"חוק הרפז" אושר אף שהוא סותר חוק יסוד

החוק יאפשר למבקר המדינה היוצא להשלים את כתיבת הדו"ח בפרשת הרפז גם לאחר פרישתו. משרד המשפטים מתח ביקורת חריפה על ההחלטה

יהונתן ליס
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
תומר זרחין

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הרפז", המאפשר למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, להשלים את כתיבת הדו"ח בפרשת הרפז, גם לאחר פרישתו מתפקידו. החוק אושר חרף התנגדות משרד המשפטים והיועץ המשפטי לכנסת, שקבעו כי החוק סותר את חוק יסוד מבקר המדינה ויש בו כדי לפגוע באמון הציבור במבקר.

הצעת החוק שאושרה סופית, קובעת כי למבקר המדינה שכהונתו תמה בתום תקופת הכהונה הקצובה, תהיה האפשרות לסיים ולהגיש, בתוך שלושה חודשים מתום תקופת הכהונה, דין וחשבון או חוות דעת שהחל בהכנתם, ובלבד שמסר טיוטה של הדין וחשבון או של חוות הדעת למבוקרים שלושה חודשים לפחות לפני תום תקופת הכהונה.

בדיון שקיימה הוועדה לביקורת המדינה שעות אחדות קודם לכן, מתחה עו"ד שרית שפיגלשטיין ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים ביקורת חריפה על החוק, וטענה שיש סתירה בינו לבין חוק יסוד מבקר המדינה. לדבריה, "חוק יסוד המבקר קובע כי הוא יכהן תקופת כהונה אחת בלבד ולא יותר. לא תקין שחוק רגיל יתוקן בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם חוק יסוד. אם מעוניינים בתיקון – יש לתקן את חוק היסוד". שפיגלשטיין הוסיפה כי אין מקום להשוואה לשופטים, הממשיכים לכתוב פסקי דין לאחר תום כהונתם כי לדבריה, המבקר אינו שופט, והוא עומד בראש רשות שלטונית ולא שיפוטית.

שפיגלשטיין הוסיפה כי "הדו"ח מוכן על ידי צוות ולא על ידי המבקר אישית ולכן אין סיבה שהמבקר הנכנס לא ישלים את הדו"ח שהתחיל המבקר היוצא". החוק מבקש גם לאפשר למבקר היוצא לזמן עדים ולחקור ולכן גם בכך אין מקום להשוות בינו לבין שופטים שרק כותבים את פסקי הדין אחרי פרישתם, ולא ממשיכים לנהל את המשפט". לדבריה הצטרף עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת שקרא לערוך תיקונים בהצעה שלפיהם בנוסף לתיקון בחוק יסוד: מבקר המדינה, בהבהרה כי מדובר רק בכתיבת טיוטה סופית שאחרי איסוף העדויות, ולא בכתיבת הדו"ח, והתניית הגשת הדו"ח בהסכמת המבקר הנכנס.

ח"כ שכיב שנאן (העצמאות), איש מפלגתו של שר הביטחון, אהוד ברק, שיש לו אינטרס בפרסום של דו"ח המבקר בסוגיה, תמך בהצעת החוק ואמר כי טיעוני משרד המשפטים לא משכנעים. לעומתו ח"כ איתן כבל (העבודה) התנגד למתן הארכה למבקר.

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר בדיון כי, "לא מדובר בזימון עדים ובחקירות שהמבקר היוצא ינהל אלא רק בהשלמת דו"חות שכבר הוגשה טיוטה שלהם. אבל אם הוא יצטרך לשאול ולברר עוד פרט – צריך לאפשר לו גם זאת. הוא הוסיף : "גם לגבי הסכמת המבקר הנכנס למהלך. אני בעד מסירת מידע בלבד למבקר הנכנס, ללא התניה בהסכמתו. אין שני מבקרים, אלא רק מבקר המדינה, ומבקר יוצא או מבקר בדימוס. בדו"ח שהוא יכתוב הוא המחליט ולא המבקר המכהן".

המבקר לינדנשטראוס הביע היום סיפוק מכך שמתאפשר לו להשלים דו"חות ביקורת במשך שלושה חודשים לאחר סיום כהונתו. באירוע של מחוז תל אביב והמרכב בלשכת עורכי הדין אמר המבקר כי "יש פה השוואה למצב בבתי המשפט, כך שלשופט שפרש ניתנים עוד 3 חודשים להשלים כתיבת פסקי דין בהם הוא דן". לינדנשטראוס הוסיף כי "משך הזמן הזה נדרש לנו, אחרת דו"חות היו נדחים לתקופת ארוכה מאוד. הוא הוסיף כי אינו סבור שתיקון לחוק יסוד: מבקר המדינה נדרש כעת וציין כי פסיקה פרסונאלית באופן עקרוני היא בעייתית. "יחד עם זה אני לא יכול להתעלם מכך ששלושת החודשים יאפשרו לנו לכתוב דו"ח בצורה יסודית ומעמיקה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ