יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ יעקב כץ (כצלה) מהאיחוד הלאומי משך ברגע האחרון את הצעת חוק ההסדרה שנועד להכשיר את הבניה היהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות.

לדבריו של ח"כ כץ, הדבר נעשה לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמתנגד לחוק. ואולם, ראש הממשלה מצידו הבהיר כי אין לו בעיה שהח"כ יביא את החוק להצבעה, אם כי הממשלה מתנגדת לחוק. "החוק הזה - נזקו עולה על תועלתו", אמר השר בני בגין. "לחקיקה כזאת יהיו השלכות מרחיקות לכת".

באחרונה קבעה גם ועדת השרים לחקיקה כי שרי הממשלה ידרשו להתנגד לחוק. מנגד הודיעו בימים האחרונים השרים ישראל כץ, סילבן שלום וגלעד ארדן כי בכוונתם לתמוך בהצעת החוק, למרות החלטת הוועדה, המחייבת אותם. גורם פוליטי העריך כי היוזמה של נתניהו לדחות את ההצבעה על החוק נעשתה בעקבות מרד השרים.

מוקדם יותר, לפני ששינה את דעתו, אמר ח"כ כץ כי יביא את החוק להצבעה במליאה למרות סיכום שהושג בין נתניהו לבין ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) שהגיש הצעה דומה על דחיית ההצבעה. "לא אכפת לי שתפילו את החוק", אמר כץ. "שעם ישראל יראה שלפחות היה כאן יהודי אחד שצעק 'עד כאן'. לא ניתן לראות יהודים מגורשים". אולם כאמור, לבסוף החליט למשוך את החוק רגע לפני ההצבעה.

ח"כ כץ

במקביל ללחץ שהפעיל על אורלב וכץ הנחה נתניהו את שר הביטחון, אהוד ברק, להקפיא את ההכנות להריסת הבתים בגבעת האולפנה בבית אל למשך שבועיים. בפרק זמן זה, תכנן נתניהו לעשות מאמץ נוסף למצוא פתרון שימנע את הריסת הבתים, מבלי לפעול בניגוד לפסיקת בג"ץ. לדברי אורלב, נתניהו אמר לו כי הוא "לא פוסל חקיקה להסדרת הבניה בגבעת האולפנה".

על פי פסיקת בג"ץ, עד ה-1 ביולי יש להרוס חמישה בניינים בשכונת האולפנה בבית אל ובהם 30 דירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ