ועדת השרים לענייני התיישבות אישרה את הפשרה לפינוי שקט של בתי האולפנה

תושבי השכונה בבית אל הסכימו להתפנות, בתמורה לבניית 300 יחידות דיור . נתניהו: "המתווה עונה על שני היעדים, שמירה על החוק וחיזוק ההתיישבות"

חיים לוינסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
ברק רביד

ועדת השרים לענייני התיישבות התכנסה היום (רביעי) והשרים קיבלו סקירה על האופן שבו תיושם פסיקת בית המשפט בבית אל. חברי הוועדה אישרו את מתווה הפשרה שרקח השר גלעד ארדן עם הרב זלמן ברוך מלמד מבית אל, במסגרתו יפונה חמשת בתי גבעת האולפנה ללא התנגדות התושבים. עד שתושלם העתקת הבתים, יגורו התושבים בקראווילות אליהן ניתן יהיה לעבור בשבוע הבא.

השרים שמעו פרטים על ההסכם, שכוללים את מה שכבר הובטח וסוכם למתנחלים: בניית 300 יחידות דיור בתמורה להריסה ובדיקת האפשרות לניסור חמשת הבתים והעתקתם. בישיבה גם הוחלט כי המדינה תפנה לבג"ץ בבקשה לתת ארכה של חודשים להעתקת המבנים ממקומם. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה בישיבה לכל הגורמים שעסקו במציאת הפתרון ואמר: "מתחילת הדרך קבענו שני יעדים. שמירה על החוק וחיזוק ההתיישבות. המתווה הזה עונה על שני הדברים".

הקמת מתחם הקראווילות אליו צפויים לעבור המפוניםצילום: מוטי מילרוד

למעשה המשא ומתן שניהלו בשבועיים האחרונים אנשי מועצת יש"ע, הרב מלמד והשר גלעד ארדן היה פיקטיבי. המתנחלים הסכימו לפינוי שקט שממילא רצו בו, וקיבלו בתמורה הבטחות שממילא הובטחו להם, אם כי הפעם גם הובטח לקיים. 

שני נושאים הקרובים לליבם של המתנחלים נותרו תלויים באוויר. האחד, ההבטחה להעביר את בסיס מג"ב למגרון וכך לסלול את הדרך להשאיר שם "נוכחות יהודית" נשארה ערטילאית. מבחינה משפטית, ניתן לתפוס כל שטח לצרכים צבאיים, אך בעבר קבע בית המשפט העליון כי צרכים צבאיים הם, כפשוטו, צבאיים, ואי אפשר לערבב בהם שיקולים מדיניים. אם וכאשר, אלוף פיקוד המרכז יצטרך לתת תצהיר בו יסביר למה הוא צריך דווקא את מגרון עבור בסיס מג"ב, ולא נניח, להעבירו חמישים מטרים ממקומו הנוכחי לחלקים הנטושים של בסיס אוגדת איו"ש. הוא גם יצטרך להצהיר שאין שום קשר בין זה לבין הסכם פוליטי.

עניין שני הוא ניסיונם של המתנחלים להביא לבנייה על שטחים שנתפסו לצרכים צבאיים בשנים 70' ו-78'. רוב השטחים בבית אל הם כאלה, ולפי עמדת הפרקליטות לא ניתן לבנות עליהם. לחצים כבדים הופעלו באחרונה על הפרקליטות להתקפל בעניין, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייין, אף פנה למומחים חיצוניים, כדי לקבל חוות דעת שונה מחוות הדעת של המשנה שלו, עו"ד מייק בלאס. בסופו של דבר, העמדה לא השתנתה והבנייה שאושרה בבית אל תהיה על אדמות מדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ