חנין זועבי נאמה באוניברסיטת חיפה תחת אבטחה יוצאת דופן

הח"כית התייחסה להחלטת טורקיה להגיש כתבי אישום נגד בכירים בצה"ל: "צריך להעמיד לדין גם נתניהו וברק. אלה הבני אדם הכי מסוכנים במדינה הכי מסוכנת"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) התייחסה היום (שני) להחלטת טורקיה להגיש כתבי אישום נגד ארבעה קצינים ישראלים בכירים בגין אחריות לכאורה להרג תשעת הפעילים הטורקים על האוניה מאווי מרמרה לפני שנתיים ואמרה כי "המדיניות בישראל תתחיל להתעשת רק כאשר תתחיל לשלם מחיר על פשעיה והפרותיה. זועבי אמרה את הדברים בכנס באוניברסיטת חיפה, כשאת הרצאתה אבטחו כוחות משטרה ויס"מ מחשש להתפרעויות.

לקראת בואה של זועבי, שונו סידורי האבטחה באוניברסיטה, הוצבו מחסומים והכניסה להרצאה ניתנה אך ורק לסטודנטים שהוזמנו על ידי חברי תא בל"ד באוניברסיטה, מחשש שפעילי ימין יעוררו מהומה בעת נאומה. בסופו של האירוע, לא נרשמו אירועי אלימות.

זועבי, ששהתה על סיפון המרמרה בעת האירוע, אמרה עוד כי "בישראל נהנים מההפקר של מדיניות בינלאומית שפוחדת מתגובתה של ישראל לצעדים של ענישה וסנקציות. אולם הטרור הפוליטי שישראל משתיקה דרכו את העולם לא מפחיד לא את דעת הקהל באירופה, שרואה במדיניות הישראלית סכנה על השלום העולמי, ולא את טורקיה שהחליטה להעמיד לדין את חלק מהאחראים על חטיפת מרמרה והריגת תשעה פעילים. מה שחסר הוא להעמיד לדין גם את נתניהו וברק, אלה בני האדם הכי מסוכנים במדינה הכי מסוכנת לעולם".

בנובמבר 2010 הגיעה זועבי לאוניברסיטת חיפה על אף סירובה של הדיקן לאשר את השתתפותה, מה שעורר עימותים מילוליים בין סטודנטים פעילי בל"ד איתם נפגשה זועבי, לבין סטודנטים יהודים. במאי 2011 ביטלה האוניברסיטה כנס בהשתתפותה.

כשעלתה על הבמה, התייחסה זועבי למהומה שמעוררת הגעתה לאוניברסיטה. "אנשי ביטחון האוניברסיטה אינם יודעים מה זה דמוקרטיה", אמרה זועבי, "כנראה שאנחנו הסטודנטים הערבים מפחידים את הגזענים במדינת ישראל ובאוניברסיטת חיפה, מי שמפחד מהשיח של בל"ד ומהפלסטינים שנאבקים לזכותם לקיום, ולחופש הביטוי פה. היינו מצפים מאקדמיה דמוקרטית ושיוויונית שתקדם אירוע כזה ותעודד אותו לא שתביא ניידות משטרה. רק אקדמיה שמפחדת מחופש הביטוי עושה את זה, המטרה שלה היא להפחיד".

זועבי פנתה לסטודנטים בקהל והפצירה בהם להיאבק נגד הגזענות. "אנו רואים בכם גרעין המאבק, סטודנטים בגיל שלכם נאבקים כיום במצרים ולוב וסוריה ועושים מהפכות. אתם צריכים להיות המובילים ולהוות דוגמה לאישיות הלאומנית, בין השאר בפעילויות באוניברסיטת תל אביב וירושלים וחיפה, בציון הנכבה ויום האדמה".

זועבי התייחסה גם לחקיקה בכנסת ואמרה כי "חוקים גזעניים עוברים בכנסת כל שבוע, תוך 60 שנה עברו 23 חוקים גזעניים, ובשלוש השנים האחרונות עברו תשעה חוקים גזעניים. מדובר בניסיונות לייהד את האישיות הערבית וניסיון להפקיע את הזיכרון ואת האדמה. בשביל מדינת ישראל אנו אבן בדרכה". בהקשר זה התייחסה לפרסום ב"הארץ" שעסק בהסרת הכיתוב בערבית מלוגו האוניברסיטה. "אנחנו יכולים לדבר על גזענות ולדרוש שוויון, אבל גם עולים מאתיופיה ומברית המועצות מדברים על שוויון ואי גזענות, אך הדרישות שלנו שונות, כי אנו לא רק כאזרחים אלא עם שנולד פה. אם אני מבקשת להחזיר את השפה הערבית ללוגו של אוניברסיטת חיפה אני מבקשת את זה לא רק כאזרחית אלא גם כעם יליד שלהם זכויות נוספות על פי החוק הבינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ