נתניהו על פינוי שכונת האולפנה

"כל פתרון אחר יביא נזק מדיני כבד לישראל"

נתניהו מנסה לרכך את התנגדות הימין להצעתו לפנות את השכונה בבית אל. ח"כ יעקב כץ (כצ'לה) פתח בשביתת רעב במחאה

ברק רביד
יהונתן ליס
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יהונתן ליס
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל את ישיבת שרי הליכוד הבוקר כדי לרכך ככל הניתן את ההתנגדות שריו לתוכניתו לפנות את בתי שכונת האולפנה בבית אל. המסר של נתניהו לשרים היה כי כל פתרון אחר, במיוחד חקיקת חוק הסדרה, יהיה כרוך בנזק מדיני כבד לישראל. "המדיניות שלנו היא לחזק את ההתיישבות תוך שמירה על החוק", אמר נתניהו. "תמיד אפשר ללכת לפתרון של חקיקה, אך יש לזה מחירים, כולל בזירה הבינלאומית". 

ההצעה, שפורסמה בסוף השבוע, כוללת הזזת חמשת הבתים לשטח סמוך, השוכן במרחק כמה מאות מטרים. על כל מבנה שיפונה, נתניהו מעוניין לבנות עשרה מבנים חדשים בבית אל, זאת בכפוף לאישור היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

התוכנית יצרה מתיחות חריפה בין נתניהו לחברי הכנסת מהימין. ח"כ יעקב כץ (כצל׳ה) מהאיחוד הלאומי פתח הבוקר בשביתת רעב מול משרד ראש הממשלה במחאה על תוכנית הפינוי. זאת "בדרישה להעביר את חוקי ההסדרה ביום רביעי, שרק הם שימנעו את מגה ההתנתקות שראש הממשלה נתניהו נגרר אליה". כץ הוסיף כי "אנו כולנו איננו מטומטמים, ונצביע כולנו כאיש אחד בעד חוקי ההסדרה. ההצבעה בעד חוקי ההסדרה תציל בהכרח את ראש הממשלה, שרי הליכוד והליכוד עצמו מכליה פוליטית".

גבעת האולפנהצילום: רויטרס

יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, אמר הבוקר כי "מדובר בשגיאה חמורה ביותר", והודיע על כוונתו להעלות את החוק להסדרת המאחזים להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית, ביום רביעי הקרוב. יום רביעי הוא המועד האחרון האפשרי להצבעה כדי שניתן יהיה להשלים את החקיקה לפני המועד שקבע בג"ץ לפינוי הבתים

נתניהו ציין עוד בישיבת השרים כי ברצונו להעתיק את הבתים לאזור אחר בבית אל, להרחיב את הבנייה ביישוב ולגבש מנגנון שימנע תביעות עתידיות. "אם שלוש הנקודות האלה יקבלו את האישור המשפטי, נהיה במצב טוב", אמר נתניהו. "הכוונה היא להביא את שלוש הנקודות יחד בכפוף לאישור היועץ המשפטי לממשלה. נמתין בסבלנות לתשובת היועץ המשפטי, כדי שאפשר יהיה לקבל החלטה מושכלת".

בלשכת ראש הממשלה מעריכים שעוד היום תתקבל תשובת היועץ המשפטי לממשלה. בלשכה ציינו כי עלות העתקת הבתים והעברתם למרחק של כמה מאות מטרים תהיה נמוכה יותר מהפרסומים, והיא מוערכת בעשרות מיליוני שקלים. מסביבת נתניהו אמרו כי בנייה של עשר יחידות דיור על כל יחידת דיור שתפונה תביא לתוספת של יותר מאלף תושבים להתנחלות בית אל.

אלקין ונתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו ציין היום בדיון כי בצורה כזו תיווצר הרתעה לגבי הגשה של עתירות נוספות, "זה מרכיב יסודי נגד אלה שרוצים להרוס, וזה דבר שאני ממתין לקבל עליו תשובה מהיועץ המשפטי", אמר נתניהו. אם וינשטיין לא יאשר את התוכנית, תיבחן חקיקה של חוק ההסדרה, שבמסגרתו יינתן פיצוי לפלסטינים בעלי קרקע פרטית, שעל אדמתם מתגוררות במשך ארבע שנים לפחות 20 משפחות ישראליות. 

בסביבת נתניהו הדגישו אמש כי לפי בדיקות הנדסיות שבוצעו, אין מניעה לנסר את הבתים ולהעבירם לשטח שאינו קרקע פלסטינית. עם זאת, גורמים מקצועיים במערכת הביטחון טוענים כי אין כל אפשרות הנדסית כזו.

יו"ר מפלגת קדימה, שאול מופז, שמפלגתו עשויה להפוך ללשון המאזניים בהצבעה על חוק ההסדרה, אמר הבוקר בתגובה כי "ביטחונה ועתידה של ישראל תלויים בהסדרה מדינית ולא בהסדרת הבלתי חוקי. רק בהסדרה מדינית נוכל להבטיח את עתידם של רוב רובם של המתיישבים ביהודה ושומרון". ח"כ יואל חסון אמר כי "נתניהו קיבל החלטה אמיצה, ואני מקווה כי הוא יעמוד בה. זוהי ההזדמנות של נתניהו להיפרע מכל אותם גורמים קיצוניים בליכוד המנסים בכל מחיר לסבך את ישראל ולדרדר את מעמדה בזירה הבינלאומית".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הבוקר כי "נכון נהג ראש הממשלה נתניהו כאשר בחר לציית לשלטון החוק בנושא פינוי גבעת האולפנה, ואולם, ההתרסה שבחר לצרף לצעד המתבקש, בדמות ההתרברבות על כך שיקים עשרה בתים על כל בית שיפונה, היא ילדותית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ