לפיד בראיון ראשון: אשנה את המדינה, היא נטשה את אזרחיה

בראיון לערוץ 2 סירב איש התקשורת לשעבר לומר אם ישתף פעולה עם ציפי לבני בבחירות הבאות, והאם יסכים להיכנס לממשלתו של נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

העיתונאי יאיר לפיד העניק היום (שלישי) ראיון ראשון לכלי התקשורת, חמישה וחצי חודשים אחרי הכרזתו על כניסתו לפוליטיקה. בראיון נרחב ליונית לוי בחדשות ערוץ 2, לפיד סירב לומר אם יצרף את יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני למפלגת "יש עתיד" שהקים, מהלך שלפי הסקרים מגדיל משמעותית את מספר המנדטים להם יזכה. זאת לאחר שבעבר אמר מפורשות כי "אף פוליטיקאי מכהן לא יהיה במפלגתי".

לפיד תקף בחריפות את התנהלותו המדינית והפוליטית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך סירב לומר אם יחבור לממשלתו. "לנתניהו יש היום קואליציה שמובילה אותו למחוזות שמביאים את ישראל להיות מצורעת בעולם. זה שהוא נואם טוב באנגלית, לא מציל את המצב". לדבריו, "נתניהו החליט שלא מעניין אותו לעשות שום דבר כדי שאי פעם יהיה סיכוי לשלום. הוא לקח את הבעיה הכי מסובכת ומדממת, ואמר 'אנחנו נעביר את זה לילדים שלנו, אותי זה לא מעניין. אני מפחד מפייגלין, אני מפחד מאלקין, לא מעניינת אותי הבעיה הפלסטינית'". לדברי לפיד,"זה חוסר אחריות". עם זאת, כאמור, לפיד סירב להתייחס במישרין לאפשרות שיצטרף לממשלת נתניהו לאחר הבחירות. הוא גם סירב לומר באופן מפורש אם הוא רואה את עצמו כמועמד ריאלי לתפקיד ראש הממשלה.

"אני לא יודע איזו ממשלה תהיה. בהחלט יש אפשרות שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה. אני מכיר את התזה שאומרת שמה שלא יקרה, בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. אני לא חושב שזה הכרחי. יש הרבה אפשרויות, יש הרבה זמן. אנחנו ראינו מהפכים גדולים יותר. זה לא כתוב בשמים שבנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל".

יאיר לפידצילום: אליהו הרשקוביץ

לפיד ביטא בראיון שאיפות מרחיקות לכת באשר ליכולתו להשפיע על עתידה של ישראל. "אני הולך לשנות את מדינת ישראל", אמר. "כל תפקיד שיאפשר לי לבצע את השינוי, אעשה. ישראל זקוקה לשינוי, היא נתקעה. המדינה נטשה את אזרחיה ואני הולך לשנות את מדינת ישראל".

לפיד, חסר ניסיון ניהולי או מנהיגותי, דחה את הטענות לפיהן היעדר הניסיון הוא מכשלה: "אנשים מתבלבלים בין ניהול לבין מנהיגות. ניהול הוא דבר חשוב מאין כמותו. אני מאוד מעריך מנהלים טובים. מנהיגות היא דבר אחר. אני מסתכל על האנשים שמנהלים אותנו עכשיו ואני לא מאוד מתרשם: אלה אנשים שיש להם ניסיון, אבל לא יודעים לעשות עבודת מטה הכי בסיסית (לפיד התייחס לדו"ח מבקר על המרמרה, י"ל). כשאני רואה את הדרך בה מתקבלות החלטות בממשלה הנוכחית אני מבין שאנחנו צריכים הרבה יותר אנשים שבאו מחוץ לפוליטיקה הישנה, וייכנסו למערכת".

מעבר לסירובו להתייחס לאפשרות שלבני תחבור אליו בבחירות הבאות, לפיד סירב לחשוף את שמות המתמודדים האחרים במסגרת רשימתו. "יש עוד הרבה מאוד זמן עד הבחירות. אני לא רוצה עדיין להגיד לך מי יהיה ברשימה", אמר לפיד. "תהיה קבוצה גדולה של אנשים שניהלו, שעבדו מול המגזר הציבורי, שעבדו מול אלפי אנשים, שניהלו עמותות חברתיות חשובות. את הרשימה תוכלי לקבל שלושה או ארבעה חודשים לפני הבחירות ויהיה לך מספיק זמן ללמוד את כולם ולדעת אם הם ראויים או לא ראויים בעינייך", אמר ליונית לוי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ