המתנחלים מבקשים מהמחוזי פסיקת בזק על בתי האולפנה

בניסיון אחרון להציל את השכונה, התושבים מקווים שאם בקשתם תתקבל, המדינה תתמוך בעתירתם לבג"ץ לדחות את ההריסה בתמורה לאיטום הבתים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אנשי גבעת האולפנה הגישו בקשה לבית המשפט המחוזי להכריע בתוך חצי שנה בבקשתם לרשום על שמם את הקרקע בבית, וזאת בניסיון אחרון להציל את הבתים מהריסה בסוף החודש.

על פי המתווה החדש שהציעו המתנחלים לבית המשפט המחוזי, הבתים ייאטמו עד לסוף החודש. עד אמצע אוקטובר יוגשו תצהירי עדות ראשית, ולאחר מכן יתנהלו דיוני הוכחות "יום אחר יום". פסק הדין יינתן עד סוף השנה. אם שופט המחוזי אהרון פרקש יקבל את הבקשה, יפנו המתנחלים לבג"ץ ויבקשו דחייה של חצי שנה כדי לסיים את ההליך במחוזי. "במידה שבית המשפט יסכים לקדם את הדיון בתיק במהירות העולה על הרגיל, יהיה ניתן לפנות לעליון ולבקש ממנו להימנע מההריסה עד לתום בירור התיק, כאשר במקביל יפונו הבתים מתושבים וייאטמו", כתב עורך דין דורון ניר צבי, בא כוחם של המתנחלים. כיוון שקרית הישיבה בית אל, החברה שבנתה את המתחם ועדיין הבעלים של 24 דירות שם, היתה צד להליך בבג"ץ, היא רשאית להגיש בקשות בתיק.

הבעיה העיקרית במתווה היא שבפסק הדין של נשיא העליון אשר גרוניס נכתב במפורש שיש "לממש את צווי ההריסה" ולא לאטום או לבצע כל תחליף אחר. המתנחלים כבר הציעו למדינה איטום במקום הריסה בתמורה לפינוי שקט, אך משפטנים אמרו כי הדבר אינו תואם את פסק הדין. כעת, על פי התוכנית של המתנחלים, במקרה כזה יופעל לחץ פוליטי עצום על הממשלה לתמוך בבקשתם בבית המשפט העליון. יש לציין, כי כבר בעבר, בבקשת הדחייה האחרונה שהגישה המדינה, הם כתבו כי יש לסיים את ההליך בבית המשפט המחוזי.

קראווילות מועברות אל בסיס צבאי בבית אל עבור מפוני גבעת האולפנה, בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

התביעה בבית המשפט המחוזי הוגשה בספטמבר 2011, 11 שנים לאחר שכביכול נרכשה הקרקע בגבעת האולפנה ושלושה ימים לפני דיון בבג"ץ בעתירה להרוס את המקום. בעבר דחו במינהל האזרחי את טענת המתנחלים כי רכשו את הקרקע וקבעו כי האיש שמכר אותה הוא אינו הבעלים החוקיים. חקירת המשטרה בפרשה חזרה על קביעה זו. בתגובה לתביעה, ביקשו בעלי הקרקע, המיוצגים על ידי עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה מארגון "יש דין", למחוק את הבקשה על הסף כיוון שהסתירה מבית המשפט את ממצאי חקירת המשטרה. דיון בבקשה אמור להיערך בחודש יולי.

כך או כך, ההכרעה בעניין הבעלות על הקרקע לא תביא לסיום פרשת גבעת האולפנה. לבתים יש צווי הריסה כיוון שנבנו ללא היתרי בנייה כלשהם, מחוץ לשטח השיפוט של בית אל, במקום שבו אין תוכנית מתאר מאושרת, ולכן ממילא אי אפשר היה להוציא היתרי בנייה. העתירה לבג"ץ דורשת לממש את צווי ההריסה ועל בסיס דרישה זו ניתנה התחייבות המדינה בתיק. שינוי בעלות על הקרקע לא יבטל את צווי ההריסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ