צעד נדיר: האופוזיציה מאיימת לעתור לבג"ץ אם לא תשודרג

בעקבות הצטמקות האופוזיציה ל-26 ח"כים, דורשים חבריה ייצוג גדול יותר בוועדות והורדת מספר הח"כים הדרושים כדי לזמן את רה"מ לדיון במליאה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בצעד חריג, הפנתה הבוקר האופוזיציה אולטימטום ליו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, לפיו אם לא ישודרג מעמדה עד סוף השבוע בעקבות כניסת קדימה לממשלה, בכוונתה לעתור לבג"ץ בנושא. 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, פנה הבוקר בכתב לריבלין והזכיר כי מאז כניסתה של קדימה לממשלה הצטמקה האופוזיציה ל-26 ח"כים בלבד, מספר המקשה עליה לכפות דיונים על הקואליציה או לפקח על פעילות הממשלה. "המצב בלתי נסבל", כתב הרצוג לריבלין. לדבריו, בישיבה שהתקיימה כבר ב-6 ביוני בלשכתו של ריבלין ובנוכחות יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, נידונו תביעות האופוזיציה אך דבר לא נעשה מאז.

במסמך שהניחו על שולחנו של ריבלין, הוצגה רשימת תביעות האופוזיציה: דרישה שנציג האופוזיציה יכהן כיו"ר ועדת הכלכלה, במקום נציג קדימה, וזאת בנוסף ליו"ר הועדה לביקורת המדינה; דרישה להוסיף שני חברים מן האופוזיציה לחברים בוועדה לביקורת המדינה, בין אם דרך גריעת חברי קואליציה ובין דרך הוספת חברים לוועדה האמורה; תביעה להוסיף חברי אופוזיציה לחברים בוועדת הכספים, על יד גריעת חברי קואליציה או הוספת חברים לוועדה האמורה; דרישה להוסיף שני חברים מן האופוזיציה לוועדת הכנסת; ותביעה להוסיף חבר לוועדת החינוך.

יו"ר סיעת העבודה, יצחק הרצוג, בחודש שעבר בכנסתצילום: מיכל פתאל

שתי דרישות נוספות של האופוזיציה הן תביעה לתקן את תקנון הכנסת בהוראת שעה מיוחדת כך שניתן יהיה לזמן את ראש הממשלה לדיון מליאה מיוחד על פי דרישת 20 חברי כנסת שחתמו על כך במקום 40 על פי המצב הקיים, ודרישה לתקן את תקנון הכנסת בהוראת שעה מיוחדת כך שניתן יהיה לזמן את מליאת הכנסת לכינוס מיוחד בעת פגרת הכנסת על פי חתימת 20 חברי כנסת במקום 25 על פי התקנון הקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ