למרות פרישת ליברמן והבית היהודי: ועדת פלסנר תשלים השבוע את החוק

הוויכוח העיקרי בין הוועדה לנתניהו היא על הסנקציות האישיות שיוטלו על מועמדים לשירות שיתחמקו ממנו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת פלסנר צפויה להשלים את עבודתה ולנסח הצעת חוק חלופי לחוק טל עד סוף השבוע הקרוב. יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, הבהיר בסוף השבוע כי למרות פרישת ישראל ביתנו והבית היהודי, חברי הוועדה ישלימו את עבודתם ומפלגתו תנהל דיאלוג עם ראש הממשלה, בניסיון למצוא פשרות שיניחו את דעת השותפות הקואליציוניות.

הוועדה משלימה בימים אלה את כתיבת החוק החדש, שרבים מסעיפיו כבר סוכמו. ביום שלישי ייפגשו חבריה, ולפי ההערכות, המסמך המסכם יוגש עד לסוף השבוע.

הוויכוח המרכזי היום בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין חברי וועדת פלסנר, נסוב על שאלת ״האחריות האישית״ שתוטל על מועמדים פוטנציאליים לגיוס לשירות אזרחי או צבאי, והסנקציות שניתן יהיה להטיל על צעירים שלא יתייצבו לשירות.

בעוד שראש הממשלה לוחץ לאמץ את דרישות החרדים ולהתמקד בסנקציות על הישיבות בלבד, חברי ועדת פלסנר מבקשים להטיל את האחריות והענישה על הצעירים עצמם.

פלסנר ומופז קיימו אתמול סבב שיחות עם חברי סיעת קדימה, כדי לגבש את עמדת הסיעה. ח"כ אבי דיכטר הבהיר בשיחות כי יעמוד על כך שבהצעת החוק המתגבשת ייקבעו סנקציות אישיות נגד משתמטים מגיוס ושהסנקציות המוסדיות לא יחליפו אותן.  

אחד מחברי ועדת פלסנר אמר אתמול כי ״ועדת פלסנר קיבלה את העיקרון של שירות לכל גם למגזר הערבי, כך שטענות ליברמן אינן במחלוקת. השאלה היחידה היא כמה מ-30 אלף הצעירים הערבים במחזור הגיוס הנוכחי ניתן לחייב כעת בגיוס. לפי הנתונים שהוצגו לנו, מדובר ב-6000 בלבד. אם נחיל חובת שירות על כל בני ה-18, נצטרך להגדיר עשרות אלפי צעירים ערבים כעריקים".

נתניהו, מצדו, יצטרך לתמרן השבוע סביב המשברים שיוצרות שותפותיו הקואליציוניות - קדימה וישראל ביתנו - המתגוששות בניסיון לקטוף את הקרדיט על העימות בעניין חוק טל החדש ולזכות באהדת הציבור.

מופז ונתניהו צפויים להיפגש השבוע עוד כמה פעמים, בניסיון ליישב את המחלוקות בין סיעות הקואליציה. הפגישה שהתקיימה ביניהם שלשום הסתיימה ללא תוצאות.

אחד מהנוכחים בפגישה התרשם שהאווירה היתה של מבוי סתום. "היתה תחושה שמשבר עומד בפתח, רק לקראת יום רביעי או חמישי אנחנו נדע אם יימצא פתרון לנושא הזה, שישביע את רצון כל הצדדים", אמר. בפגישה השתתף גם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שמנהל את המגעים עם הסיעות החרדיות.

בפגישה, מופז עמד על כך שצריך להטיל סנקציות אישיות על צעירים חרדים או ערבים שלא יתגייסו לשירות צבאי או אזרחי. הוא דרש שהחוק יהיה אפקטיבי ויביא לעלייה משמעותית במספר המתגייסים במגזרים אלה ככל שיתקדמו השנים.

יאיר לפיד ב"מאהל הפראיירים" בתל אביב, שלשום. נתניהו יצטרך לתמרן השבוע סביב המשברים שיוצרות שותפותיו הקואלציוניות - קדימה וישראל ביתנוצילום: אורטל פרץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ