עופר אדרת
עופר אדרת

"בכל שישי, בחצר ביתם בירושלים, משפחת נתניהו נהנית מארוחת שבת יחד. בנימין נתניהו, ראש הממשלה, שני בניו, ושרה נתניהו, 'האישה הראשונה', יושבים ליד שולחן עץ גדול. בשעות האלה הם 'רק עוד משפחה יהודית', כפי שאומרת שרה”.

כך נפתחת כתבת הפרופיל של העיתון הגרמני "בילד" על שרה נתניהו, שתתפרסם מחר (ראשון) במהדורת סוף השבוע של העיתון הפופולרי – שלפי נתונים נקרא בידי 12 מיליון אנשים מדי יום. את הראיון ערכה כתבת העיתון סטפני בילגס בסוף החודש שעבר בירושלים. “איך למדתי להכיר את שרה נתניהו", תהיה הכותרת שלו. “ראיון בלעדי עם הגברת הראשונה של ישראל", תהיה כותרת המשנה.

"בילד" מתגאה מאוד בהישג העיתונאי שלו. “שרה נתניהו לא התראיינה בתקשורת הבינלאומית זה 12 שנים", כותב העיתון. "היא חרגה ממנהגה עבור 'בילד אם-זונטאג' (מהדורת סוף השבוע של 'בילד', ע”א), ואירחה אותנו בירושלים. במשך יומיים היתה לנו ההזדמנות לטייל איתה בישראל, לראות את חיי היום-יום שלה ולבקר עמה בפרויקטים החברתיים שהיא עוסקת בהם. היא דיברה איתנו על חייה בפתיחות מדהימה". את בעלה, ראש הממשלה, מכנה העיתון: “אחד האנשים החזקים אך גם המאויימים ביותר בעולם".

שרה נתניהו וכתבת "בילד" סטפני בילגסצילום: דניאל ביסקופ

בעקבות שיתוף פעולה בין "בילד“ ו“הארץ“, אנו מביאים כאן פרסום ראשון של הראיון המלא עם שרה נתניהו, עוד בטרם מתפרסמת הכתבה בעיתון הגרמני. הראיון כולל גם כמה משפטים מפיו של בעלה, ראש הממשלה נתניהו.

* * *

"איך היא מצליחה לשמור על קריירה ובו זמנית למלא את חובותיה כגברת הראשונה וכאמא לשני ילדים"? שואל "בילד", ומספר לקוראיו על עבודתה של שרה כפסיכולוגית בשירות הפסיכולוגי של עיריית ירושלים. שרה משיבה: "חשוב לי מאוד לעבוד ולקדם את הקריירה שלי, למרות שאני הגברת הראשונה. למדתי במשך הרבה שנים והשקעתי הרבה מאמץ בהשכלה שלי".

הכתבת התרשמה מאוד מהגברת נתניהו: "הרושם הראשוני שלי: היא רחומה, מלאת שמחת חיים ורעננה. העיניים שלה נוצצות...היא מתנצלת על האיחור הקל, ואומרת שהיה לה יום עמוס בעבודה... אני מרגישה כאורחת פרטית, כשיחת נשים רגילה. היא קוראת לי בשמי הפרטי", מתארת הכתבת בהתלהבות.

לאחר ששרה מגישה לה תה היא מראה לה את הבית, את אלבומי התמונות ואת חדרי העבודה שלה ושל בעלה. משם יוצאות השתיים לטיול שליו בגינה, המוקפת חומה גבוהה. "האם את חוששת לחייו של בעלך ולביטחונו"? נשאלת שרה. "כן", היא עונה. "אני תמיד מודאגת, במיוחד כשהוא נוכח באירועים ציבוריים בחו"ל. אני חיה עם הפחד הזה כבר שנים רבות, אבל כן, אני מודאגת. לא רק בגללו. גם בגלל הילדים שלי".

בהמשך עוברות השתיים לשוחח על משפחה. הכתבת מספרת לקוראי "בילד" כי בחודשים האחרונים איבדו שרה ובעלה את אבותיהם. “שרה החליטה שאביה יעבור לגור עם המשפחה בשנה וחצי האחרונות לחייו. היא סירבה לשלוח אותו לבית אבות", כותב העיתון.

"אף פעם לא אוכל להבין איך אנשים יכולים להזניח את הוריהם כשהם מבוגרים וזקוקים לעזרה", אומרת שרה. “זה משהו שלעולם לא אקבל. ההורים שלנו גידלו אותנו, נתנו לנו חיים וזו חובתנו הברורה והטבעית ביותר לדאוג להם כשהם מבוגרים".

בהמשך עוברות השתיים לשוחח על התדמית של שרה והתלונות של עובדי משק הבית שלה על היחס ותנאי העבודה. “שרה נסערת כשהיא נדרשת לטענות האלה", כותב "בילד".

“במשך עשר השנים בהן בעלי היה מנהיג האופוזיציה ולא ראש ממשלה, לא היתה אפילו תלונה אחת של עובד. זה לא נראה לך מוזר? מיד לאחר שהוא נבחר שוב – ההאשמות החלו פעם נוספת. עבור חלק מהאנשים, ברור שזה רווחי ומפתה לשקר בתקשורת. חוץ מזה, אני מטרה קלה. אם הם לא יכולים לתקוף את בעלי, הם תוקפים אותי".

העיתון מספר לקוראיו כי שרה, דיילת לשעבר באל-על, היתה רק בת 37 כשבעלה נבחר לראשות הממשלה, והפכה בכך לאחת הנשים הצעירות בעולם הנשואות לראש מדינה. “היא ושני בניה הבלונדיניים הפכו לאטרקציה מרכזית לפוליטיקה העולמית. תמונות שלה ושל משפחתה פורסמו בעיתונים ובמגזינים ברחבי העולם. היום בניה, יאיר (20) ואבנר (17) נתפסים כמקביליה לנסיך וויליאם ולנסיך הארי מבריטניה – אחד מהם משרת בצבא, הצעיר עדיין בתיכון", כותב "בילד".

"במקביל, שרה הפכה לאחת הדמויות המוכרות ביותר במדינה. כולם בישראל מכירים אותה, יודעים את שמה וניגשים אליה ברחוב. ולכל אחד יש דעה עליה – גם אלה שמעולם לא פגשו אותה", כותב העיתון.

אחד מעדי האופי שמביא העיתון הוא ד"ר אלכס גורל מבית החולים “הדסה עין כרם” בירושלים. “מעולם בכל הקריירה שלי לא פגשתי מישהו שהיה כה מסור לגורלו של קרוב משפחה כמו ששרה היתה. היא דרשה לדעת את כל הפרטים הקטנים על הבריאות של אביה, דאגה לו מסביב לשעון. היא ממש נגעה ללבי", אמר לעיתון.

בהמשך מתלווה הכתבת לשרה בביקור בבית החולים "שיבא", שם היא פוגשת ילדים חולי סרטן. שרה ניגשת לאחת מהן, שני, בת 16. “שרה יושבת על המיטה, לצדה, אוחזת אותה בידיה, מחבקת אותה", כותב העיתון. “שעה וחצי היא בילתה בבית החולים, צוחקת עם הילדים, מקשיבה לאם צעירה".

התחנה הבאה במסלול היא פתח תקווה, שם עוצרות שתי הנשים לארוחת צהריים בקניון. בתפריט: סלטים, מים מינרליים, דיאט קולה וקפוצ'ינו. “בעלך הוא הכי טוב", צועק לפתע אחד המבקרים בקניון לעבר שרה. עם בעלה היא כבר לא יכולה לצאת לקניות.

"יש הרבה דברים שאנחנו פשוט לא יכולים לעשות בגלל המצב הביטחוני. כמו למשל ללכת יחד לסרט או לקניות. אבל למרות זאת, בעלי ואני מנסים לבלות זמן איכות יחד", אומרת שרה.

שרה מספרת לכתבת על ביקוריה בברלין ועל חיבתה לעיר, חרף העובדה שחלק מקרובי משפחתה נרצחו בשואה. “ברור שזה קשה לחשוב על העבר. אבל אני יודעת שגרמניה היום היא ארץ שונה", אומרת שרה. “בילד" כותב שלהתרשמותה של הכתבת, שרה "מעריצה" את הקאנצלרית אנגלה מרקל.

"אני חושבת שהיא אדירה. אני מאוד אוהבת את התמונות מהוועידות G-8, G-20 שבהן היא האישה היחידה בין כל כך הרבה גברים. אני חושבת שהיא יודעת מה היא רוצה והיא קאנצלרית מאוד טובה ומצליחה".

"האם את ובעלך דנים גם בפוליטיקה? האם אתם מדברים על איראן והפצצה הגרעינית"? שואלת הכתבת.

“את יודעת, יש לנו מעט מאוד זמן יחד", עונה שרה. "לכן, אנחנו מעדיפים לדבר על עניינים אישיים, הילדים שלנו, לדוגמה".

"בעלי הוא לא רק הפרטנר שלי; הוא גם החבר הכי טוב שלי", אומרת שרה. נתניהו עצמו משיב בצורה דומה. “היא נותנת לי תמיכה עצומה וחום. היא אבן הפינה של המשפחה שלנו. היא מגדלת את הילדים, היא כל הזמן אומרת לי שאני צריך לפנות זמן לילדים".

בהמשך מתוודה נתניהו: “שרה היתה זו ששכנעה אותי סופית לשחרר את גלעד שליט מהשבי. היא זו שאמרה לי – 'תחשוב על הילד גלעד שליט. תחשוב על הילד במרתף החשוך, ללא תקווה, בלי אור. תחשוב עליו כאילו היה הבן שלו. תחשוב עליו, על אמו, על אביו – ותקבל את ההחלטה'".

המסע עם שרה נמשך ומגיע לצפת. שרה מבקשת לבקר את רחל אטיאס בת השבע, שאיבדה את משפחתה בתאונת הדרכים לפני שלושה שבועות. “שרה מברכת את כולם, מחבקת את בני המשפחה. מתיישבת על הספה כאילו היתה חברה ותיקה של המשפחה. יותר משעתיים היא מבלה שם. מקשיבה לרחל, שמציגה לה את כל אחד מהצעצועים שלה. שרה נתניהו מקשיבה יותר משהיא מדברת", כותב העיתון.

בשמונה בערב מגיע הטיול לסופו. הכתבת כבר מותשת, אך שרה "אנרגטית מאוד", כדבריה. השאלה האחרונה בראיון נשאלת כעת: “מהיכן את שואבת את האנרגיה הזו"? שרה מהססת, ואחרי רגע קט אומרת: “ברור שיכולתי ללכת לארוחות הערב ולאירועים נוצצים מדי יום – מה שאני עושה מדי פעם, אבל זה לא מספיק לי. אני מאמינה שאם את נהנית ממה שאת עושה – המשמעת באה באופן טבעי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ