יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת פלסנר לבחינת השיוויון בנטל צפויה להציג היום (רביעי) בשעה 10:00 את נוסח החוק שגיבשה להסדרת גיוס תלמידי הישיבות וערבי ישראל לצה"ל או לשירות אזרחי. הוועדה תציג את מסקנותיה חרף החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפזר אותה לאחר שאיבדה את אמון מרבית סיעות הקואליציה. יו"ר קדימה, שאול מופז, הבהיר כי המלצות הוועדה הן הבסיס היחיד לניסיונות לגבש נוסח שיהיה מוסכם על השותפות הקואליציוניות.

לאורך כל היום התקיים מאחורי הקלעים משא ומתן קדחתני לגיבוש פשרה קואליציונית סביב חוק הגיוס. מקורבו של ראש הממשלה נתן אשל, שר הבטחון אהוד ברק ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, היו שותפים למגעי הגישור בין קדימה לבין המפלגות החרדיות. בכירים בקדימה אישרו את הדברים אך הבהירו שלא ידחו את פרסום המסמך ולא יפתחו במשא ומתן לפני פרסום מסקנות הוועדה.

ועדת פלסנר קוממה עליה הן את המפלגות החרדיות והן את ישראל ביתנו והבית היהודי, לאחר שהתברר כי החליטה לכלול בהצעתה סנקציות אישיות על צעירים חרדים שיסרבו להתייצב לגיוס. בנוסף, החליטה הוועדה לקדם מהלך מדורג שבמסגרתו יגוייסו ערבי ישראל לשירות צבאי או שירות אזרחי, על פי קביעת צה"ל.

למרות זאת, שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהורה לנציג מפלגתו להתפטר מהוועדה בשבוע שעבר נוכח אימוץ הנוהל המדורג, מעריך כי הקואליציה תוכל לגבש נוסח חדש לחוק השוויון בנטל. "נוצרה כאן הזדמנות היסטורית – יש רוב בכנסת, בציבור ובתקשורת לעשות שינוי בגיוס ולכן לא נתפשר על פתרון חלקי", אמר ליברמן בראיון בגלי צה"ל. לדבריו, "אין שום סיבה שחרדי צעיר לא יתרום לקהילה שלו בבית חולים או בסיוע לנזקקים, ואין סיבה שגם הצעירים הערבים לא יתרמו לקהילה שלהם. יש כיום מאות ערבים שמשרתים במשטרה ומקבלים על כך משכורת. אין סיבה שהם לא יעשו זאת כשירות חובה".

סלע המחלוקת בנוגע לגיוס הערבים נסוב סביב דרישתו החד משמעית של ליברמן לגייס לאלתר את כל מחזור הגיוס של ערבי ישראל, המונה כ-30 אלף צעירים. לעומתו, קבעו חברי ועדת פלסנר כי המדינה תגייס 6,000 צעירים ערבים המוגדרים על ידי המדינה כבני גיוס, וכי עד חודש ספטמבר תושלם עבודת מטה למיפוי חייבי הגיוס הנוספים במגזר.

נתניהו ומופזצילום: מיכל פתאל

אך בעוד שליברמן והסיעות החרדיות ביקשו להמעיט בחומרת חילוקי הדעות, הרי שבקדימה טוענים כי המרחק בין הצדדים רב. "ש"ס טענו שהלכו לקראתנו והסכימו להטיל סנקציות אישיות בתחומי הטבות בדיור או בנושאי הדיור הציבורי", אמר גורם במפלגה, "כשבדקנו את ההצעה שלהם התברר שלתלמידי כוללים ממילא לא מגיעות ההטבות הללו, משום שהם לא עומדים בקריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות".

גורמים אחרים בקדימה מציגים קו לוחמני בהרבה על רקע החלטתו של נתניהו לפזר את הוועדה מאחורי גבו של שאול מופז. "בהסכם הקואליציוני ניתנה לוועדת פלסנר סמכות בלעדית לניסוח חוק הגיוס החדש", אמרו הגורמים, "מופז לא ייפגש עם נתניהו ולא ינהל משא ומתן על סעיפים כאלה או אחרים לפני פרסום החוק. נתניהו חייב לחזור בו מהאמירה שהוועדה לא רלוונטית. לא ניכנס למשא ומתן תחום בזמן על החוק משום שהעבודה העיקרית, מבחינתנו, כבר נעשתה".

גם בסיעת עצמאות יש מי שמותחים ביקורת על התנהלות נתניהו. ח"כ עינת וילף, חברת ועדת פלסנר, אמרה כי חשה בתקופה האחרונה שמרכז הכובד בגיבוש החוק עבר מהוועדה ללשכת ראש הממשלה. "כבר זמן מה ברור שהדיון בשאלת השוויון בנטל עבר למגרש הפוליטי וללשכת ראש הממשלה ושעבודת הוועדה בנושא זה הסתיימה", אמרה וילף, "עמדתי ביחס לפתרון הרצוי נותרה כשהיתה: יש לתגמל את המשרתים. אין צורך לעשות מאמצים מוגזמים לגיוס חרדים וערבים ולהכפיף את כל עולם הערכים של החברה המשרתת לדרישות בלתי סבירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ