נתניהו שוקל להעביר את בתי האולפנה; גורמים במערכת הביטחון: זה בלתי אפשרי

בסביבת רה"מ שוקלים להעתיק את הבתים ממקומם, ולהקים 10 בתים על כל בית שיועבר; גורמים במערכת הביטחון: אין מקום לעוד בתים וההעתקה לא אפשרית; במשרד הביטחון דחו את דברי הגורמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן פתרון אפשרי לסוגיית גבעת האולפנה, כדי להימנע מחקיקה של חוק ההסדרה. לדברי גורמים בסביבת ראש הממשלה, התוכנית כוללת העברת חמשת הבתים מהשטח הפלסטיני הפרטי, והקמת בתים חדשים בבית אל. בעקבות הודעת נתניהו הודיעו ח"כים מהימין כי יעלו את חוק ההסדרה להצבעה ביום רביעי.

במקביל אמרו גורמים מקצועיים במערכת הביטחון להארץ כי התוכנית של נתניהו אינה ישימה. לדבריהם, לא ניתן להעתיק את הבתים ממקומם, ואין מקום להקמת מספר הבתים הדרוש לפי תוכנית נתניהו. בתגובה רשמית של מערכת הביטחון נמסר עם זאת כי ניתן לבצע את המעבר.

השלב הראשון של הפיתרון אותו בוחן נתניהו כולל ניסור חמשת המבנים והעתקתם לשטח סמוך במרחק כמה מאות מטרים, שאינו קרקע פרטית פלסטינית. גורמים בסביבת נתניהו הדגישו כי לפי הבדיקות ההנדסיות שבוצעו, מהלך ניסור הבתים והעברתם, הוא אפשרי. אולם גורמי המקצוע במערכת הביטחון העוסקים בסוגיית האולפנה, חוזרים ומדגישים כי אין שום אפשרות הנדסית כזאת.

אופציית העתקת הבתים עלתה בעבר על ידי צבי האוזר, מזכיר הממשלה, ששאב את הרעיון מהעתקת בתי הטמפלרים בשנת 2005. עם זאת, גורמי המקצוע אמרו שהדבר בלתי אפשרי, או לחילופין יעלה סכומי עתק, וספק אם ניתן לביצוע בפרק הזמן הקצר עד הראשון ליולי.

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

במקרה של הטמפלרים, הועתקו חמישה בתים למרחק של שלושים מטר. תכנון המהלך לקח שנה, ועלה 24 מיליון שקל. כמו כן, הבתים הורמו למסילה ונדחפו במורד המסילה למקום החדש. הבעיה באולפנה, שהבניינים אינם בנוים על מישור, אלא בנויים באופן מדורג כדי להתאימם לתוואי השטח ההררי במקום. ספק אם בכלל ניתן להעתיק מבנים הבנויים בצורה כזו.

נתניהו מבטיח 10 בתים על כל בית שיועבר, אבל אין מקום

בנוסף נבחנת אפשרות לבנות עשרה מבנים חדשים בבית אל על כל מבנה שיפונה, בכפוף לאישור היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. אבל ספק אם גם ההבטחה הזו יכולה להתממש. בית אל בנויה באזור בו במהלך השלטון הירדני היה הסדר קרקעות, וכמעט כל כולו הוא קרקע פרטית בבעלות פלסטינית. לאחר כל הבדיקות המקיפות שעשו במנהל האזרחי, נשאר אולי 20 דונם של אדמות מדינה עליהם אפשר לבנות. כפי שפורסם בהארץ, על 11 דונם מהם, עליהם הוצא צו תפיסה זמני, מתכננים להקים מחנה מעבר זמני. לפי הנתונים של הצבא, במקום ניתן להקים 40 יח"ד בלבד, אולי 10 יותר מהאולפנה.

במשרד הביטחון הגיבו לדברים וביקשו להבהיר כי "ביישוב בית אל יש מקום שאליו אפשר להעביר את מבנה האולפנה, על פי כל סיכום כפי שיקבע. בנוסף, ניתן להרחיב את הבנייה בבית אל בעשרות מבנים נוספים ביותר מדרך אחת. הגורמים המקצועיים ממשיכים לטפל בסידורים הטכניים הנדרשים להעתקה והיא תבוצע במועד".

בסביבת נתניהו אמרו כי עדיין לא התקבל אישור של היועץ המשפטי לממשלה למהלך כולו, וכי עדיין אין הבנות בנושא עם המתנחלים עצמם. לפיכך מדובר ברעיון שנבחן ולא בהחלטה סופית. במידה ולא יתקבל אישור היועמ"ש, תיבחן חקיקת חוק ההסדרה.

נתניהו אמר בסוף השבוע כי הוא מעדיף להימנע מחקיקה בנושא כי זו רק תחליש את ההתיישבות. הוא יבקש מהיועמ"ש לבחון את האפשרות להתמודד עם תביעות עתידיות, דוגמת זו שהוגשה בסוגיית האולפנה. "תביעות משפטיות לא יהיו דרך לפגוע בהתיישבות", אמר נתניהו. "מה שיחזק את ההתיישבות זה הבנייה, ועל כל בית שנפנה, נבנה עשרה בתים חדשים".

בימין מחזירים את חוק ההסדרה לשולחן

נתניהו היה אמור למצוא פתרון לסוגיה, אחרת יפוג האולטימטום של חברי הכנסת מהימין ביום רביעי, והכנסת תצביע על חוק ההסדרה. בדיונים פנימיים, נואש נתניהו מהאפשרות למצוא דרך להשאיר את הבתים במקומם, והדיון עוסק בחבילה שיקבלו המתנחלים בתמורה לפינוי מרצון למחנה זמני שהמדינה תקים עבורם. הבעיה המרכזית היא שכמעט כל בית אל הוקמה על קרקע פרטית, ואין בהתנחלות עתודות קרקע פוטנציאליות היכולות לאכלס מחנה זמני.

גם היוזמה החדשה של נתניהו עוררה התנגדות משמאל ומימין כאחד, והח"כים מהימין הודיעו כי הם אכן יעלו את הצעת החוק ביום רביעי. בימין אומרים שהיא נולדה ללא תיאום ודיאלוג עם המתנחלים. מועצת יש"ע הפרגמטית הושארה מחוץ לתמונה, בעוד שהפלג הרדיקלי אצל המתנחלים לא מוכן לשמוע על שום פיצוי ופשרה, ודורש להעלות את חוק ההסדרה לדיון. לנוכח התנהלות אנשי נתניהו, צפוי כל המחנה להתאחד סביב הדרישה להעלות את החוק ביום רביעי הקרוב. ההצבעה צפויה לגרום מבוכה לנתניהו ולשרים שאמורים להתנגד לה על פי ההחלטת הממשלה, אולם שרים רבים אמרו שיצביעו בעד למרות האיסור.שרים אחרים צפויים להיעדר מהמליאה.

נוסח חוק ההסדרה, שיזמו חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי), יו"ר הקואליציה, זאב אלקין (הליכוד) ו-18 ח"כים נוספים, קובע כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש את פינויה אחרי יותר מארבע שנים מאז הקמתה - הבתים לא יפונו. תחת זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצוי כספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה. הנוהל המוצע יחול רק על שכונות המונות 20 משפחות לפחות. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא, לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים״.

השר הרשקוביץ: אצביע בעד החוק

הידיעה על כוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להורות על העתקת בתי שכונת גבעת האולפנה והצהרה על בניית עשרות יחידות דיור חדשות בהתנחלות פשטה בקרב שרי הימין עוד לפני כניסת השבת. ח"כ יעקב כץ (כצל׳ה) מהאיחוד הלאומי, שיגר מסרון בהול לשרים בעקבות מידע על כך שראש הממשלה מתכוון לנאום ביום שני הקרוב ולהכריז על ״פתרון להרחבת בית אל״, הכולל את הריסת השכונה והצהרה לבנייה חלופית. לדבריו, נתניהו החליט לנקוט במהלך דומה גם בקרקעות הנוספות הנתונות בבעלות פלסטינית פרטית, בהן שליש מבית אל, וכל עפרה. ״ביבי הולך על מגה התנתקות. 70 אלף תושבים, מאות מוסדות חינוך״, הזהיר כץ את השרים.

השר דניאל הרשקוביץ, יו"ר סיעת הבית היהודי, כבר הודיע כי יצביע בעד חוק ההסדרה. "על שרי הממשלה הלאומיים מהליכוד, ישראל ביתנו וש"ס להתייצב כאיש אחד ולהצביע בעד החוק כדי להציל את שכונת האולפנה", אמר. ח"כ דני דנון ממפלגתו של נתניהו קרא להצביע על חוק ההסדרה והודיע כי הוא יכנס ביום שני את נציגי יו"ש בכנסת לדיון בנושא. "המסתננים מקדימה לוקחים את רה"מ לשמאל ופוגעים בקואליציה מבפנים"

ח"כ אריה אלדד (איחוד הלאומי) אמר כי "נתניהו מעתיק את מגרון ומעתיק את שכונת האולפנה. כל מה שנשאר לנתניהו לעשות כדי להביא שלום עולמי הוא להעתיק את ירושלים לניו יורק". חבר סיעתו, ח"כ מיכאל בן ארי, אמר כי "אם גבעת האולפנה תהפוך לעמונה 2 ביבי, בג"ץ והפרקליטות יפנימו את המסר ויפסיקו להיות גיבורים על יהודים".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון מסרה בתגובה כי "הבטחתו של נתניהו לבנייה נוספת בבית אל היא מכת מוות לתהליך המדיני ומובילה להקמת מדינה אחת".שלי יחימוביץ' מסרה כי  "נכון נהג רה"מ נתניהו כאשר בחר לציית לשלטון החוק בנושא פינוי גבעת האולפנה, ואולם ההתרסה שבחר לצרף לצעד המתבקש, בדמות ההתרברבות על כך שיקים עשרה בתים על כל בית שיפונה היא ילדותית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ