יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד הערב (שבת) ליצחק שמיר, ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל שמת היום בגיל 96. "יצחק שמיר שייך לדור הנפילים שהקימו את מדינת ישראל ונלחמו על חירותו של העם היהודי בארצו", מסר נתניהו, "שמיר הוביל את מדינת ישראל תוך נאמנות עמוקה לעם ולארץ".

ראש הממשלה מסר עוד כי "שמיר, שאיבד את משפחתו בשואה, נלחם בלח"י ופעל כראש ממשלת ישראל לביצור ביטחונה של מדינת ישראל והבטחת עתידה, כשלנגד עיניו ניצבים אזרחי המדינה. שמיר היה מופת לנאמנות לארץ ישראל ולערכי הנצח של העם היהודי".

הנשיא שמעון פרס ציין בהודעת האבל כי "יצחק שמיר היה לוחם אמיץ לפני קום המדינה ולאחריה. הוא לחם בעוז נגד המנדט הבריטי בימי המחתרות ותרומתו האדירה למען מדינת ישראל במסגרת המוסד תישאר לעד חקוקה בדברי הגבורה של עמינו. הוא היה נאמן לדעותיו, פטריוט גדול של עמו ואוהב ישראל אשר שירת את מדינתו בנאמנות ובמסירות במשך עשרות שנים. יהי זכרו ברוך".

יצחק שמיר ושמעון פרס בעת הדיון בכנסת בפרשה, מאי 86'

משה ארנס, שכיהן כשר בממשלתו, כתב הערב: "יצחק שמיר היה מדור הנפילים שהקימו את המדינה ועצבו אותה בעשורים הראשונים שלה. כאחד ממנהיגי לח"י ניהל קרבות למיגור השלטון הבריטי מהארץ, נעצר, גורש למעצר באפריקה, ברח מהשבי וחזר לארץ". לדבריו, ראש הממשלה השביעי "היה צנוע בחייו הפרטיים, קר רוח בעת קבלת החלטות, וכל חייו מסורים לשרות העם. לא איש הפוליטיקה הקטנה היה – כל דרכו ההצמדה לעקרונות שהלך לאורם כל חייו. הוא יכול לשמש דוגמה לאנשי מדינה שבאו אחריו".

שר החוץ וסגן ראש הממשלה אביגדור ליברמן מסר כי "יצחק שמיר היה מהמנהיגים הבולטים של מדינת ישראל, איש שהיה לו חלק נכבד בכינונה של המדינה והוא שירת אותה כל ימי חייו בנאמנות ובמסירות בלתי מתפשרת. יצחק שמיר היה איש ארץ ישראל בכל רמ"ח איבריו ובכל תפקיד בו נשא דבק באמונתו והיווה דוגמא ומופת למהו איש עקרונות. היתה לי הזכות להכיר את שמיר באופן אישי ותמיד אזכור אותו ואת תרומתו הגדולה למדינה".

ראש האופוזיציה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), אמרה כי "שמיר היה ראש ממשלה נחוש שהקדיש את חייו למדינה, ועשה זאת על פי דרכו האידיאולוגית, ביושר, בענווה, ובאורח חיים צנוע כראוי למנהיג. אזרחי ישראל יזכרו תמיד את תבונתו בעת מלחמת המפרץ הראשונה, שבה, חרף עמדותיו הניציות, הפגין איפוק וריסון ומנע הסתבכות מיותרת של ישראל במלחמה בעיראק. ההיסטוריה שפטה זה מכבר את ההחלטה הזו כמעשה מנהיגותי אמיץ ונבון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ