ח"כ גפני סילק את מנכ"ל התנועה הרפורמית מדיון בכנסת

יו"ר ועדת הכספים, שדנה במימון רבנים לא אורתודוקסים בידי המדינה, טען כי הם "ליצנים" ו"לא קיימים". השר מרגי: שופטי בג"ץ מונעים מאינטרסים אישיים

יהונתן ליס
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יאיר אטינגר

יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני, סילק הבוקר (שלישי) את מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, מדיון בוועדה בעניין ההחלטה על מימון רבנים לא-אורתודוקסים על ידי המדינה.

לדברי גפני, קריב דיבר ללא אישור והשמיע לעברו קריאות גנאי. בכך הגיע לשיאו הדיון הסוער שנועד לדון במימון ההחלטה, המגובה בידי בג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה, שקובעת כי המדינה תתחיל לממן רבנים רפורמים וקונסרבטיבים.

הדיון, כצפוי, היה רצוף בחילופי דברים קשים בין הנציגים החרדים – בראשם גפני מיהדות התורה והשר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס) – ובין נציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית. גפני פתח את הדיון באמירה כי רבנים שכאלה "לא קיימים" בעיניו וכי מדובר ב"ליצנים".
גפני תבע לברר כיצד מתכוון משרד האוצר לתקצב את ההחלטה ואם ייפגע תקציב משרד הדתות עקב כך. הוא הביע תרעומת גם על "עצם ההחלטה לתקצב מתקציב המדינה מי שאינם מוגדרים רבנים על פי החוק".

"מי הסמיך את היועץ המשפטי לממשלה להחליט על תקצוב עניינים שטרם הוחלט בעניינם", שאל גפני. "היועץ החליט בניגוד לעמדת הכנסת המכירה ברבנות הראשית כגוף היחיד... ואם הסמיך עצמו לעסוק בנושאי רבנות, שיעשה את זה גם בתחומי הבריאות והתחבורה. למה שמשרד הבריאות יהיה היחיד שעוסק בנושאי בריאות. שיהיה פלורליזם וגם גופים אחרים יעסקו בכך".

מרגי האשים את שופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועה הרפורמית להכיר ברבניה, באינטרסים אישיים שהיו אמורים לפסול אותם מלדון בתיק. לדבריו, "היה על השופטים שדנו בעתירה לפסול עצמם עקב חוסר תום לב וניגודי עניינים. אחד מהם קיבל אות כבוד מהרפורמים, שופט שני הודיע לפרוטוקול שייצג בעבר את הרפורמים בתשלום ושופט אחר הודיע שהוא חבר של אחד העותרים ואף למד עמו בעבר. בנוסף, פרקליט שמטפל בעתירה נוכחית של הרפורמים הינו אחד שנישא בנישואים רפורמים".

בהתייחסות לנושא בראיון לכלי תקשורת חרדי לפני כמה ימים, השמיע מרגי טענות דומות ונקב בשמו של השופט אליקים רובינשטיין, אך לא פירט באיזה "אות כבוד" מדובר.

על התהליך שהוביל להחלטה לתקצב את הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים אמר מרגי כי "היתה ועדה שהגיעה להסכמה של כל הצדדים, כך שיהיה ניתוק מוחלט בין משרד הדתות לנושא וכי קהילות יטופלו במסגרת רכזי קהילות על ידי תמיכות ממשרד התרבות ולא באמצעות משרד הדתות. העותרים נגד המדינה נהגו שלא ביושר והתברר שכל המחלוקת היא על הגדרת מיהו רב ולא על עצם התקצוב. העתירה היתה קנטרנית כדי לתקוע את המינויים של רבני היישובים ומתקיימת מאז 2005".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, אמר בתגובה כי "השר מרגי הטיח רפש בשופטי בית המשפט העליון ותחת חסינותו הפרלמנטרית אמר שסיפרו לו, משל גונבה שמועה לאוזניו, ששלושה משופטי העליון ישבו לדין שלא בטוהר כפיים. השר מרגי וח"כ גפני, שכבר שנים ארוכות אמונים על הקצאת אלפי משרות לרבנים אורתודוקסים, נוהגים כקוזאק נגזל ובדרך לא נרתעים מלפגוע בבית המשפט. מדובר בשיא של עזות מצח".

המשנה לפרקליט המדינה, עורך הדין יהודה שפר, אמר בתגובה כי "אני מופתע מהטענות נגד מערכת המשפט. משפטית ההחלטה בעקבות העתירה מ-2005 נכונה. אכן התעכבו מינויי רבנים ביישובים כל עוד ביררו את סוגיית אי השוויון בתקצוב רבנים מזרמים שונים. הפתרון שהוצע הוסכם על כולם; תקצוב באמצעות תמיכות של משרד התרבות ולא בהעסקה ישירה. הדבר ימנע בלבול משפטי לגבי הסמכת רבנים במדינת ישראל. הכול נעשה בתיאום עם המחלקה המשפטית של המשרד לשירותי דת. התקציב ייקבע בהתאם להערכות אנשי משרד התרבות. הפרקליטות אינה צד בעניין והסיבה להחלטת היועץ היא בין השאר על מנת לפתוח את הברז בנושא המינויים".

ח"כ אורית זוארץ (קדימה) אמרה בעקבות הדיון כי "לא יעלה על הדעת כי השר מרגי יכפיש שופטים במדינת ישראל ללא כל ביסוס ויטיל בהם דופי משיקולים זרים". לדבריה, "צריך לפרק את הרבנות הראשית. היא מזיקה לאזרחי ישראל. אתם לא בוחנים את עצמכם. גם הכיפות הסרוגות לא מקובלות עליכם וגם רבני צהר. אני מברכת על המהלך הזה. הגיע הזמן לקרב את היהדות לעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ