ליברמן נגד ישי: הפסטיבל סביב החזרת הדרום סודאנים מזיק

שר החוץ בכנסת: "אנשים בתפקידים רמי דרג מחבלים במאמצי המשרד להגיע להסדר מקובל לבעיה". לשכת שר הפנים: "יש מי שעוסק בפרשנות ויש מי שמבצע"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס

שר החוץ אביגדור ליברמן ביקר היום (שני) במרומז את שר הפנים אלי ישי בעקבות מבצע גירוש אזרחי דרום סודאן בחזרה למדינתם. "אני חייב לציין שמזמן לא ראיתי דברת כל כך מזיקה כמו הפסטיבל סביב החזרתם הביתה של אזרחי דרום סודאן", אמר, "יש פה הרבה אנשים שמקריבים את האינטרס הלאומי של ישראל לטובת אינטרס אלקטוראלי, רגעי, של מפלגה כזאת או אחרת".

ליברמן הוסיף בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת כי "עד היום כל מה שהצלחנו לפתור היה בזכות משרד החוץ, לא אף אחד אחר", וציין בין היתר את חוות הדעת שהגיש משרדו בנושא המהגרים מדרום סודאן לבית המשפט העליון. "שורה של אנשים בעלי תפקידים רמי דרג, פוליטיקאים וחברי כנסת מחבלים במאמץ של משרד החוץ להגיע להסדר מקובל לפתרון הבעיה".

בתגובה לדברים נמסר מלשכת שר הפנים כי "יש כאלה שעוסקים בפרשנויות ויש כאלה שעוסקים בביצוע. מוטב שמשרד החוץ ימצא מדינה שלישית לאריתראים או לחלופין יעביר לידינו חוות דעת המאשרת את חזרת המסתננים לאריתריאה ולדרום סודאן. במקום להילחם כל היום על גינוני כבוד, משרד החוץ מוזמן לעשות שימוש בתמונות שצולמו אתמול בנתב"ג כדי להראות לעולם את יחסה ההומאני של מדינת ישראל למסתננים ובכך לעזור ולו מעט ליחסי החוץ של מדינת ישראל".

אלי ישי, אתמול בנתב"גצילום: עופר וקנין

אמש בחצות המריאו 123 מהגרים מדרום סודאן, בהם 46 ילדים, בחזרה לג'ובה הבירה. מדובר במהגרים שהודיעו כי ברצונם לחזור לארץ מוצאם עוד לפני מבצע הגירוש שעורכת בימים אלה רשות האוכלוסין. ארבעה מהגרים נוספים שלא היה רשומים לטיסה הגיעו אמש באופן עצמאי לנתב"ג, ורשות האוכלוסין החליטה לאפשר גם להם לעלות אליה. מאז תחילת המבצע העבירו פקחי יחידת עוז למתקן סהרונים 258 מהגרים. ברשות ההגירה סבורים שכשליש מהאנשים המוחזקים במתקן הם ברי החזרה כבר כעת, כך שניתן יהיה להטיס אותם לארץ מוצאם בימים הקרובים.

שר הפנים ישי בא לטרמינל ושוחח ארוכות עם המהגרים לקראת עלייתם למטוס. "אני לא מקל ראש בכאב של המשפחות שחוזרות הביתה", אמר ישי, "אני מבין ללבם, אבל בין האינטרס של סודאן לאינטרס של ישראל, אני בוחר בישראל. אני מקווה ומודיע שגם אזרחי צפון סודאן ואריתריאה יחזרו לבתיהם ולמדינות שלהם, ובסופו של דבר זה יקרה. אנחנו צריכים לשמור על הבית שלנו, עם כל הרגישות והכאב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ