עו"ד יעקב וינרוט פרש מוועדת פלסנר: "הסנקציות הרסניות בטווח הארוך"

וינרוט טען כי הטלת הסנקציות תהיה "טעות היסטורית". השרים ישי ואטיאס הבהירו לנתניהו כי לא יפרשו מהממשלה אם יוטלו סנקציות קהילתיות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

נציג החרדים בוועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל, עו"ד יעקב וינרוט, הודיע אמש על פרישתו מהוועדה. במכתב שהעביר וינרוט לראש הממשלה נתניהו על רקע המסקנות המסתמנות של הוועדה, שבמרכזן הטלת סנקציות על חרדים שלא יתגייסו לשירות, כתב כי הסנקציות יהיו כוחניות והרסניות בטווח הארוך, ויגרמו לניכור מצד האוכלוסייה החרדית.

וינרוט לא הוגדר כנציג הרשמי של החרדים, אך היה החבר המזוהה ביותר עמם בוועדה כאשר יהדות התורה, וש"ס בעקבותיה, החליטו להחרים את דיוניה. וינרוט התייעץ בשבועות האחרונים גם עם רבנים חרדים, אולם מעורבותו בוועדה לא היתה אינטנסיבית. הוא נעדר ממרבית דיוניה ומיעט להשמיע הסתייגויות גם כאשר נדונו בה החלטות שנויות במחלוקת מבחינת הציבור החרדי.

בימים האחרונים הוא התלונן בשיחות אישיות, על מה שהגדיר כשטחיות הדיונים בוועדת פלסנר. הוא אמר כי הכוונה להטיל סנקציות על החרדים היא "טעות היסטורית".

עו"ד וינרוט. מיעט להשתתף בדיוני הוועדהצילום: דניאל בר און

במכתב ההתפטרות שלו כתב וינרוט כי גמר אומר להתפטר לאחר ששמע על התוכנית לקיים דיון שיימשך מספר שעות על "נושא ליבה" מרכזי כמו הטלת סנקציות.

"איני מאמין בפעולה כוחנית המופעלת על ציבור בכלל ועל ציבור אידיאולוגי בפרט", כתב, "פעולות כוחניות, גם אם הן נושאות תוצאות בטווח הקצר, הן הרסניות בטווח הארוך. לעניות דעתי, הטלת סנקציות אישיות תסתום את הגולל על תהליך השילוב שבו החל הציבור החרדי, תגרום לניכור של ציבור זה ותכלא אותו בתוך מרחב גדור ומנותק תוך סיכול של כל ניסיון קונסטרוקטיבי לפתור את הבעיה".

וינרוט הוא החבר השלישי בוועדה המודיע לראש הממשלה על פרישתו, לאחר נציגי ישראל ביתנו והבית היהודי שעשו זאת ביום חמישי האחרון. ל"הארץ" נודע כי חברים נוספים בוועדה איימו בימים האחרונים להתפטר בשל התחושה שתוצאות עבודתה ייטו לטובת החרדים ובגלל הלחץ שמפעיל ראש הממשלה לכלול סעיף הנוגע גם לשירות צבאי ואזרחי של ערבים אזרחי ישראל.

בעוד ועדת קש"ב ממשיכה לנסח את מסקנותיה עם שבעה מתוך עשרת חבריה המקוריים, ש"ס מוסיפה לנהל משא ומתן מואץ עם ראש הממשלה בניסיון לצמצם פערים. בוועדת פלסנר מעריכים כי ישי ואטיאס "נלחצים" דווקא על רקע המהמורות האחרונות בפעילות הוועדה, כאשר ב-1 באוגוסט יוגדרו עשרות אלפי חרדים כעריקים.

בש"ס הכחישו דיווחים שפורסמו אמש במהדורות החדשות בטלוויזיה, ולפיהם המפלגה מוכנה לדון בסנקציות אישיות על מי שלא יתגייס, והאשימו את לשכת ראש הממשלה בהפצת ספין. עם זאת, ברור כי עמדתה של ש"ס שונה במובהק מזו של יהדות התורה. "איננו תלויים בהם, אנחנו לא קשורים למה שהם יעשו", אמר השר אטיאס. עם זאת, השרים אטיאס וישי הבהירו לנתניהו כי אם יוחלט להטיל סנקציות קהילתיות מינוריות הם לא יפרשו מהממשלה, על אף שלא יתמכו בחוק.

התפטרותו של וינרוט לא קשורה לעמדת ש"ס אלא דווקא לכוונתו של ח"כ יוחנן פלסנר, יו"ר ועדת קש"ב, לכנס את הוועדה מחר כדי לדון בנוסח הסופי של ההמלצות הנוגעות לסנקציות. הדיון אמור להתקיים לקראת סיום עבודת של ועדת פלסנר השבוע.

מוועדת פלסנר נמסר בתגובה להתפטרותו של וינרוט כי "כנראה שעו"ד וינרוט, שהיה חבר בוועדת טל המקורית, חשב שיצליח להפוך את 'ועדת פלסנר' לוועדה שתחוקק את 'חוק טל השני'. כשהסתבר לו כי הוועדה מתכוונת להמליץ על חלופה עם כלי אכיפה חזקים, שתאפשר לחולל שינוי מציאות אמיתי, הוא מנסה כעת לייצר דה לגיטימציה למסקנות הוועדה טרם פרסומן".

מהוועדה נמסר עוד כי "בימים הקרובים תפרסם ועדת פלסנר את מסקנותיה, שיתבססו על עשרות דיונים ועל עבודת מטה מקיפה. הצעת הוועדה תהווה את החלופה היחידה האפשרית שתחזיר את התקווה לסדר אזרחי חדש בישראל".

מטה המאבק בחוק טל יקיים במוצאי שבת הקרובה עצרת גדולה בכותרת "עצרת הפראיירים". העצרת, שתיערך ברחבת מוזיאון תל אביב, תתקיים במחאה על "מריחת חוק טל 2 על ידי ראש הממשלה", כהגדרת המארגנים. בעצרת יקחו חלק התנועות הנאבקות בחוק, בהן "המחנה המשותף", "הפורום לשוויון בנטל", התנועה הקיבוצית ותנועות נוער.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ