עימות בין השר ליברמן לח"כ א-סאנע בסיור בפזורה הבדואית

בסיור בנגב כינה ח"כ א-סאנע את שר החוץ "גזען" ו"מסית". ליברמן האשים את א-סאנע שהוא "נלחם בשביל אסד, לא בשביל הבדואים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות תושבי הכפר הבדואי אל זרנוק שבנגב, הפגינו הבוקר (רביעי) מול הכניסה ליישובם, לקראת ביקורו של שר החוץ, אביגדור ליברמן שהגיע לאזור כדי לבצע תצפית. השר, שהגיע למקום במסגרת סיור של עמותת "רגבים" העוסקת בתיעוד בנייה לא חוקית של ערבים, קיים בפאתי הכפר מסיבת עיתונאים, אליה הגיע ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל). בין השניים התפתח עימות.

א-סאנע כינה את ליברמן "גזען" ואמר "אתה בא להסית נגד הבדואים, אף אחד לא רוצה אותך פה". לדבריו, "לא יכול להיות ששר חוץ בא רק כדי להסית. אנחנו לא נזוז מפה. יש לו כנראה בעיות משפטיות, בגלל הוא זה הוא בא לכאן". ליברמן כינה בתגובה את א-סאנע "נציג ארגון טרור" ואמר לו "אני אטפל בך. אתה לא נלחם בשביל הבדואים, אתה נלחם בשביל אסד". "זו הבעיה של המנהיגים הערבים בארץ", הוסיף ליברמן. "כל מה שמעניין אותו זה להיות מול המצלמות, הוא ותומכיו פה ביישוב עם דגלי חמאס וחיזבאללה. לא מעניין אותם בעיות הקרקע של הבדואים". א- סאנע השיב: "איך אתה מתכוון לטפל בי? בשיטות המאפיה"?

לדברי ליברמן, "לא יכול להיות שבגבולות 67' יהיה 100 אלף בתים לא חוקיים. דואגים לחמישה בתים בגבעת האולפנה, אבל פה יש 100 אלף. הגיע הזמן שנתמודד עם הסוגיה הזו, ואנחנו נדע להתמודד איתה כמו שצריך. ישראל עשתה טעות כשטיפלה רק בגזר – אף פעם לא השתמשו במקל".

אביגדור ליברמן וטאלב א-סאנע מתעמתים, היוםצילום: אילן אסייג

שר החוץ התייחס גם לסוגיית גיוס צעירים ערבים וחרדים ולצה"ל ולשירות לאומי ואמר כי "ישנם ערבים ישראלים שרוצים להיות אזרחי המדינה, אך הם מפחדים מההנהגה הקיצונית. גם היום מאות ערבים משרתים במשטרת ישראל". לדבריו, "יש 40 אלף צעירים חרדים וערבים שלא נותנים כלום למדינה, זה דבר בלתי נסבל. כל ממשלות ישראל עשו הכול כדי להתחמק מבעיית המיעוט הערבי. כל אזרח ישראלי שמגיע לגיל 18 חייב לשרת שירות צבאי או לאומי. אסור שאף אחד יקבל דחייה".

ליברמן מתח ביקורת גם על החלטת ועדת פלסנר בנוגע לגיוס חרדים, ואמר כי "הדבר הזה לא מקובל עליי. יש רוב בכנסת ובציבור. יש הסכמה כללית. כולם צריכים לעשות שירות. מגיל 18 צריך לגייס את כולם - או שירות צבאי או אזרחי". עם זאת, הוא העריך שהקואליציה תגשר על המחלוקת ולא תתפרק. "אני מאמין שגם סיעת עצמאות וראש הממשלה ילכו על המתווה שהצעתי. לא נקבל מריחות. גם המפלגות החרדיות יצטרכו להבין שאי אפשר כל הזמן רק לקבל".

בהתייחס לדברי סגן נשיא איראן על הציונות אמר שר החוץ כי "הם פשוט פנאטים, מזכירים לי את היטלר. גם על היטלר אמרו שהוא מטורף ופסיכופת ובסוף עשה את מה שעשה". הוא הוסיף: "אם סגן נשיא דיבר ככה בצורה אנטישמית תארו לכם מה היה קורה אם להיטלר היתה פצצה גרעינית".

מקואליציית ארגוני שותפות שראקה נמסר כי "הניסיון של ליברמן 'לבקר' בכפר הבדואי, כמוהו ככניסת פיל לבן גזעני למרחב שאינו מיועד עבורו. ליברמן לא יכול מחד לעודד אפליה, גזענות ואיבה כלפי אזרחי ישראל הערבים, ומצד שני לצפות שיקבלוהו בזרי פרחים. טוב יעשה ליברמן אם לפני ביקורו ביישוב ערבי כלשהו, ילמד פרקים הכרחיים בדמוקרטיה מהותית, ויבין כי משנתו סותרת את הערך המרכזי בדמוקרטיה - הכרה בזכויות המיעוט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ