משבר הגיוס |

יחימוביץ' הניחה הצעת חוק לפיזור הכנסת

בסיעה הגדולה באופוזיציה החליטו לנצל את המשבר הקואליציוני סביב פיזור הוועדה לשוויון בנטל. ח"כ חסון: יחימוביץ משחקת את המשחק של נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת העבודה החליטה להביא להצבעה מחודשת את החוק לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות. מדובר בחוק זהה לזה שעלה במליאת הכנסת לפני כחודשיים, שעות אחדות לפני כניסת קדימה לקואליציה, וכמעט שהביא להקדמת הבחירות. במפלגה לא נקבו היום (שלישי) במועד מדויק בו יעלה החוק להצבעה אך הבהירו כי "אנו מניחים את האקדח על השולחן ומחכים לקונסטלציה הפוליטית המתאימה".

יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ, קראה לנתניהו להורות על הקדמת הבחירות לאלתר. לדבריה, "הבחירות היו אמורות להתקיים בספטמבר, ומהלך טבעי זה נמנע בשל התרגיל הציני של הליכוד וקדימה, אשר חברו לקואליציית ענק חסרת תועלת שאין ביכולתה לייצר הסכמה סבירה אפילו סביב חוק טל. על הציבור להכריע כעת בקלפי בין הליכוד בראשות נתניהו ובין העבודה בראשותי. על הפרק עומדות סוגיות כלכליות, חברתיות, אזרחיות ומדיניות, ומגיע לציבור שסוגיות אלה יוכרעו שלא באמצעות דילים וקומבינות, אלא על בסיס ערכי בעקבות ההחלטה", אמרה יחימוביץ'.

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר בתגובה כי "פעם נוספת הוכח כי יחימוביץ' היא בובה של נתניהו. הידיים אולי ידי יחימוביץ', אבל הראש הוא כל כולו ליכוד. במקום לעמוד לצד הדורשים שוויון בנטל מול נתניהו, שלי שוב משחקת את המשחק של נתניהו".

יחימוביץ' עם מופז במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בשביעי במאי, אישרה הכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק לפיזור הכנסת. 109 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק שהייתה אמורה להוביל לבחירות בספטמבר הקרוב. מספר שעות לאחר מכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש האופוזיציה לשעבר, ח"כ שאול מופז השיגו הסכמה דרמטית לפיה יבוטלו הבחירות וקדימה תצטרף לממשלת אחדות ותעניק רשת ביטחון לממשלה בהחלטותיה העתידיות. בקדימה התנו את המהלך בתמורה להעברת ההצעה החלופית שהציגה הסיעה לחוק טל.

בעקבות פיזור ועדת פלסנר פרץ המשבר קואליציוני עם קדימה, הבוקר אמר ח"כ שלמה מולה (קדימה), כי "ממחר בבוקר אני רואה את עצמי כאופוזיציה ומצביע נגד הממשלה. ראש הממשלה רמס את כבודה של קדימה והפך את ועדת פלסנר ללא רלוונטית בזה שהוא בחר ללכת עם החרדים והמתנחלים". ח"כ נינו אבסדזה הצטרפה לדברי חברה לסיעה ואמרה: "הגענו למצב של או שוויון בנטל או בחירות. לקדימה אין מה לחפש בקואליציה

יו"ר העבודה, יחימוביץ', עודדה היום בצהריים את חברי קדימה לנטוש, והודיעה כי תעניק לפורשים רשת ביטחון ומכסות הצבעה. יחימוביץ' אמרה כי במידה שלא יאפשרו לחברי הכנסת מולה ואבסדזה להגיש הצעות חוק בעקבות הודעתם כי אינם מחויבים עוד לקואליציה, היא תתיר להם להגיש הצעות חוק פרטיות דרך מפלגת העבודה.

אתמול הגיב מופז להחלטת נתניהו לפזר את ועדת פלסנר ואמר כי "אני דוחה את הודעת ראש הממשלה ומעניק גיבוי מלא לוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ פלסנר. אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ