בגין יבנאם את תל אביב

"לפעמים שאלתי, האם תל אביב היא עיר יהודית", אמר השר בדיון שעסק בהגדרת ישראל. "כמה טון גפילטע פיש צריך לאכול כדי שתהיה יהודית"

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר בני בגין מטיל ספק בהיותה של תל אביב עיר יהודית, כך מדווח הבוקר מקור ראשון,  מתוך הקלטות של דיון שנערך במכון הרטמן לפני כשבוע וחצי ועסק בהגדרת ישראל כמדינה יהודית. "לפעמים שאלתי אנשים, האם תל אביב היא עיר יהודית?", אומר השר בדיון. "כמה טון גפילטע פיש צריך לאכול בתל אביב כדי שבכל זאת היא תהיה יהודית? לפני שנתיים הייתי במקרה בחול המועד פסח בעיר ודי נדהמתי - חמץ, חמץ, חמץ וחמץ. היא יהודית? היא יהודית?".

מכיוון שהדברים האלה נאמרו בדיון שמלכתחילה הציב את שאלת הגדרתה של מדינה - וברמה המוניציפלית של העיר - כיהודית. מה זה אומר, להיות או לא להיות "עיר יהודית"? באווירה פוליטית שמאופיינת בידי הצעת חוק כשל ח"כ אבי דיכטר להכפיף את הגדרתה הדמוקרטית של ישראל להגדרתה כמדינה יהודית, לומר שתל אביב אינה יהודית משול ללומר שאינה ישראלית עוד, שאינה חלק מאיתנו. אלא שלפי ההקלטות של מקור ראשון, בגין עצמו מתנגד להצעת החוק של דיכטר בנימוק שהיא מציבה את היהדות גבוה יותר מהיררכיה מעל הדמוקרטיה. "אודה ואומר שכאשר אני שומע אזרחים ערבים שהביטוי מדינה יהודית נתפס מבחינתם כאיום, אז אני אומר למה אני צריך להקשות?", אמר בגין באותו דיון.

כמובן שהגדרת המדינה כיהודית או לא אינה עניין אסתטי, שנועד לסבר את אוזנו של אותו ערבי, בתקווה להשקיטו שלא ירעיש בתורו באזנו של בגין. כפי שהוסיף הוא, "יש לי מספיק צרות גם ככה. עכשיו יש גם את חוק טל". אבל בגין הוא בכל זאת מאחרוני הדמוקרטים בממשלה ובכנסת. את הדיון המצוטט ב"מקור ראשון" סיכם לדברי העיתון "באמירה שיש חובה להתייחס בהגינות לבני לאומים אחרים, שהם אזרחים או תושבים של מדינת הלאום של העם היהודי". ועל כן, כשהוא אומר שתל אביב אינה עיר יהודית, האם ייתכן שכוונתו שהיא גם משוחררת מכל הדברים שבעיניי הכנסת שלנו באים קומפלט עם להיות יהודי? (להלן: לאהוב רק יהודים אחרים, לשכב רק עמם, לגרש זרים שאינם יהודים, לא להשכיר דירות ללא-יהודים). שהיא חופשייה להיות מובלעת מבונאמת בתוך מדינת ישראל, שעבורה יותר ויותר הישראלי הוא היהודי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ