הממשלה תדון היום בביטול חוק המאלץ הורים מאמצים לשמור מצוות

עשרות הורים נדרשו בשנים האחרונות לקבל על עצמם קיום מצוות ואימוץ אורח חיים דתי כתנאי לגיור הפעוטות. ח"כ הורוביץ: ההתעללות חייבת להיפסק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יונתן בן השלוש מראש העין אומץ לפני כשנה וחצי מבית מחסה באוקראינה. מאז ועד היום, כחלק מחוק אימוץ הילדים הישראלי, הוא נמצא בעיצומו של תהליך גיור שנועד להמיר אותו ליהדות. במהלך השנה החולפת הוא עבר ברית מילה, והוריו נפגשו מספר פעמים עם רבני בית הדין לגיור אורתודוקסי של קטינים. אלא שכבר מתחילת הדרך, דרישות הרבנים כללו שינוי מפליג באורח חייהם של ההורים ושל אחותו, בתם הביולוגית בת ה-6.

סבו של הפעוט, דני, שהתלווה לכמה מהמפגשים, סיפר כי, ״במשך כל התהליך אמרו להורים שהם צריכים להתחזק באמונתם, שהם צריכים להתחיל לשמור שבת, ושהילד ואחותו יצטרכו ללכת לגן דתי. הם מעולם לא אמרו שהם מתנים בזה את הגיור, אבל נתנו לנו להבין זאת״.

בני המשפחה החליטו שלא לקדם בינתיים את הליכי הגיור, משום שסירבו לשנות את אורחות חייהם, או לשקר לרבנים. ״ההחלטה שלנו היתה שבשום מקרה, גם אם התהליך ייפול, אנחנו לא נשנה את אורח חיינו. לא נשנה כדי שהוא יוכל להפוך ליהודי. יהודי זה עניין של אמונה, ולא של חותמת״, אמר דני.

עשרות הורים נוספים נדרשו בשנים האחרונות לקבל על עצמם קיום מצוות ואימוץ אורח חיים דתי כתנאי לגיור הפעוטות. במצב הקיים כיום בני זוג המבקשים לאמץ תינוקות לא יהודים חייבים להעביר את התינוקות גיור אורתודוקסי בבית הדין לגיור קטינים שמטעם הרבנות הראשית, כאשר האישור על הגיור ניתן רק לאחר תקופת מבחן של הרבנות הראשית. נוסחו של סעיף 5 לחוק קבע כי ההוראה בדבר זהות בהשתייכות הדתית בין התינוק לבין הוריו המאמצים היא תנאי הכרחי שבלעדיו לא יינתן צו האימוץ.

בפועל, כאמור, הגיור של הילד משמש מנוף להחזרה בתשובה של ההורים. עשרות הורים שביקשו לגייר פעוטות שאימצו גילו כי הם נדרשים כדרישת-סף לשמור כשרות, לשמור שבת, לקיים בשביל הילד קשר עם בית כנסת ולהעניק לו חינוך דתי פורמלי. אלא שמה שנחשב לדרישה מינימלית מבחינה הלכתית, הוא למעשה ויתור על אורח החיים החילוני.

היום, תתבקש ועדת השרים לחקיקה לתמוך בחוק שצפוי לשים קץ לתופעה. החוק, אותו יגיש ח״כ ניצן הורוביץ (מר״צ) מבטל את הסעיף המחייב לגייר את הילדים גיור אורתודוקסי כתנאי לאימוץ. מדובר בחוק אותו ניסו חברי הכנסת להעביר כבר משנת 2000, אך כשלו בשל לחצן של המפלגות החרדיות.

לדברי ח״כ הורוביץ: "ההתעללות שעוברות משפחות מאמצות חייבת להיפסק. לאף עסקן רבני אין זכות להחליט בשביל הורה לאיזה בי"ס ישלח את ילדיו, איך יבלה את השבת, ואיך תתלבש האמא. אבל הממסד הרבני פלש דרך הפירצה שהמדינה הותירה לו ומנסה לכפות אורח חיים חרדי על משפחות מאמצות חופשיות - אחרת לא יאפשר להן לגייר את הילד המאומץ.

אימוץ ילדים הוא מעשה נעלה והמדינה חייבת להסיר מכשולים מיותרים בפני המשפחות המאמצות, ביניהן גם משפחות של בני זוג מאותו המין. הצעת החוק שלי תסגור את הפירצה, תקצר את פרק הזמן, ותאפשר תהליך אימוץ רגיל כמקובל בעולם.

נתניהו, ליברמן ומופז צריכים להפסיק להתחבא מאחורי ישי וגפני. הרוב בקואליציית הענק שייך להם. הגיע הזמן שיפסיקו למכור את הציבור החופשי בישראל שבחר בהם ויעזרו לסגור את הדלת בפני הכפייה הדתית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ