בן ארי: מוטרד מהאלימות, אך הם נושאים מחלות נגיפיות מסוכנות

ח"כים שהשתתפו בהפגנה אמש מגנים אלימות אך קוראים לגירוש. יו"ר הכנסת: "אסור לעשות שימוש בשפה שאנטישמים משתמשים בה כלפינו"

יהונתן ליס
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יניב קובוביץ

יום אחרי ההפגנה האלימה נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב, סירבו היום (חמישי) חברי הכנסת שהשתתפו בה ומזוהים עם המאבק בתופעה לקשור בין התבטאויותיהם לתקיפת נתינים זרים ורכושם. ח"כ מירי רגב שאמרה טרם החלה האלימות כי "הסודאנים הם סרטן בגוף שלנו", גינתה בשיחה עם "הארץ" את מעשי האלימות אך הדגישה כי "אני מבינה את הזעם והכאב של התושבים".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), שמשתתף באורח קבוע בהפגנות נגד הזרים אמר אמנם כי "אני מאוד מוטרד מהאלימות", אך הבהיר: "יש דברים שהם לא תוצר שלי, אלא של המציאות". בן ארי הביע שביעות רצון מכך שהקמפיין להוצאת המסתננים מתל אביב מתחיל לתפוס תאוצה. "פתאום רואים חברי כנסת מהליכוד ומקדימה מגיעים להפגנה. פתאום אני מקשיב לשר הפנים ושומע משפטים שאני בעצמי אמרתי", אמר.

בן ארי, שמנהיג את המאבק מן הלשכה הפרלמנטרית שפתח בשכונת התקווה לפני כשנתיים, טען: "מי שמאשים אותנו בהסתה - או שהוא מרושע, או טיפש, או שניהם יחד. יש פה חבית אבק שריפה. ילדה בכיתה ד' לא יכולה ללכת לחוג ריתמיקה בלי שילוו אותה, או שהיא לומדת בכיתה אחת עם ילדי מסתננים שאתה לא יודע אלו מחלות הם נושאים איתם. אלה מחלות נגיפיות קשות ביותר".

5 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביב
1 מתוך 5 |
הפגנה נגד המסתננים מאפריקה בדרום ת"א
2 מתוך 5 |
עצורים הערב בהפגנה בדרום תל אביב

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, קרא מנגד לנבחרי הציבור לעצור את ליבוי היצרים. "כשההמון זועם, על מנהיגים לרסן את הזעם ולמצוא פתרונות, במקום ללבותו. אסור לעשות שימוש בשפה שאנטישמים משתמשים בה כלפינו. אנחנו עם שסבל רבות מהסתה ומהתנכלויות ומחויב ברגישות ומוסריות יתרים".

ח"כ דני דנון אמר ל"הארץ": "האלימות היא לא פתרון ואי אפשר להצדיק אותה בכל מקרה". הוא הוסיף:  "אני הגעתי יחסית מוקדם. "הקהל היה די עצבני, גם מולי. דיברתי כמה דקות. המסר העיקרי היה גירוש. אמרתי שאסור להתייפיף וצריך לפעול בצורה אקטיבית בנושא. היו הרבה צעקות של 'למה אתם לא עושים את זה?'. אנשים ניגשו אליי אחרי שירדתי מהבמה והרגשתי שזה בדם לבם. כשיצאתי הגיעו למקום חברי כנסת נוספים", תיאר.

דנון סבור שהפתרון המיידי להרגעת הרוחות והפסקת האלימות מחייב את פינוי האפריקאים מדרום תל אביב. "צריך להרחיק מיד את המסתננים. הדיירים הרי לא ייצאו משם. צריך להאיץ הקמה מתקני שהייה זמניים ולהוציא אותם מריכוזי האוכלוסין".

אהרונוביץ': "לא להתסיס"

ח"כ רגב הביעה הבנה לזעם התושבים. "הם אומרים 'תעזרו לנו. משפילים אותנו, תראו איך אנחנו חיים, אנחנו פוחדים לצאת מהבית. מסתובבות קבוצות של סודאנים עם שתיה ברחובות'". רגב השתתפה בהפגנה, ובשלב מאוחר יותר התקשרו אליה כמה מהמשתתפים כדי שתסייע בשחרורם ממעצר. "אם הם הפגינו והיו אלימים צריך לעצור אותם", אמרה.

לדבריה, יש להפריד בין אוכלוסיית הפליטים הזקוקה לסיוע, לבין אוכלוסיית המסתננים בהם צריך לנהוג ביד קשה לאלתר. "הפתרון היחידי הוא להביא לדרום תל אביב כמויות אוטובוסים, להעלות את כל המסתננים ולהסיע אותם לעיר אוהלים שתוקם ליד הגדר", אמרה. "צריך לתת להם להחליט אם הם חוזרים ברגל למקום שממנו באו, או לחכות עד שאנחנו נאתר מדינה שלישית שתקלוט אותם". רגב הוסיפה: "לא יכול להיות שכל פעם ארגוני זכויות אדם, השמאלנים האלה, מגישים בג"צים ומונעים אותם להחזיר אותם לארצותיהם".

עוד אמרה רגב כי "צריך לעבור עסק עסק בתל אביב ולגזור שלוש שנות מאסר על פי החוק על כל מי שהעסיק סודאנים. צריך לפעול כמו בארצות הברית ולתגבר את הגבול בגדודים של חיילים ומשטרה, כי אי אפשר להלשים את בניית הגדר מהר כל כך. רק כך, הסודאנים יעבירו מסר לבני משפחותיהם שלא כדאי להם להגיע לישראל והזרם הבלתי פוסק של מסתננים ייעצר".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', התייחס אף הוא לאירועים ולדיון הציבורי סביב סוגיית המסתננים ואמר כי "אני קורא לנבחרי הציבור, ח"כים ושרים לנהוג באיפוק: לא להתסיס ולא לגרום להסתה של ציבור אחד נגד ציבור אחר".

לדברי השר, "מה שמתרחש היום בתל אביב הוא איום חברתי חמור. מה שקורה שם פשוט לא תקין. הבעיה בישראל אפילו חמורה הרבה יותר ממה שמתרחש באירופה מאחר ולישראל הם מגיעים למרכז אחד שבו הם מתגוררים". לדבריו, "אם ראש הממשלה אומר שיכולים להגיע 600 אלף מסתננים אני אומר לכם שיכולים להגיע גם מיליון. חלקם כבר נמצאים בתוך סיני וחלקם כבר במצרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ