתם לתמוך בהצעת החוק, למרות החלטת ועדת השרים לחקיקה להתנגד הצעה, המחייבת אותם. גורם פוליטי העריך כי היוזמה של נתניהו לדחות את ההצבעה על החוק נעשתה בעקבות מרד השרים.

באחרונה קבעה ועדת השרים לחקיקה כי שרי הממשלה ידרשו להתנגד לחוק, ובמקביל בהודעה חריגה הודיע יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, כי לחברי הכנסת של הקואליציה ינתן חופש הצבעה בנושא. הצעד האחרון אמור להביא להגדלת התמיכה בחוק.

באופוזיציה הנאבקת לסכל את החוק מעריכים כי לא יימצא לו רוב, בין היתר בזכות הודעתו של יו"ר קדימה, שאול מופז, כי חברי מפלגתו יתנגדו לו. גם סיעת העצמאות הבהירה שתצביע נגד החוק. עם זאת בכנסת אין ודאות לגבי גורלו של החוק, אם וכאשר יעלה להצבעה, זאת כיוון שככל הנראה רבים יעדיפו להיעדר מההצבעה ולא להכריע בעניין.

עצרת נגד פינוי שכונת האולפנה בבית אל באפרילצילום: גיל כהן מגן

בעוד שאורלב מסכים לדחות בשבועיים את ההצבעה על הצעת החוק הפרטית שלו שעניינה הסדרת הבנייה הפרטית, התעקש ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי, להעלות בכל זאת את הצעת החוק שלו בעניין, וזאת חרף הבקשה המפורשת של ראש הממשלה. כיוון שכך הורה נתניהו הורה ליו"ר הקואליציה אלקין, על משמעת קואליציונית גורפת, במסגרתה יחויבו כל השרים והח"כים להצביע נגד ההצעה. ח"כ כץ אמר עם העלאת החוק לדיון כי "לא אכפת לי שתפילו את החוק, שעם ישראל יראה שלפחות היה יהודי אחד שצעק עד כאן. לא ניתן לראות יהודים מגורשים". באולם המליאה אין אף ח"כ של הליכוד חוץ מגילה גמליאל, כרמל שאמה וציון פיניאן.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, במהלך דיון של ועדת השרים לענייני התיישבות הבוקר עדכן מזכיר הממשלה צבי האוזר את השרים על ההבנות עם אורלב. בדיון משתתפים השרים בגין ויעלון, מתאם הפעולות בשטחים איתן דנגוט ונציגי משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה.

הפקיד הבכיר העריך כי אם במהלך השבועיים הקרובים לא יימצא פתרון, זולת חקיקה, תקודם הצעת חוק פרטית אך מצומצמת יותר, שתעסוק בהסדרת גבעת האולפנה בלבד, ואז יינתן לחברי הקואליציה חופש הצבעה.

"המצב שנוצר אינו פשוט"

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי הוא מתנגד בכל תוקף לחקיקת חוק ההסדרה. "מדובר בהצעת חוק שמזיקה לישראל, לממשלה ולמפעל ההתיישבות, ותשמש כנשק אפקטיבי בידי יריבי ישראל בזירה הבינלאומית והמשפטית. במדינה מתקדמת אין אפשרות לחוקק חוק שיבטל פסק דין חלוט של בג"ץ. הפתרון שימצא צריך לשלב בין ביצוע החלטת בג"ץ לחיזוק בית אל". משמעות דבריו של שר הביטחון היא שיש להרוס את הבתים, ולבתים חדשים בשטח אחר בבית אל שאינו קרקע פלסטינית פרטית.

תושבי גבעת האולפנה הודיעו כי בכוונתם להגיע לדיון במליאה ולצפות בהצבעה מיציע האורחים. בימים האחרונים הפעילו תושבי ההתנחלויות לחץ רב על שרים וחברי כנסת הנחשבים למתנגדי החוק, בבקשה שלא יגיעו להצביע.

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, קיים אתמול בלשכתו מפגש בין זקני רבני הציונות הדתית, ח"כים ושרים. ריבלין אמר באירוע כי "מדובר בנושא מסובך ועל כן הממשלה לא יכולה לתמוך בו באופן ישיר. המצב שנוצר איננו פשוט. הממשלה עמדה מול בית המשפט והצהירה שאם לא יימצא פתרון ניאלץ להרוס את השכונה. מהתרשמותי, בשיחות שקיימתי עם ראש הממשלה, גם הוא מבין שיש צורך בפתרון יצירתי, כדי למנוע את הרס השכונה, משום שהתושבים עלו למקום במחשבה שהדבר על פי חוק, ובמסגרת המותר, ובשליחות ממשלת ישראל. לא ייתכן שיתוקן עוול באמצעות יצירת עוול אחר. צריך להתאים את החוק לצדק".

השר ישראל כץ שנכח גם הוא בפגישה, אמר: "מהרגע הראשון סברתי שהפתרון לעובדה שקוראים תגר משפטי על ההתיישבות הוא בחקיקת חוק. אין דרך אחרת מלבד חקיקה. היישובים האלה עלו על פי חוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ