תגובה לחוק ההסדרה: מרצ תעלה הצעת חוק לפינוי-פיצוי מרצון

לפי ההצעה שיזם ח"כ אילן גילאון, תושבים שייתפנו מרצון יזכו לפיצוי מהמדינה, שתקבל לידיה חזקה על הבתים המפונים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במקביל להצבעה על חוק ההסדרה שתתקיים בכנסת ביום רביעי הקרוב, צפויה סיעת מרצ להעלות להצבעה את הצעת החוק "פדיון הבית". הצעת החוק קובעת שתושבים המתגוררים מזרחית לגדר הביטחון, בשטחי הגדה המערבית, יוכלו להתפנות מבתיהם מרצון, בתמורה למתן פיצוי מלא על ידי המדינה. לאחר הפינוי, לא יתאפשר לתושבים לשוב לדירותיהם והמדינה תקבל חזקה על הבתים ולא תעשה בהם כל שימוש.

יוזם הצעת החוק, ח"כ אילן גילאון, טען שההצעה צפויה לתת מענה הולם לסוגיית בתי גבעת האולפנה. לדבריו, "התושבים טוענים כי לא ידעו שהמבנים נבנו על קרקע פרטית. הצעת החוק מאפשרת להם לתקן את העוול שנעשה, להתפנות מרצון ולקבל פיצוי הולם, בעזרתו יוכלו לקבוע את מקום מגוריהם בתחומי הקו הירוק ולנהל חיים נורמליים". גילאון אמר כי קיבל תמיכה למהלך גם מקרב תושבים מעבר לקו הירוק. לטענתו, "המתנחלים מבינים שהחוק החדש יאפשר להם להפסיק להיות שבויים בשטחים שממשלות ישראל שלחו אותם אליהם ולקבל פיצוי ריאלי על דירותיהם".

חוק ההסדרה, שכאמור יובא להצבעה בכנסת ביום רביעי, קובע שיישובים יהודיים בגדה עם עשרות משפחות, שנבנו על קרקע ערבית פרטית, לא יפונו, ותחת זאת יינתן פיצוי לתובעים הפלסטינים שיוכיחו את בעלותם על הקרקע. החוק צפוי להעניק מעמד חוקי לעשרות מאחזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ