נתניהו החליט להתנגד לחוק ההסדרה: שר שיצביע בעד - יפוטר

עם זאת, רה"מ לא צפוי לפעול נגד מי שיעדיף להיעדר מההצבעה. "אי אפשר לנהל מדינה בצורה הזו", אמר. הרשקוביץ ואדלשטיין הודיעו שיתמכו גם אם יפוטרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לשכת ראש הממשלה עדכנה הערב (שלישי) את השרים כי בנימין נתניהו החליט שעמדת הממשלה הרשמית היא להתנגד לחוק ההסדרה. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי המשמעות היא ששרים וסגני שרים לא יוכלו להצביע בעד החוק. נתניהו הבהיר כי שר או סגן שר שיצביע בעד חוק ההסדרה, ובניגוד לעמדת הממשלה יפוטר לאלתר. עם זאת, נתניהו לא צפוי לפעול נגד שרים שיעדיפו להיעדר מההצבעה.

"אי אפשר לנהל מדינה בצורה הזו", אמר נתניהו. "יש לפנינו אתגרים לאומיים גדולים כמו קידום שוויון בנטל, אישור התקציב וטיפול במסתננים מאפריקה. רק ממשלה מלוכדת ואחראית תוכל להתמודד אתם".

בעקבות הצהרתו של נתניהו, עדיין לא ברור כיצד ינהגו מחר שרי ישראל ביתנו, שהודיעו אתמול כי הם עשויים לתמוך בחוק. בישראל ביתנו הבהירו שהחלטתם אינה סופית והיא עשויה להשתנות בהתאם להבהרות שיתקבלו מנתניהו ומהיועץ המשפטי לממשלה. שרי ש"ס הודיעו כי ייעדרו מהמליאה בעת ההצבעה, חברי הכנסת של המפלגה יתמכו בחוק. השר ישי אמר הערב "בהתאם להחלטתי מראשית השבוע, שרי ש"ס ייעדרו מההצבעה ללא שום קשר לאיום כזה או אחר". השרים דניאל הרשקוביץ ויולי אדלשטיין הודיעו כי יתמכו בחוק - גם אם יפוטרו.

גם סגנית השר גילה גמליאל הודיעה כי תצביע בעד חוק ההסדרה. היא ציינה כי יש לה אמון מלא בראש הממשלה, במאמציו ונכונותו למצוא פתרון אמיתי לחיזוק ההתיישבות, אך אמרה כי היא "מחויבת להישמע לצו מצפוני שמנחה אותי לעמוד לצד אזרחים שגרים משך שנים בבית אותו רכשו ואינם צריכים לשלם את המחיר של טעויות שאין חלק בהם". סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, איוב קרא, הצהיר הערב "אני מצביע בעד החוק. נקודה". 

חלק מהשרים נמצאים בחו"ל ולא יקדימו חזרתם על מנת לתמוך בהצעה, זאת למרות ציפיות המתנחלים מהם. שר התחבורה ישראל כץ נמצא בביקור בהאג ולא ישוב בזמן להצבעה, אך מסביבתו נמסר כי השר מקוזז עם אחד מחברי הכנסת הערבים שהתכוון להתנגד להצעה, לא נמסר באיזה ח"כ מדובר. השר סילבן שלום אינו בארץ ולא צפוי לחזור בזמן להצבעה.

הפגנת דיירי שכונת האולפנה שקראו לשרים להצביע בעד חוק ההסדרה, תחילת השבועצילום: אמיל סלמן

גורמים פוליטיים העריכו הערב כי ההצבעה עשויה להביא לפרישת סיעת הבית היהודי מן הקואליציה. לדבריהם, "הבית היהודי ממילא נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות פנימיות לראשות המפלגה. חברי המפלגה לא יוכלו להסכים לשבת בתוך ממשלה שתפנה את בתי שכונת האולפנה. לכן, התמיכה בחוק ההסדרה עשויה להפוך לעילה לפרישתה מן הקואליציה".

במהלך היום היו נתונים השרים למתקפת שיחות ומסרונים שנשלחו גם לעוזריהם. מדי כמה דקות קיבלו השרים טלפונים, מסרונים והודעות מייל מפעילים על כך שמצופה מהם לתמוך בחוק. משה פייגלין כבר הודיע כי פעיליו לא יתמכו במי שיתנגד לחוק. בהודעה ששלח צורפה רשימת טלפונים ומיילים של כל שרי הליכוד. במייל נוסף הנחה פייגלין להמשיך בפעילות, וכתב כי "חשוב להדגיש בפני כל מי שאתם מדברים אתו שהחרב מונפת לא רק על גבעת האולפנה אלא על כל יישובי חבל בנימין, ולכן חוק ההסדרה מאוד חשוב".

לנתניהו יש רוב: 61 חברי כנסת כבר מתנגדים

על פי ההערכות, נתניהו לא זקוק להתנגדות ישראל ביתנו וש"ס, כדי למנוע את העברתו של החוק. ספירת המתנגדים לחוק בכנסת מעלה כי למעלה מ-61 חכי"ם ושרים מתנגדים כבר כעת לחוק, בעוד ש-33 חכי"ם – לא כולל ש"ס (11) וישראל ביתנו (15) - הבטיחו את תמיכתם בו. עם זאת, לא ברור עדיין כמה מבין חברי הכנסת והשרים יעדיפו שלא להתייצב להצבעה. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, שהוא אחד מיוזמי החוק, הבהיר כי בניגוד לשרים, חברי הכנסת מן הקואליציה, יזכו היום בחופש הצבעה מלא. סיעות קדימה והעצמאות הכריזו על משמעת סיעתית נגד החוק.

הערב נפגשים ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, לפגישה שהוגדרה כמכרעת בעניין פינוי חמשת בתי גבעת האולפנה בבית אל. הנושא המרכזי שנדון בפגישה יהיה חוות דעתו המשפטית של וינשטיין לגבי חוקיות העתקת הבתים לשטח צבאי בבית אל ובניית 300 יחידות דיור חדשות על שטח צבאי בהתנחלות.

הסוגיה היחידה שעליה השיב עד כה וינשטיין בחיוב היא התקדימיות של סוגיית גבעת האולפנה. לפני יומיים, היועץ המשפטי העביר לנתניהו מסמך שבו קבע כי פסק הדין של בג"ץ בעניין האולפנה אינו מהווה תקדים כיוון שהוא מבוסס על הסכמה של המדינה. וינשטיין טען כי אם במקרים עתידיים המדינה תציג עמדה שונה, הדבר ישליך על עמדת בג"ץ באותם מקרים.

אתמול רמז שר החוץ אביגדור ליברמן כי הוא מסתייג מתכניתו של נתניהו להעתקת חמשת הבתים בשכונת האולפנה למקום אחר בבית אל. "אני מקווה שיימצא פתרון סביר אחר", אמר ליברמן בכנס של לשכת רואי החשבון באילת. "כולם, גם אנשי ההתיישבות, מבינים שצריך פתרון יצירתי. אסור שזה יהווה תקדים".

שר החוץ הוסיף כי "שמחתי לשמוע את חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שבכל מקרה גבעת האולפנה לא מהווה תקדים לגבי יישובים אחרים... אנחנו חושבים שצריך לחפש פתרון ולא ליצור משבר. בהיעדר פתרון סביר מה שיישאר זה להצביע על חוק ההסדרה ולהסדיר את מעמד הבתים בבית אל".

הבוקר קיימה הוועדה לביקורת המדינה דיון סוער בעניין גבעת האולפנה. ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) תקף את השר בני בגין מהליכוד על יחסו למתנחלים ועל עמדתו בסוגיה. "באיזו עדינות ונדיבות אתה מטפל בבדואים ובאיזה רוע לב וזדוניות אתה מטפל בציבור המתנחלים", אמר כץ לבגין, "עד היום היינו ידידים אבל לא נוכל להיות ידידים יותר. אתה מביא לקריעת המחנה הלאומי ולפצע נוסף שייפתח בחברה הישראלית".

לדיון הוזמנו נציגי משרד הביטחון והפרקליטות וכן תושבי השכונה. דובר השכונה הראל כהן, השובת רעב, צעק לעברו של השר בגין כי פינוי האולפנה יהיה "גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה". "אמרת לנו שאין דין רמת גלעד כדין גבעת האולפנה", הוסיף כהן, "ששם נלך על החוק (חוק ההסדרה, ע"ר). אנו לא אבק ולא כינים ולא ג'וקים, ואין שום סיבה שתגרש אותנו. אתה יכול לפחות למען כבוד אביך וארץ ישראל לעשות את הדבר הנכון". כהן הוסיף כי "ייזכר לדיראון עולם שראש הממשלה בנימין נתניהו הרס במו ידיו בתים, ומי שהוביל אותו היו האנשים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ