משבר ועדת פלסנר |

נתניהו חוזר ל"שותפים הטבעיים"

שישה שבועות אחרי הקמת הוועדה, הכריז נתניהו על פיזורה, ויצר משבר עם קדימה שמאיימת לפרוש מהקואליציה אם לא יאומצו המלצות הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה חשב לעצמו בנימין נתניהו לפני שישה שבועות, כאשר הכריז בחגיגיות על הקמת הוועדה לקידום השוויון בנטל? מן הסתם הוא קיווה שיו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, ישחק על פי הכללים: ימרח, יעגל, יטייח, יקרוץ. העיקר להגיע הביתה בשלום ולהישאר בחיקה החמים של הקואליציה. ומה חשב לעצמו שאול מופז, ששם את כל יוקרתו - המעט שנותר ממנה - על הקמת הוועדה, כתנאי ראשון בהסכם הקואליציוני? שנתניהו קיבל הכרעה אסטרטגית: ללכת עם החילוניים המשרתים והתורמים, נגד החרדים המשתמטים והמתבטלים.

שניהם, מתברר, טעו. נתניהו גילה שפלסנר חרוץ מדי, יסודי מדי, עיקש מדי. את הנמר הזה הוא לא הצליח לאלף. מופז גילה שכניסת קדימה לממשלה לא שינתה דבר ושברגע האמת נתניהו בחר, שוב, ב"שותפים הטבעיים".

לא מפץ יצא לנו מכניסת קדימה ולא נעליים. נתניהו חי ונושם גושים. במחשבתו, הוא כבר במערכת הבחירות הבאה. כדי לקבל את המנדט להרכיב ממשלה מנשיא המדינה, הוא יזדקק להמלצת 61 ח"כים. מי ימליץ עליו? קדימה, שספק אם תישאר ממנה אבן על אבן, או ש"ס ויהדות התורה, וישראל ביתנו?

ח"כ פלסנר עם פעילי הפורום לשוויון החלוקה בנטל בפתח תקווה, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

לא ברור היכן עומדת ישראל ביתנו. החוק החלופי שנתניהו רוצה להגיע עליו "בהסכמה" גרוע יותר מחוק טל המקורי. הוא כולא את החרדים בישיבות עד גיל 28 ומרוקן מתוכן את סיסמת השוויון. על חוק כזה ליברמן לא יחתום בחיים. מצד שני, החלופה שנתניהו מציב לחוק חדש היא כניסתו לתוקף של חוק שירות ביטחון כללי גורף ב-1 באוגוסט, מועד פקיעת חוק טל. במקרה זה, 60 אלף חרדים יהיו חייבי גיוס, ויוכרזו עריקים. אבל ערבים, על פי החוק, אינם חייבי גיוס. ליברמן לא יסכים גם לזה. איך בדיוק נתניהו מתכנן לצאת מהסבך הזה?

לפנינו ארבעה שבועות קריטיים. אם לא יימצא פתרון קסם, קדימה תפרוש, בין אם מופז ירצה ובין אם לאו, בתחילת אוגוסט. הבחירות יוקדמו, אבל לא באורח מיידי. אולי לתחילת 2013.  

אתמול אחר הצהריים, דקות לפני שסיעת קדימה התכנסה, שוחחו מופז ונתניהו בטלפון. "שאול, בוא ניקח את המושכות לידינו ונמצא נוסחה", אמר נתניהו למופז. "קודם נפרסם את מסקנות הדו"ח ביום רביעי, ואז נדון בהן. בינתיים אני מבקש שלא תעשה כלום," השיב מופז.

חצי שעה לתוך ישיבת הסיעה נדהמו חברי קדימה, ובראשם המשנה לרה"מ, כשעל צגי הסמארטפונים שלהם צצה הודעתו של נתניהו על פירוק ועדת פלסנר. כבודו של מופז נרמס, כך, אל מול חברי סיעתו.

אוי לבושה. בכעסו כי רב מופז פרסם הודעה תוקפנית, שהציבה אולטימטום לנתניהו: אמץ את מסקנות ועדת פלסנר או שנפרוש.

אכן, דברים נוקבים. הודעה חדה ומפורשת כמו ההודעה ההיא, ב-2005, ש"בית לא עוזבים", יומיים לפני שעזב את הליכוד. וכמו ההודעה ההיא, ב-2008, על לקיחת פסק זמן מהפוליטיקה שממנו הוא שב אחרי שבוע. או כמו האמירה ההיא: "נתניהו שקרן, לא אשב אתו בממשלה". אגב, מופז מעולם לא חזר בו מן הקביעה שנתניהו שקרן. הוא רק אמר ש"זה מאחורינו". אולי היתה לו תחושת בטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ