סדקים בקדימה בעקבות פיזור ועדת פלסנר: 2 ח"כים הופכים לעצמאיים

יחימוביץ' הודיעה כי תעניק לח"כים מולה ואבסדזה מכסות הצבעה וח"כ טיבייב צפוי ללכת בעקבותיהם. שיטרית קורא לקדימה לפרוש מהקואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעקבות פיזור ועדת פלסנר והמשבר הקואליציוני עם קדימה, אמר הבוקר ח"כ שלמה מולה (קדימה), כי "ממחר בבוקר אני רואה את עצמי כאופוזיציה ומצביע נגד הממשלה. ראש הממשלה רמס את כבודה של קדימה והפך את ועדת פלסנר ללא רלוונטית בזה שהוא בחר ללכת עם החרדים והמתנחלים".

ח"כ נינו אבסדזה הצטרפה לדברי חברה לסיעה ואמרה: "הגענו למצב של או שוויון בנטל או בחירות. לקדימה אין מה לחפש בקואליציה של 'המתחמק הסדרתי'. ביבי ברח ממסקנות ועדת טרכטנברג, ברח ממסקנות בית המשפט בנושא גבעת האולפנה, מתהליך השלום ומניסוח חוק חלופי לחוק טל. אין דרך אחרת אלא להביא אותו להכרעה בבחירות. אני אמשיך להצביע נגד עמדת הקואליציה כפי שעשיתי בחודש האחרון, במטרה לייצג את עמדתם האמיתית של מצביעי קדימה, על אף שנענשתי על כך. אני קוראת לחברים בקדימה לפרוש מהקואליציה או לחפש פלטפורמות אידיאולוגיות אחרות - ראויות יותר". מסתמן כי גם חבר הכנסת רוברט טבייב צפוי להכריז בקרוב על צעד דומה.

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', עודדה היום בצהריים את חברי קדימה לנטוש, והודיעה כי תעניק לפורשים רשת ביטחון ומכסות הצבעה. יחימוביץ' אמרה כי במידה שלא יאפשרו לחברי הכנסת מולה ואבסדזה להגיש הצעות חוק בעקבות הודעתם כי אינם מחויבים עוד לקואליציה, היא תתיר להם להגיש הצעות חוק פרטיות דרך מפלגת העבודה.  

שלמה מולה ושלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

השר לשעבר חיים רמון, ממקימי קדימה, שב הבוקר על הכרזתו לפיה בכוונתו להקים מפלגת מרכז חדשה. רמון הודיע על תכניותיו לראשונה בחודש מאי האחרון, לאחר פרישתו מקדימה על רקע כניסתה לקואליציה. "עוד כשפרשתי מקדימה הודעתי שצריך להקים אלטרנטיבה לממשלה, מכיוון שקדימה ויתרה על תפקידה כאלטרנטיבה לשלטון וחברה לנתניהו ולליכוד", אמר רמון הבוקר בראיון לגלי צה"ל.

רמון הוסיף כי "כיום כל מי שבאופוזיציה, כולל שלי יחימוביץ', לא מעוניין להיות אלטרנטיבה לבנימין נתניהו. קדימה ויתרה על תפקידה כשחברה לנתניהו. נתניהו הוא הבעיה ולא מופז. שלוש שנים הוא מתעתע בציבור ואומר שהוא רוצה לעשות שלום, אבל כיום כל המסכות כבר הוסרו וברור ששותפיו האמיתיים הם המתנחלים והחרדים".

גורמים בקדימה העריכו היום כי הודעתו של רמון נועדה לספק רוח גבית למתנגדי מופז בקדימה לפרוש הלכה למעשה מן הקואליציה. חבר הכנסת מאיר שיטרית (קדימה) קרא הבוקר למפלגתו לפרוש מהקואליציה.

בתוך כך, שר החוץ, אביגדור ליברמן, העריך הבוקר כי הקואליציה בהשתתפותו תוכל לגבש נוסח חדש לחוק השוויון בנטל. "נוצרה כאן הזדמנות היסטורית – יש רוב בכנסת, בציבור ובתקשורת לעשות שינוי בגיוס, ולכן אנחנו לא נתפשר על פתרון חלקי", אמר ליברמן בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. לדבריו, "אין שום סיבה שחרדי צעיר לא יתרום לקהילה שלו בבית חולים או בסיוע לנזקקים, ואין סיבה שגם הצעירים הערבים לא יתרמו לקהילה שלהם. יש היום מאות ערבים שמשרתים במשטרה ומקבלים על כך משכורת, ואין סיבה שהם לא יעשו את זה כשירות חובה".

ליברמן, שנמצא בביקור מדיני באיטליה, הודיע כי בכוונתו להיפגש עם ראש הממשלה מיד עם שובו, כדי לשכנע אותו לקבל את מתווה הטלת הסנקציות האישיות נגד חרדים שלא יתייצבו לשירות, במסגרת החוק החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ