ברוב של 69 מתנגדים: חוק ההסדרה הופל

בתום דיון סוער, במהלכו אף הוצא ח"כ בן ארי מהמליאה, דחו חברי הכנסת את הצעת חוק ההסדרה ברוב של 69 מתנגדים מול 22 תומכים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק ההסדרה בקריאה טרומית. 69 חברי כנסת התנגדו להצעת החוק, לעומת 22 חברי כנסת שתמכו בו. קודם להצבעה התקיים במליאה דיון סוער בהצעה, במהלכו אף הוצא מהאולם חבר הכנסת מיכאל בן ארי.

במקביל הפגינו מאות תומכי החוק סמוך למבנה הכנסת וחסמו כבישים בקרית הממשלה. עימותים התפתחו בין המפגינים ובין כוחות המשטרה. לפחות 4 מפגינים נעצרו, ועימותים התפתחו גם בין המפגינים לבין השוטרים האחראים למעצר. בין העצורים איתמר בן גביר.

דחיית החוק התקבלה לאחר שאמש הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בהתאם להחלטת הממשלה להתנגד לחוק, שר או סגן שר שיצביעו בעד – יפוטרו. לפיכך, הודיעו כבר אמש שרי ש"ס הודיעו כי ייעדרו מהמליאה. שרי הליכוד שנחשבו בימים האחרונים כמתנדנדים, בהם לימור לבנת, גדעון סער וגלעד ארדן, התייצבו לבסוף לצד ראש הממשלה והצביעו נגד החוק. השרים עוזי לנדאו וסגני השרים איוב קרא ולאה נס לא התייצבו להצבעה במליאה.

להצבעה לא התייצבו גם השרים יולי אדלשטיין ודניאל הרשקוביץ וסגנית השר גילה גמליאל, שהבטיחו בימים האחרונים לתמוך בחוק. אדלשטיין נימק את החלטתו בהתחייבות ראש הממשלה לבניית יחידות דיור נוספות ובהישג שבהקמת ועידת השרים לנושאי התיישבות. דברים דומים אמרה גם סגנית השר גמליאל.

הפגנת ימין בעד חוק ההסדרה מול בית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

אל מול שרי הליכוד המורדים, זכה הבוקר נתניהו לרוח גבית מסגן ראש הממשלה, שר החוץ אביגדור ליברמן, שהודיע כי סיעתו תצביע יחד עם הממשלה נגד החוק. היחיד שהפר את החלטת הסיעה היה ח"כ דוד רותם, שתמך לבסוף בחוק בהצבעה. במקביל הודיעו חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה) כי יתנגדו אף הם לחוק, זאת בהוראת המנהיג הליטאי הרב שטיינמן, שנימק את החלטתו בנימוק הלכתי לפיו אי אפשר לחייב בעלים למכור את שדהו אם הוא מודיע שאינו מסכים לכך.

יוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), ביקר בדיון לקראת ההצבעה את המשמעת שהטיל נתניהו על השרים ואמר כי "מתברר שראש הממשלה היה ונשאר חייל של אהוד ברק". ברק הגיב בחיוך נבוך. גם ח"כ דני דנון (ליכוד) ביקר את הפלת החוק על ידי חברי הכנסת. "עם ישראל לא בחר בפינוי יישובים או בברק, מדינת ישראל מתחילה לשלם על החתונה עם קדימה". ואולם חבר קדימה, ח"כ יואל חסון אמר כי "ההחלטה היא הוכחה לכך שקדימה ממרכזת את נתניהו וממשלתו ודוחפת את הקיצוניים לשוליים".

באופוזיציה בירכו על ההחלטה. יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי טוב עשה נתניהו כאשר הפעיל את כובד משקלו בהצבעה נגד החוק. בפתח הדיון דחתה הכנסת ברוב גדול את חוק שהעלתה סיעת מרצ בתגובה, הקורא להעניק פיצוי למתנחלים העוזבים מרצונם את בתיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ