יהונתן ליס
יהונתן ליס

הלשכה המשפטית של הכנסת פתחה במאבק נגד הנחת חוק הנכבה בשבוע הבא, אף כי אין עילה משפטית לפסילתו של החוק בשלב זה. מנסחי החוק האשימו את היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, ב"מניעים פוליטיים פסולים", שנועדו לחבל בחוק לגיטימי.

בצעד חריג, פנה אתמול (שני) ינון לעשרות ח"כים המתכוונים להניח את החוק על שולחן הכנסת בשבוע הבא ודחק בהם שלא להגיש אותו לנשיאות הכנסת במתכונתו הנוכחית. חוק הנכבה, שיזם ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, מקנה לשר החינוך סמכויות להטיל סנקציות כלכליות על מוסדות אקדמיים שיציינו את יום העצמאות כיום אבל, או שיאפשרו בתחומם פעילות השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית.

ינון כתב לח"כים כי נשיאות הכנסת רשאית לפסול רק הנחת חוקים השוללים את קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי או שהם גזעניים במהותם, ולכן הוא מבקש מהם לפעול לשינויו של הנוסח עוד לפני הנחתו. "אנו סבורים כי בנוסח הנוכחי של הצעת החוק ישנם קשיים חוקתיים משמעותיים", הסביר ינון. "איסור מן הסוג הזה (האיסור לקיים את האירועים המופיעים בחוק, י"ל), בוודאי ביחס לפעילויות שאינן פליליות, אינו מקובל במדינות דמוקרטיות החורתות על דגלן את חופש הביטוי הפוליטי והחופש האקדמי", הסביר.

בין יוזמי החוק חתומים גם חברי הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו), זאב אלקין (הליכוד) ורונית תירוש, אבי דיכטר ויובל צלנר מקדימה. גורמים בכנסת שהיו מעורבים בניסוח הצעת החוק האשימו אתמול את ינון ב"מניעים פוליטיים פסולים". לדבריהם, "עוד לא נתקלנו בתופעה שבה יועץ משפטי מתערב בנוסח של הצעת חוק למרות שאין מניעה חוקית להגיש אותו בנוסח הקיים. ההחלטה של ינון להתערב בשלב כל כך מוקדם היא ניסיון פסול של היועץ המשפטי של הכנסת לסתום פיות של ח"כים שמנסים לקדם סדר יום השונה משלו".

טקס לציון יום הנכבה באוניברסיטת ת"א, בחודש שעברצילום: אלון רון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ