היועץ המשפטי לכנסת: לא לאסור סמלי שואה בהפגנות

הצעות חוק שעולות לדיון מבקשות לאסור שימוש בסמלי השואה שלא במסגרת לימודית, אך חוות דעת משפטית קובעת כי הן פוגעות בחופש הביטוי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם בקרוב ייאסר על מפגינים לענוד טלאי צהוב? האם השימוש במילה "נאצי" כקללה ייחשב לעבירה פלילית? ארבע הצעות חוק שעלו היום (רביעי) לדיון, מבקשות להפוך את השימוש בסמלי השואה השונים לעבירות פליליות שענישה בצידן. אלא שאגף הייעוץ המשפטי לכנסת, שבראשו עומד היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון, צפוי להציג לחברי ועדת החוקה במשכן חוות דעת, שלפיה איסור בחוק על שימוש בסמלים אלה הוא פגיעה פסולה בחופש הביטוי.

את הצעות החוק, כולן פרטיות, מעלים חברי הכנסת יואל חסון ומרינה סולודקין (קדימה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי) וזבולון אורלב (הבית היהודי). ההצעות השונות מתבססות על הצעות דומות שהגישו בכנסות הקודמות חברות הכנסת לשעבר נעמי חזן (מרצ) וקולט אביטל (עבודה).

במהלך הדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט, אמר ח"כ אייכלר (יהדות התורה): "אם יהיה חוק כזה, גם אני עשוי לשבת בבית הסוהר". ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי אסור שהצעת החוק הזו תעבור, "אם יהיה חוק כזה התלונה הראשונה צריכה להיות נגד ראש הממשלה, אשר יותר מפעם אחת השתמש בהשוואת איראן להיטלר".

בדברי ההסבר להצעות נכתב בין היתר כי: "תופעת השימוש בסמלים ובכינויים בעלי זיקה לשואה או לנאציזם הולכת וגוברת בשנים האחרונות. הקלות הבלתי נסבלת בה נעשה שימוש יום-יומי במושגים אלה כחלק מהשיח הציבורי והפוליטי, תוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם, ראויה לכל גינוי. במציאות בה אנו חיים, יש חשיבות לעיגון איסורים לעניין שימוש בסמלים או בפריטים בעלי זיקה לשואה או לנאציזם בחקיקה על מנת למנוע את התפשטות התופעה".

ההצעות שונות במקצת בהגדרות הכינויים והסמלים האסורים ובהיקף האיסור, אולם כולן מבקשות לאסור בחוק על כל שימוש בכינוי נאצי, סמל נאצי, או סמל השואה, שלא במסגרת לימוד, תיעוד או דיווח היסטורי. צוות היועצים המשפטיים במשכן מתנגד להצעות אלה בתוקף. "יש בהן כדי לפגוע קשות בחופש הביטוי הפוליטי, העומד בלב ליבה של הזכות לחופש הביטוי", נכתב בחוות הדעת.

לפי היועצים המשפטיים, החקיקה הקיימת ממילא מגבילה את היכולת להשתמש בסמלים אלו באופן לא ראוי. כך לדוגמא, פגיעה בכבוד הדגל או סמל המדינה היא איסור פלילי לפי חוק הדגל, הסמל וההמנון; פרסום משפיל יכול שיהיה אסור לפי חוק איסור לשון הרע; הכחשת השואה מהווה עבירה לפי חוק איסור הכחשת השואה.

"חופש הביטוי בא להגן על ביטויים שהציבור סולד מהם, הן בשל תוכנם והן בשל צורתם", מסבירה חוות הדעת. "בשל החשיבות של זכות זו למשטר הדמוקרטי, יש צורך בהצדקה חזקה במיוחד כדי לפגוע בזכות, וניסיון לנקוט באמצעי שפגיעתו פחותה בזכות. ההצדקה המוצעת בהצעות החוק חורגת מההצדקות המקובלות היום לפגיעה בחופש הביטוי, וצורת הפגיעה היא גורפת למדי, שכן היא אוסרת על שימוש בקטגוריה שלמה של ביטויים".

בשנים האחרונות נעשה שימוש בסמלי השואה לצרכים פוליטיים בכמה הזדמנויות. בתקרית זכורה במיוחד שאירעה בדצמבר האחרון, התכנסו כאלף חרדים בכיכר השבת בירושלים, לעצרת מחאה נגד מה שהם מכנים "הדרת חרדים", שבה ענדו חלק מהם טלאי כתום בצורת מגן דוד. האקט אמור היה לסמר את היותם "קורבנות הנרדפים בגלל יהדותם", כדבריהם. כמה מעונדי הטלאי היו ילדים ונערים; אחד מהילדים חבש כובע ברט, בדומה לילד בתמונה מוכרת מהשואה.

איור: עמוס בידרמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ