ניצחון לאופוזיציה: רה"מ יופיע בפני הכנסת גם ללא 40 חתימות

נתניהו הודיע על השינוי בעקבות איומה של האופוזיציה לעתור לבג"ץ אם כוחה לא ישודרג. עם זאת, נדחתה בקשתה לקבל את ועדת הכלכלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעקבות איומה של האופוזיציה כי תעתור לבג"ץ אם כוחה לא ישודרג, הודיע היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא יבוא לדיון בפני הכנסת לפחות 3 פעמים במושב, ללא צורך בהשגת 40 חתימות של ח"כים - שנדרשות כיום כדי לכפות על ראש הממשלה להופיע בפני הכנסת.

כאמור, מוקדם יותר היום דרשה האופוזיציה להגדיל את כוחה ואיימה לעתור לבג"ץ. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, פנה הבוקר בכתב לריבלין והזכיר כי מאז כניסתה של קדימה לממשלה הצטמקה האופוזיציה ל-26 ח"כים בלבד, מספר המקשה עליה לכפות דיונים על הקואליציה או לפקח על פעילות הממשלה. "המצב בלתי נסבל", כתב הרצוג לריבלין. לדבריו, בישיבה שהתקיימה כבר ב-6 ביוני בלשכתו של ריבלין ובנוכחות יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, נידונו תביעות האופוזיציה אך דבר לא נעשה מאז.

אחת הדרישות שעלו במכתב האופוזיציה היתה לתקן את תקנון הכנסת בהוראת שעה מיוחדת. לפי הוראה זו ניתן יהיה לזמן את ראש הממשלה לדיון מליאה מיוחד על פי דרישת 20 חברי כנסת שחתמו על כך, במקום 40 על פי המצב הקיים.

בעקבות כך נפגש היום יו"ר הכנסת ראובן ריבלין עם נתניהו ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, ודן עמם בכינון הסדרים מיוחדים שיאפשרו לאופוזיציה לפעול, על אף יחסי הכוחות החדשים בין הקואליציה לאופוזיציה. נתניהו נעתר לבקשת ריבלין והודיע כי יופיע בפני הכנסת גם ללא צורך ב-40 חתימות, לפחות 3 פעמים במושב.

עוד סוכם, כי תידחה בקשת האופוזיציה לקבל לידיה את ראשות ועדת הכלכלה אך תיבחן האפשרות להעביר לידיה ועדה משמעותית אחרת בתמורה לוויתור מצדה על ועדות קטנות. בנוסף, תיבחן בחיוב בקשת האופוזיציה לקבל מקום אחד בוועדת הבחירות המרכזית.

בפגישה הבהיר ריבלין כי יש להיענות לדרישת האופוזיציה ולאפשר לה לזמן את הכנסת לדיון פגרה ב-20 חתימות בלבד, אך העניין עוד לא סוכם. לדברי ריבלין, "מוטלת עלינו אחריות לקיומה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל. עלינו ליצור הסדרים שיאפשרו את עבודת האופוזיציה גם בנסיבות אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ