נתניהו פירק את ועדת פלסנר |

מופז: אם רה"מ לא יפנה לכיוון הנדרש, ממשלת האחדות תגיע לסוף דרכה

רה"מ הודיע כי יגבש הצעה חדשה לאחר שהצדדים "לא הצליחו להגיע למתווה מוסכם". פלסנר: למרות ההודעה, נציג את המסקנות לציבור ביום רביעי והוא ישפוט

יהונתן ליס
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יאיר אטינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לפני זמן קצר למשנה לראש הממשלה, שאול מופז, על פירוק ועדת פלסנר. "לצערי, הוועדה לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת", אמר נתניהו בהודעתו. 

ראש הממשלה הוסיף כי הוא יזמן השבוע את ראשי מפלגות הקואליציה לפגישה, בניסיון לגבש הצעה שתזכה לרוב בכנסת. נתניהו הדגיש כי הוא מקווה להגיע לפתרון שיוסכם על כל הצדדים הנוגעים בדבר. "אם לא נגיע לפתרון שכזה עד ה-1 באוגוסט צה"ל יגייס לפי צרכיו, ותוך התחשבות בציבורים השונים, כי למנוע קרע בעם", אמר.

באופן מביך, מופז לא התייחס להודעת נתניהו בישיבת סיעתו, ולא התבטא ביחס לפירוק הוועדה. "המלצות ועדת פלסנר יוצגו עד סוף השבוע לראש הממשלה ולי", אמר מופז והדגיש כי דיוני הוועדה יוסיפו להתקיים.

לאחר הישיבה, הודיע השר מופז כי הוא לא מקבל את החלטת נתניהו לפזר את הוועדה. לדבריו, הוא מתכוון להוסיף ולכנס אותה כדי שתפיק בסופו של דבר מסמך שייצג את עמדת קדימה. "אני דוחה את הודעת ראש הממשלה ומעניק גיבוי מלא לוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ פלסנר. אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

נתניהו ומופז, עם ההכרזה על הצטרפות קדימה לממשלהצילום: אמיל סלמן

פלסנר עצמו למד מהעיתונאים על פיזור הוועדה. מופז לא עדכן את חברי הסיעה, אף שידע על החלטת נתניהו. הוא יצא בהצהרות לתקשורת שלפיהן הוועדה זוכה להישגים והיא תשלים את עבודתה עד סוף השבוע, למרות שכבר ידע כי נתניהו לא מתכוון לסמוך את ידו על המלצותיה. לשכת נתניהו פרסמה את ההודעה על פיזור הוועדה בעיתוי מביך מבחינת מופז – בעיצומה של ישיבת סיעת קדימה.

ח"כ פלסנר אמר כי למראות הודעת נתניהו כי מסקנות הדו"ח יוצגו לציבור ביום רביעי. "השלמנו את עבודת המטה שלנו ואנחנו בשלבים האחרונים של ניסוח המסקנות. הדו"ח כתוב והמסקנות כתובות וגם הצעת החוק מנוסחת. יש מי שנראה שקצת בורח או חושש מבשורה. אבל אני חושב שהציבור הישראלי ממתין לבשורה הזאת ואנחנו מתכוונים להעביר ולא לתת לאיש שחושש מפרסום המסקנות לקעקע ולא לאפשר את פרסומן".

פלסנר הזהיר מהשלכות פיזור הוועדה ללא מציאת חלופה לחוק טל. "ייווצר משבר שאחת ההשלכות שלו היא ש-60 אלף אברכים יהיו עריקים בעוד חודש בדיוק. אנחנו רוצים להימנע מהדבר הזה ולקדם את שילוב הקהילה החרדית תוך אימוץ פתרון מושכל שהוא לא מתלהם. מי שבסופו של דבר ישפוט ביום רביעי הקרוב זה הציבור שנציג בפניו את המסקנות והתוצרים שלנו".

גורם פוליטי בכיר אמר כי "יש אפשרות להגיע להבנות עם החרדים, שיאפשרו גיבוש חוק עד למועד פקיעת חוק טל. המרחק בשיחות שנערכו עמם הצטמצם משמעותית בכל הנוגע לסנקציות אישיות". לדבריו, נתניהו הציב היום נבוט משמעותי מעל ראשם של החרדים כשהבהיר להם שאם לא יילכו לקראתו בנושא החוק יאומץ חוק "שירות לכל" כבר בתחילת חודש אוגוסט.

יחימוביץ': נתניהו מאבד שליטה בקואליציה

יושב ראש ש"ס, אלי ישי, הביע גם הוא ביקורת על ההחלטה. "צר לנו שבמקום להגיע לעמק השווה, בחר ראש הממשלה בהצבת אולטימאטום שיוביל לקרע בעם", אמר ישי. "התפרקותה לרסיסים של ועדת פלסנר הינה הוכחה נוספת לכך שהקמתה של הוועדה במתכונתה הנוכחית היתה משגה. זו ועדה אשר הפתרון היחיד שניסתה לספק הוא נתינת אתנן פוליטי".

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה אחר הצהריים כי המהומה והסכסוכים סביב ועדת פלסנר "קובעים שיא חדש של נלעגות וחוסר תכלית". יחימוביץ' הוסיפה כי "ראש הממשלה מאבד שליטה בשותפות הקואליציוניות, אולם הוא יכול להיות רגוע גם אם קדימה תושפל לשפל המדרגה היא לא תוותר על השותפות הקואליציונית שמאפשרת לה הישרדות בלבד. מלכתחילה היה ברור כי מדובר בוועדת סרק אשר נועדה להציל את כבודם של השותפים הקואליציוניים ולעסוק בעיקר ביחסי ציבור ובתעמולה ואין בכוחה לייצר החלטה אחראית ורצינית לחלוקה הוגנת ונכונה של הנטל".

מטה המאבק בחוק טל הגיב להודעת ראש הממשלה ותקף בחריפות את החלטתו. "לצערנו, הציניקנים ניצחו. הם טענו מלכתחילה שלא יקרה כלום, שנתניהו לא מתעניין באמת במשרתים וששאול מופז ימכור את ציבור המשרתים בשביל עור הצבי – ואכן כך קרה".

מאהל הפראיירים ברכבת ארלוזורוב בת"אצילום: מוטי מילרוד

במטה המאבק הוסיפו כי "למרות מאמציו הכנים של ח"כ פלסנר- ראש הממשלה ומופז לא נתנו לוועדה שום סיכוי. נתניהו ומופז - הציבור לא ישלים עם זה. ביבי בחר בצד של החרדים והמשתמטים על חשבון המשרתים והעביר בכך מסר ברור שחובת השרות אינה ערך חשוב בעיניו, את המסקנות יסיקו המשרתים בעצמם".

בועז נול, מראשי המאבק נגד חוק טל הגיב למהלך ואמר כי "ראש הממשלה פחדן. הוא הבטיח פיתרון ועכשיו עושה הכל למסמס אותו. הוא מפקיר את ביטחון המדינה ושלימות החברה בישראל בשביל שלימות הקואליציה. כדאי שיתעשת מהר ויעשה את מה שהבטיח לעם ישראל - שירות לכל בגיל 18 עם מכסת פטורים מוגבלת".

בעקבות ההודעה, ח"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה תקף את ראש הממשלה על היעדר תוכנית חלופית לחוק טל. לדבריו, "ראש הממשלה הפקיר את הציבור החרדי שהיה שותף לו במשך שנים, בגלל פופוליזם זול של מפלגות שפועלות ממניעים פוליטיים". גפני הוסיף כי "אין תלמיד ישיבה אחד אשר תורתו אמנותו שיתגייס כתוצאה מההחלטה הזאת. נתניהו צריך לגלות אחריות ומנהיגות ולא להפקיר את הציבור לכאוס ואנרכיה".

אתמול פרש מוועדת פלסנר עו"ד יעקב וינרוט, ששימש נציג החרדים בוועדה. וינרוט הוא החבר השלישי בוועדה המודיע לראש הממשלה על פרישתו, לאחר נציגי ישראל ביתנו והבית היהודי שעשו זאת בשבוע שעבר. ל"הארץ" נודע כי חברים נוספים בוועדה איימו בימים האחרונים להתפטר בשל התחושה שתוצאות עבודתה ייטו לטובת החרדים ובגלל הלחץ שמפעיל ראש הממשלה לכלול סעיף הנוגע גם לשירות צבאי ואזרחי של ערבים אזרחי ישראל.

בש"ס הכחישו דיווחים שפורסמו אתמול במהדורות החדשות בטלוויזיה, ולפיהם המפלגה מוכנה לדון בסנקציות אישיות על מי שלא יתגייס, והאשימו את לשכת ראש הממשלה בהפצת ספין. עם זאת, ברור כי עמדתה של ש"ס שונה במובהק מזו של יהדות התורה. "איננו תלויים בהם, אנחנו לא קשורים למה שהם יעשו", אמר השר אטיאס. עם זאת, השרים אטיאס וישי הבהירו לנתניהו כי אם יוחלט להטיל סנקציות קהילתיות מינוריות הם לא יפרשו מהממשלה, על אף שלא יתמכו בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ