חוות דעת שהוצגה לנתניהו |

ניתן להכשיר העברת תושבי גבעת האולפנה לשטח הצבאי

לדברי פרופ' יורם דינשטיין, מומחה בתחום המשפט הבינלאומי, ניתן להגדיר את נוכחות המפונים מבית אל בשטח הצבאי כחיונית לצרכי "הגנה מרחבית"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

חוות דעת משפטית של פרופ' יורם דינשטיין, אחד המומחים המוערכים בעולם בתחום המשפט הבינלאומי, מכשירה את העברת תושבי גבעת האולפנה לתוך השטח הצבאי התפוס באזור בית אל, וזאת לצרכי "הגנה מרחבית". אמש נקרא דינשטיין לשוב בבהילות לירושלים, כדי להשתתף בהתייעצויות שהתקיימו בין משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

דינשטיין הציג חוות דעת משפטית, שלדעתו תעמוד במבחן בג"ץ ובמבחן הדין הבינלאומי, לפיה תושבי גבעת האולפנה יעברו לתוך השטח הצבאי שנתפס ליד בית אל בשנת 1970 ויוכרז כי נוכחותם שם חיונית לצרכי "הגנה מרחבית". זאת על סמך העובדה כי בשנת 1979 קיבל בג"ץ את הטענה כי הישוב היהודי בבית אל משמש כהגנה מרחבית, ושקיומו משולב בצרכי ההגנה של הצבא, שתפס את הקרקע.

דינשטיין העריך בהתייעצויות אתמול כי בג"ץ לא צפוי להתערב בצעד זה, שכן לא אמור להיות כל הבדל בין הצורך בהגנה מרחבית של תושבי בית אל בשטח הגדול שנתפס לצרכים צבאיים בשנות ה-70 לזה של היום. הוא הוסיף כי מספיק שצה"ל יצהיר כי נוכחותם בתוך השטח הצבאי שנתפס חיונית מבחינה ההגנה המרחבית, כדי לאפשר את המהלך. יחד עם זאת, דינשטיין היה נחרץ כי יש לפנות את גבעת האולפנה ולהעביר את תושביה, שכן בתי השכונה אינם חלק מהשטח התפוס. דינשטיין כבר הביע עמדה זאת בדיון שהתקיים במשרד הביטחון בשבוע שעבר.

השטח הצבאי אליו מתוכננים לעבור מפוני גבעת האולפנה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עדיין לא ידוע מה תהיה ההמלצה הסופית של הגורמים המשפטיים – אם העתקת מפוני גבעת האולפנה לשטח שנתפס בשנות ה-70 תיעשה באופן זמני, או באופן קבוע. על פי הערכות גורמים משפטיים, אם תיבחר האופציה הזמנית, הרי שגם בכך יהיה כדי לעקר ביקורת צפויה של בג"ץ למהלך.

כמה שעות לפני כן התקיים במשרד המשפטים פורום התייעצות עם מומחים נוספים למשפט בינלאומי, שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, זימן לכדי למצוא פתרון לתסבוכת בשכונת גבעת האולפנה. בהתייעצות המקודמת אצל וינשטיין השתתפו הפרופסורים רובי סיבל, דוד קרצ'מר, משה הירש ודינשטיין. בין היתר הועלתה בפורום האפשרות כי במקום להרוס את המבנים בגבעת האולפנה, צה"ל יתפוס אותם ל"מטרות צבאיות", כך שהמבנים עצמם לא יהרסו והאקט הסימבולי של הרס מבנים לא ייצא אל הפועל. במקביל, יפונו התושבים לתוך השטח הצבאי התפוס.

בדיונים שהתקיימו אתמול אצל וינשטיין, הדעה הרווחת היתה כי חוק ההסדרה עלול לסכן את ישראל בזירה הבינלאומית, ואולי אף לגרור אותה לבית הדין בהאג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ