בשבוע הבא: החלופה לחוק טל |

נתניהו וגיוס החרדים: עם הראש בקיר

רה"מ מקווה שזה יסתיים בקול ענות חלושה כמו משבר האולפנה אך הקואליציה שלו לפני פיצוץ. לכאורה עליו ללכת עם החילונים, אך האם הוא מוכן לכך נפשית?

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

"תראו איך התחיל סיפור שכונת האולפנה", אומר בנימין נתניהו בשיחות סגורות. "אמרו שזה ייגמר כמו עמונה - באלימות ובקרע. שבלתי אפשרי לרצות גם את המתיישבים, וגם את בג"ץ. ותראו איך זה נגמר". נתניהו מדבר אולפנה, וחולם חוק טל. אבל הוא מבין שאין המשל דומה לנמשל. שהפעם, זה פי מאה יותר מסובך ונפיץ: בעוד באולפנה כל שנדרש היה לסגור עסקה - נדיבה ביותר - עם הרב מלמד מבית אל, כאן הוא נקרע בין רבנים ומנהיגי מפלגות, וקבוצות לחץ וארגוני מחאה ואינטרסים פוליטיים, ואלקטורט שדורש שוויון, וקידוש השם וחילול הקודש. "מלחמת גוג ומגוג", כינה זאת אתמול יושב ראש הוועדה לשוויון בנטל, ח"כ יוחנן פלסנר ממפלגת קדימה.

"בואו לא נלך עם הראש בקיר", מפציר נתניהו בבני שיחו. החילונים והחרדים. בינתיים תחינותיו נופלות על אוזניים ערלות. ככל ששעת השין קרבה הצדדים מחדדים עמדות.

לפחות מילולית. יושב ראש ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שחזר אתמול לימיו הטובים כמתקוטט סדרתי עם ח"כים ערבים, לא מוכן להתפשר על כלום. מנגד, ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה לא מוכן לשמוע על סנקציות - לא אישיות, לא מוסדיות, ולא קהילתיות. "כשבחור חילוני משתמט, מטילים עליו סנקציות? כשערבי משתמט מטילים קנס על בית הספר שלו? רק חרדים זכאים ליחס הזה?" הוא מתלונן.

  בתווך ניצב פלסנר. הח"כ הצעיר, קצין (מיל') בסיירת מטכ"ל, שעדיין עושה מילואים ביחידה, מצא עצמו כמי שאוחז בגפרור שמסוגל להצית חבית חומר נפץ קואליציונית. פלסנר זכה בשבוע האחרון ללא מעט זמן איכות עם נתניהו. הם מדברים בשפת היחידה, אבל מתקשים למצוא שפה משותפת.

  פלסנר נמצא בקשר ישיר רצוף ושוטף עם ליברמן, עם מנהיג מפלגתו שאול מופז ועם אהוד ברק ממפלגת עצמאות. הוא מאמין שניתן יהיה ליצור חזית אחידה חילונית בין השלושה הללו. מספרית, לנתניהו אין לכאורה בעיה: הוא צריך ללכת עם החילונים ולהיפרד מהחרדים. גם ללא ש"ס ויהדות התורה, הקואליציה שלו עדיין תמנה 78 ח"כים. השאלה היא אם הוא מסוגל לכך נפשית. בכל זאת, אלה השותפים הטבעיים. זוהי צרה צרורה. בשביל מה הייתי צריך לדחות את הבחירות, שואל עצמו נתניהו, מן הסתם.

  הטור המלא מחר ב"הארץ" השבוע

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ