פקחי יחידת עוז פשטו הבוקר על שכונה באילת ועצרו עשרות אזרחי דרום סודאן, לקראת גירושם חזרה לארצם. בסביבות השעה 5:00 הגיעו כוחות רבים של יחידת עוז לשכונה באילת בה מתגוררים מהגרים רבים מאפריקה. הפקחים נכנסו לבתים ודרשו מהמהגרים לארוז את חפציהם ולמשוך מהבנק את כל כספם, לקראת גירוש. בנוסף, נערכו הבוקר מעצרים גם בתל אביב. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי 55 שוהים בלתי חוקיים נעצרו הבוקר, 45 מהם אזרחי דרום סודאן.

אורית רובין מעמותת אס"ף, שהיתה בקשר עם חלק מהמשפחות באילת, אמרה אחרי האירוע: "לא ברור למה פקחים מגיעים בשעה חמש בבוקר ומטילים אימה על משפחות עם ילדים קטנים. מדובר באנשים שלא פשעו ופעלו בדרכים חוקיות ולגיטימיות, אך נוהגים בהם כפושעים נתעבים".

הבוקר מתקיים בכנסת דיון בוועדת הפנים על האלימות נגד הזרים בתל אביב, ולאחר מכן צפוי דיון נוסף בוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים, שבו תוצג תוכנית להתמודדות עם מבקשי המקלט, הפליטים ומהגרי העבודה.

8 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און
1 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און
2 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און

ח"כ דני דנון (הליכוד) פתח את הדיון בוועדת הפנים וטען שאין הסתה נגד המסתננים בישראל. "לומר שצריך להוציא את המסתננים מישראל זו לא הסתה. אני אמרתי שריך לגרש את המסתננים, ועכשיו פתאום כולם התעוררו". דנון הוסיף כי "כולנו מגנים את האלימות. גם את האלימות של המסתננים נגד אזרחי ישראל וגם את אלימות האזרחים נגד המסתננים".

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף את דנון והטיח בו: "הממשלה שלך היא זו שלא סגרה את הגבול, לא ממשלה בראשותי. אתה אחראי על המצב. אתה מבעיר את הבערה ואחר כך בוכה על הדם השפוך?". חנין פנה לשאר חברי הכנסת בדיון ואמר "הדברים האלה לא מזכירים לכם משהו מההיסטוריה שלנו? האנשים האלה הם מבקשי חיים. משרד החוץ בעצמו אומר שאת רובם אי אפשר להחזיר. בא שר הפנים ואומר שאסור להעסיק אותם. בא ח"כ אקוניס ומציע לאסור את מי שמשכיר להם דירות. מה אתם רוצים שיקרה איתם?".

גם ח"כ שלמה מולה (קדימה) הגיב לדברי דנון וטען כי "אתם מוציאים דיבת ישראל רעה. אנטישמים עושים שימוש בדבריכם כדי לתקוף את ישראל. יכול להיות שהאריתריאים לא פליטים, אבל מדינת ישראל לא פעלה כראוי כדי לבדוק את זה בכלל. למה להתעמר בהם, לפגוע בהם ולהעליב אותם".

לדברי ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), יש להחיל תכנית מסודרת לטיפול בנושא המהגרים. הורוביץ הציג תוכנית הכוללת כמה סעיפים, בהם אחזקת המהגרים במתקני שהייה ומחסה, אך לא בתנאי כלא, שכן מדובר באנשים שאינם פושעים. לדבריו, יש לבחון את בקשות המקלט בתוך כמה ימים ולא חודשים, כפי הקורה היום. מי שבקשתו תימצא כלא מצדיקה הענקת מעמד פליט יגורש לארץ מוצאו.

נקודה נוספת שעלתה בדיוני הועדה היא הפניית המהגרים לעבודות עבורן מייבאת ישראל עובדים זרים. לטענת הורוביץ, "נוכח הכמות הרבה של עובדים זרים שישראל מייבאת, יש לתת למהגרים היתרי עבודה לתחומים כמו חקלאות או בניין, ובמקביל לצמצם את מספר העובדים הזרים שמייבאים לארץ",

לדברי מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, "בכל יום בישראל עובדים ברפתות 8,000 איש. בחממות ניתן לקלוט מהיום למחר כמה אלפים, ואנחנו במחסור של עובדים. הצענו לרשות ההגירה ולמשרד האוצר את ההצעה, אך הם עובדים בקצב של צב. כל הזמן עובדים כאן בתרגילי השהייה. ניתן לייצר פתרונות חיוביים ואנחנו מוכנים לתת פתרון לתעסוקה".

"אני נגד גירוש בכח", אמר ח"כ יעקב (כצ'לה) כ"ץ מהאיחוד הלאומי, "צריך לכלוא את המסתננים, לתת להם אוכל, שתייה, שינה, כדורגל וכדורסל. אחרי כמה שבועות של בטן גב הם יבקשו בעצמם את המענק".

אתמול החליטה ועדת השרים לחקיקה לתמוך בהחמרת הענישה לישראלים שייתפסו מעסיקים, מלינים או מסיעים מסתננים ופלסטינים השוהים בישראל בניגוד לחוק, על פי הצעת החוק של ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), תוחמר ענישתם של המסייעים למסתננים מעונש של עד שנתיים מאסר כיום, לחמש שנות מאסר. תיקון נוסף שהציע אקוניס הוא לאפשר הטלת קנס של עד חצי מיליון שקלים על ישראלים שייתפסו מסייעים למסתננים. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע הקרוב.

ח"כ אקוניס בירך אתמול על אישור הצעת החוק ואמר כי "החוק החדש מהווה צעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים, שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל כיום. החוק יבלום את התמריץ העיקרי למסתננים לבוא לישראל, כדי למצוא עבודה".

רשות האוכלוסין וההגירה עצרה אתמול שמונה מהגרים מדרום סודאן, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים נתן ביום חמישי אישור משפטי לגירוש אזרחי המדינה. שר הפנים, אלי ישי, הבהיר כי מדובר בצעד אחד מני רבים. לדבריו, "הבעיה הגדולה עוד לפנינו. בבחירה בין להיקרא 'נאור וליברל' אך ללא מדינה יהודית וציונית, לבין להיקרא 'חשוך וגזען' אך אזרח גאה, אני בוחר באפשרות השנייה. תם עידן הסיסמאות, מתחיל עידון המעשים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ