ועדת השרים לחקיקה אישרה: החמרת ענישה למסייעים למסתננים ושב"חים

השרים אישרו להחמיר את העונש, כך שניתן יהיה להטיל עד 5 שנות מאסר על מסייעים ומעסיקים. בתל אביב הפגינו מאות אפריקאים נגד גילויי הגזענות

אילן ליאור
דנה ויילר-פולק
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
דנה ויילר-פולק
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך הבוקר בהחמרת הענישה לישראלים שייתפסו מעסיקים, מלינים או מסיעים מסתננים או פלסטינים השוהים בישראל בניגוד לחוק. בתל אביב מפגינים בשעה זו מאות ישראלים ומהגרים אפריקאים, במחאה על הסרת ההגנה מאזרחי דרום סודאן והאווירה הכללית נגד מהגרים.

על פי הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), תוחמר ענישתם של המסייעים למסתננים מעונש של עד שנתיים מאסר כיום, לחמש שנות מאסר. תיקון נוסף שהציע אקוניס הוא לאפשר הטלת קנס של חצי מיליון שקלים על ישראלים שייתפסו מסייעים למסתננים. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע הקרוב.

ח״כ אקוניס בירך על אישור הצעת החוק ואמר כי ״החוק החדש מהווה צעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים, שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל כיום. החוק יבלום את התמריץ העיקרי למסתננים לבוא לישראל, כדי למצוא עבודה״.

אלי ישי בביקור במתקן תשאול מהגרי עבודה בעומר, לפני שבועייםצילום: אלון רון

בתל אביב צעדו מאות ישראלים ומהגרים אפריקאים מגינת לוינסקי אל משרדי נציבות האו"ם לפליטים ברחוב החשמונאים. הם מחו על גילויי הגזענות וקראו להכיר בהם כפליטים. המפגינים קראו "אנחנו פליטים, אנחנו בני אדם", ו"סודאנים הם לא סרטן". הם נושאים שלטים שנכתב עליהם, בין השאר: "פליט אינו פושע ואינו סרטן", "אדם שברח מרדיפה זכאי להגנה", "אנחנו פליטים לא אויבים" ו"אנחנו לא מסתננים אנחנו פליטים".

איסמאיל בראקה, פליט בן 17 מדרפור המתגורר בישראל זה שלוש שנים, אמר ל"הארץ": "אנחנו מפגינים היום בגלל שהאזרחים הישראלים מתנהגים אלינו כאילו אנחנו לא אנשים. אנו רוצים שיהיה שוויון זכויות במדינה. אומרים שזו מדינה דמוקרטית – אז איך אין לנו שוויון זכויות?".

לדבריו, המתקפות האלימות בעת האחרונה נגד זרים ואפריקאים הן בלתי נסבלות: "אזרחים ישראלים מתנהגים אלינו בגזענות. הם לא רוצים שחורים מאפריקה, אנשים לא באים לפה סתם, יש להם סיבה במדינה שלהם יש מלחמה.אם לא היתה מלחמה, האזרחים הישראלים לא היו מכירים אותם בכלל. אנחנו רוצים שיתנהגו אלינו כמו לפליטים לא כמו לחיות".

ג'אק זיידאן, בן 22 מחבל דרפור שהגיע לישראל לפני שש שנים, אמר כי חשוב לו להבהיר שהוא ושאר בני ארצו שהגיעו לישראל הם פליטים ולא מסתננים. "ברחנו מהמדינה שלנו כי יש מלחמה... הרבה ישנים על הדשא אין להם עבודה, אין להם מה לאכול. אנשים מרביצים לפליטים כל יום בחודשיים האחרונים".

מוקדם יותר היום עצרה רשות האוכלוסין וההגירה שמונה מהגרים מדרום סודאן, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים נתן ביום חמישי אישור משפטי לגירוש אזרחי המדינה. שר הפנים, אלי ישי, הבהיר כי מדובר בצעד אחד מני רבים וכי יש עוד עבודה רבה להגשמת חזונו - מדינה ללא מהגרים.

לדברי שר הפנים, "הבעיה הגדולה עוד לפנינו. בבחירה בין להיקרא 'נאור וליברל' אך ללא מדינה יהודית וציונית, לבין להיקרא 'חשוך וגזען' אך אזרח גאה, אני בוחר באפשרות השנייה. תם עידן הסיסמאות, מתחיל עידון המעשים".

ביום חמישי דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את עתירת ארגוני זכויות אדם וקבע שהחלטתו של שר הפנים לגרש מהגרים מדרום סודאן היא חוקית. אחרי פרסום פסק הדין הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי תחל מיד בפעילות אכיפה נגד מהגרים מהמדינה ומעסיקיהם. עוד הודיעה הרשות כי תאפשר לאזרחי דרום סודאן עזיבה מרצון בשבוע הקרוב.

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך הבוקר בהחמרת הענישה לישראלים שייתפסו מעסיקים, מלינים או מסיעים מסתננים או פלסטינים השוהים בישראל בניגוד לחוק. על פי הצעת החוק, שהגיש ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד, תוחמר ענישתם של המסייעים למסתננים מעונש של עד שנתיים מאסר כיום, לחמש שנות מאסר.

כבר בינואר אישרה המליאה שורה של תיקונים מחמירים לחוק המסתננים, כמו מאסר של חמש עד 15 שנות מאסר לכל אחד שסייע למסתננים או סיפק להם מקום לינה. אלא שאז החליטה ועדת הפנים של הכנסת לסייג את הענישה באופן משמעותי ולהטיל אותה רק במקרים שהסיוע ניתן למסתננים על רקע פלילי: מבריחי סמים ובני אדם, או כאלה שנתפסו כשברשותם כלי נשק. בנוסף, בעקבות הביקורת הציבורית הנוקבת על החוק, הכנסת הבהירה בזמנו  כי הענישה לסייענים לא מתייחסת למעניקי סיוע הומניטרי או לארגוני הסיוע. 

תיקון נוסף שהציע היום אקוניס הוא לאפשר הטלת קנס של חצי מיליון שקלים על ישראלים שייתפסו מסייעים למסתננים. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ