סחרור מסוכן

בכל הנוגע לוועדת פלסנר, נתניהו מובל ולא מוביל. קל לו להיות גיבור על הערבים, אך אם לא יתעשת הוא יחמיץ הזדמנות פז להוביל סדר יום אזרחי

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

קואליציית הענק של נתניהו, 94 ח"כים במספר, שזיכתה אותו בכינוי "המלך ביבי" התרסקה אתמול (חמישי) אל מול מבחנה הגדול הראשון. למעשה, היא ירדה מהפסים עוד לפני רגע האמת.

מי ששלף את הלבנה הראשונה מן החומה הקואליציונית היה אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, שהודיע על פרישת סיעתו מוועדת פלסנר, בגלל אי-שילובם של הערבים במסלול הגיוס. מיד לאחר ה"נייט" של ליברמן פרשה גם סיעת הבית היהודי מהוועדה. רק אז נזכרו גם בלשכת רה"מ להביע אי-שביעות רצון מהחלטתו של יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, להעניק לערבים מסלול משלהם.

נתניהו מוצא עצמו בסיטואציה מוכרת בה הוא אינו מוביל, אלא מובל. אינו יוזם, אלא נגרר. קל לו להיות גיבור על הערבים, אולם את מרב מרצו וזמנו הוא משקיע בניסיונות נואשים לרצות את החרדים. הוא לא מסוגל להיפרד מהם, או אפילו לאיים עליהם. אם לא יתעשת במהרה, הוא יחמיץ הזדמנות פז, אולי חד-פעמית, להוביל סדר יום אזרחי של קידום השוויון בנטל, ושל הקטנת האפליה בין דם לדם, ושל פתרון סוגיות רבות פתוחות וסבוכות ביחסי מדינת ישראל והחרדים.

נתניהו בישיבת ביעת הליכוד, לפני כשבועייםצילום: גיל כהן מגן

איזה סדר יום אחר יש לו להציג? סדר יום מדיני אין, ולא יהיה, בשנים הקרובות. סדר יום חברתי, שכביכול הושק בעקבות יישום מסקנות דו"ח טרכטנברג, עומד לטבוע בקרוב בים אדיר של מסים וקיצוצים וגזרות. לשם מה נתניהו דחה את הבחירות, רגע לפני פיזור הכנסת והקים את הטיטאניק הקואליציונית שלו, אם לא על מנת לעשות היסטוריה? כדי לתמרן? הוא היה יכול להיות היום אחרי הפריימריז לרשימת הליכוד, חודשיים וקצת לפני בחירות, כשקדימה מרוסקת, ואיש אינו מאיים על מעמדו כראש הממשלה הבא. כל ענייני החקיקה היו נדחים, עד להקמת הממשלה הבאה, ואז נתניהו היה באמת יכול לצאת מלך, אם רק היה רוצה בכך. אבל הוא בחר להקים ממשלת אחדות, "לטובת היציבות". ועוד איזו יציבות.

החריקות הראשונות בוועדה שהוקמה ברוב טקס לפני כשלושה שבועות הורגשו ביומיים האחרונים. ח"כ דוד רותם, נציגו של ליברמן בוועדת קש"ב, העניק לראשי התיבות הללו פרשנות משלו: "הקומבינות של ביבי". נתניהו עצמו בשיחות עם פלסנר, הביע התנגדות לכל סנקציה כלכלית אישית על צעיר חרדי שלא יתגייס בבוא זמנו. לכל ברור שללא קנסות כספיים אישיים לא יהיה גיוס, ולא יהיה שוויון, והפארסה בת עשרות השנים תימשך בדרך זו או אחרת, במעין חוק טל גרסת 2012.

ליברמן השקיף מן הצד, ראה לאן הדברים מתגלגלים ופעל. הוא הודיע כי סיעתו תצביע בעד החוק שלה ולא בעד החוק הממשלתי, שספק רב אם יהיה בכלל. לליברמן אין כוונות להתפטר ולשמח בכך את ש"ס, או את שאול מופז שממתין לתיק החוץ. המקורבת שלו, ח"כ פאינה קירשנבאום אמרה הערב: "אנחנו לא נפרוש מיוזמתנו, אלא אם ראש הממשלה יחליט בשבילנו שנפרוש". אל חשש: נתניהו לא יזרוק את ליברמן מהקואליציה, בנסיבות האלה ועל הרקע הזה. זה יעלה לו במנדטים יקרים שילכו לישראל ביתנו.

ממשלת נתניהו נקלעה הערב לסחרור מסוכן. פלסנר האשים את ליברמן בפופוליזם נחות ובתרגיל שקוף. יו"ר קדימה שאול מופז אמור להיפגש היום עם נתניהו, במאמץ לצאת מן הסבך. מופז לא יכול להרשות לעצמו להיות פחות פרו-גיוס ופרו-שוויון מליברמן. וגם אם הוא, אישית, עשוי להתהפך ברגע האחרון - כפי שכבר קרה לו, הוא ימצא עצמו ללא חלק גדול מסיעתו שתעדיף להתנתק ממנו ומהקואליציה. כמה אירוני יהיה, אם בסוף התהליך הזה, היחידים שיהיו מבסוטים, הם החרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ