ואניטי-פייר על נתניהו: שולט במדינה שלו, אך לא בגורלה

רצף הכתבות במיטב עיתוני העולם על רה"מ מגיע גם למגזין האמריקאי. "נתניהו הביס בגדול את יריביו בתקשורת ובאופוזיציה, אך בין איראן לפלסטינים - הוא אינו שולט בגורל ישראל"

נטשה מוזגוביה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נטשה מוזגוביה

אחרי הכתבה המחמיאה על ראש הממשלה בנימין נתניהו במגזין טיים וההכתרה למלך, ואחרי כתבת הפרופיל על רעייתו שרה ב"בילד" הגרמני - מגיע ראיון עם ראש הממשלה במגזין האמריקאי "ואניטי פייר".

בכתבה שזכתה לכותרת "הפרדוקס של נתניהו" מסביר הכתב הבכיר דיוויד מרגוליק כי "איראן גרעינית מאיימת; הקונפליקט הפלסטיני ממשיך לבעור על אש קטנה; בינתיים, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הביס בגדול את יריביו המשמעותיים: התקשורת הישראלית והאופוזיציה הפוליטית...ביבי' שולט במדינה שלו, אך לא על גורלה".

בראיון, שנערך בירושלים וכולל צילומים יחודיים של נתניהו עם רעייתו, התייחס ראש הממשלה לתדמית שיצאה לו כאדם קר. הוא כינה זאת כ"בדיחה טובה". "אני לא מניפולטיבי מטבעי, אני לא פוליטיקאי מטבעי", אמר נתניהו, "אני לא צרכן של תככים פוליטיים". נתניהו סיפר כי בניגוד למה שחושבים, יש לו חברים מאחורי הקלעים, כאלה שלדבריו אפילו לא מצביעים עבורו. "אני לא קר. מצביעיי לא מתייחסים אליי ככזה. הם מתייחסים אליי מאוד בחום. זה לא כאילו יש שני ביבי", אמר. ראש הממשלה התייחס לביקורת עליו בציניות כשאמר לכתב "כפי שאתה יודע, אני חסר חוש הומור, חסר חברים, נשלט בידי חוטים בלתי נראים של אבי ואהוד ברק מסובב אותי על האצבעות שלו".

נתניהו ציין כי היחסים בינו לבין הנשיא ברק אובמה "ידידותיים יותר ממה שתוארו" - וכי מדובר ב"שני אנשים שיודעים להעריך את החוכמה והעוצמה אחד של השני". נתניהו התייחס למירוץ לבית הלבן והמעיט מאיכות הקשר שלו עם המועמד הרפובליקאי מיט רומני, שחוזר וקורא לנתניהו "ידידי בנג'מין". "אני בטוח זוכר אותו, אבל אני לא חושב שהיה לנו קשר מיוחד. הכרתי אותו והוא הכיר אותי, אני מניח", אמר ראש הממשלה על תקופת עבודתו ב"בוסטון קונסלטינג גרופ" בשנות ה-70.

הכתבה על נתניהו "וואנטי-פייר" צילום: מתוך האתר: http://www.vanityfair.com
נתניהו ורעייתו שרהצילום: מתוך האתר http://www.vanityfair.com

בכתבה מצוטט הנציג הפלסטיני לשיחות עם ישראל, סאיב עריקאת, באמרו שנתניהו לא השתנה ב-25 השנים האחרונות ("הוא יותר זקן וקצת יותר שמן, אבל מבחינה פוליטית לא ראיתי שום שינוי"). נתניהו מצדו מתעקש שהוא לא אחראי לקיפאון המדיני הנוכחי. "היו חמישה ראשי ממשלה אחרים מאז אוסלו. הם לא עשו שלום. תשכח מ"פעמיים ביבי" - אני חושב על אולמרט אחד, ברק אחד, רבין אחד. מדוע הם לא יכלו לעשות שלום?".

על ההתבטאויות הלוחמניות של נתניהו כלפי איראן, הכתב מעיר ש"האיום האיראני הפך את ביבי למשפיע פוליטית עוד יותר: המנהיג העליון בטהראן עזר ליצור חצי-מנהיג עליון בירושלים". המאמר מציע סקירה רחבה של סיפורי "שני נתניהו", צולל עמוק לתוך יחסיו המורכבים עם אביו, התקשורת הישראלית וגם אילי ההון היהודים-אמריקאים. הוא מעיר שעד כה, ההישג הגדול של נתניהו (מעבר להימנעות ממלחמה) היה עסקת חילופי השבויים שהביאה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. את הכתבה נועלת שאלה פתוחה: מה באמת תהיה המורשת הפוליטית של נתניהו.

מוקדם יותר היום פרסם הבילד הגרמני קדימון לכתבה עם שרה נתניהו שתפורסם במהדורת יום ראשון של הטבלואיד. "הרבה אנשים מדברים עליה, מעט עיתונאים דיברו איתה", התגאו בבילד שזכו ביומיים שלמים עם אשת ראש ממשלת ישראל. הם ישבו עמה לשיחות בירושלים ונסעו איתה ברחבי ישראל. "צפינו ממקור ראשון איך היא מאזנת בין חייה הציבוריים והפרטיים, משפחתה ופעילויותיה החברתיות".

הראיון יתפרסם במלואו ב-10 ביוני, אבל את מסקנותיו הבילד חושף בפני כל: "לבילד היתה הזדמנות לשבת עם אשה שמושמצת אחת לכמה זמן בעיתונות הישראלית על מנת לגלות מי היא באמת. מצאנו אשה אינטליגנטית ורחומה שמקדישה את עצמה לתמיכה בבעלה. היא פסיכולוגית ילדים מומחית ובעלת תואר שני מהאוניברסיטה העברית,עובדת עיריית ירושלים, אם לשניים (יאיר, 20, ואבנר, 17), מסורה לקריירה שלה, למשפחתה, ולארצה".

ביבי "הוא לא רק בעלי, הוא גם החבר הכי טוב שלי", אמרה נתניהו לבילד; ואילו ביבי החזיר לציטוט: "אשתי נותנת לי המון כוח וחום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ