המבקר שפירא בהשבעתו: תומך במחאה ומסיים בערבית

שפירא, שנחשב לשופט ליברל, הצהיר אמונים בכנסת. "המחאה החברתית היא אות מבשר טובות", אמר בנאומו. "הציבור תובע מנבחריו לבצע את המוטל עליהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבקר המדינה הנכנס, השופט יוסף שפירא, הצהיר הבוקר (רביעי) אמונים בכנסת. בטקס השתתפו, בין השאר, נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומבקר המדינה היוצא, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס. שפירא עבר בשבועות האחרונים "חפיפה" עם המבקר היוצא, ונפגש עם בכירי משרד המבקר. שפירא ייפגש, בשלושת החודשים הקרובים, עם לינדנשטראוס במסדרונות משרד המבקר, שכן הכנסת אישרה בחודש שעבר תיקון לחוק כדי שלינדנשטראוס יוכל להשלים את דו"חות שטרם השלים. עקב החוק, לינדנשטראוס יפרסם את הדו"ח הסופי על פרשת הרפז, ואילו שפירא הוא שישלים את הדו"ח על פרשת "ביבי-טורס", שבדק את דרכי המימון של נסיעות לחו"ל של שרים וסגני שרים.

בנאומו בכנסת הבוקר התייחס שפירא למאבק בשחיתות השלטונית, לחשיבות המחאה החברתית וחתם את נאומו בשפה הערבית, בקריאה לאזרחי ישראל הערבים לעבוד יד ביד לתיקון הליקויים. ״פנים רבות לה לשחיתות", אמר שפירא. "פעמים היא מופיעה כנטילה מנכסיו של הציבור לכיסו של היחיד, אולם פעמים היא לובשת צורה אחרת ומסתתרת לה בין נבכי הדמוקרטיה. תפקידה של הביקורת הוא להצביע על כשלים וליקויים - אולם חשוב לא פחות הוא שעליה להבטיח את תיקונם של הליקויים. ביקורת שנותרת אות מתה בספרים, או מותירה אחריה הד רם לרגע ונמוגה ושאינה מביאה שינוי או תיקון, חוטאת לתפקידה״.

לדבריו, ״מהתם להכא, פרצה בארץ בקיץ שעבר המחאה החברתית, שהיא אות מבשר טובות. הקריאה לצדק חברתי היא הוכחה לכך שהציבור בישראל איננו אדיש ושהוא מכוון, בצדק, לתבוע מנבחריו בכנסת ובממשלה לבצע את המוטל עליהם כשליחיו של הציבור. עם זאת, הכל חייבים בכיבוד חוקי הכנסת, הן רשויות השלטון והן האזרח כאחד״.

מבקר המדינה הנכנס יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

שפירא הוסיף כי ייאבק בנגע שפשט, לדבריו, בשנים האחרונות במקומות שונים בשירות הציבורי, של הימנעות מקבלת החלטות בשל חשש מביקורת. "אי קבלת החלטות כמוה כמעילה באמון הציבור, ואין לנו דבר חשוב יותר מאמונו של הציבור", אמר. לדבריו, "אין אדם חף מטעויות. אולם אם מורא הביקורת מביא לתופעה של 'ראש קטן' או 'אי עשייה', הרי שהיא מחמיצה את שליחותה, פוגעת בשירות הניתן לציבור, ואולי אף מגבירה שחיתות.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר בטקס ההשבעה כי "יעילות מוסד המבקר הוכחה מעל לכל ספק על רקע אסון השרפה בכרמל. בהיוודע תוצאותיו האימות של אסון הכרמל, הייתה זו דווקא הממשלה שהעדיפה ביקורת של מבקר המדינה, כמוסד הראוי לבחינה מערכתית של הכשל בכרמל. דה לגיטימציה של דו"חות המבקר איננה במקומה. דו"ח המבקר הוא דו"ח מציל חיים וככזה יש להתייחס אליו".

שפירא כיהן במשך רוב הקריירה כעורך דין, ובעשור האחרון עבר לתפקידי שיפוט שונים. פסקי הדין הבולטים שלו מאופיינים בקו ליברלי. הוא ידוע כשופט נעים ונוח, שמדבר בגובה העיניים, אבל עורכי דין שמכירים אותו במשך שנים התקשו להעריך איך ישתלב בתפקיד המבקר. שפירא נחשב לשופט טוב אך זוטר, במיוחד בהשוואה לסגן נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, אליעזר ריבלין, עליו גבר בהתמודדות על המשרה.

המבקר היוצא מיכה לינדנשטראוסצילום: אוליבייה פיטוסי

למינויו של שפירא לתפקיד קדמה סערה פוליטית בכנסת. שפירא נחשב עד לפני ההצבעה כמועמד ודאי, אולם בימים שלפני ההצבעה החלו גורמים שונים במערכת הפוליטית, במערכת המשפטים ובשירות המדינה דאגה מפני מינויו לתפקיד, מחשש שהוא יביא להחלשתו של משרד המבקר ואולי אף לעיקורו. לבסוף, הצליח שפירא לגבור על מתחריו ולזכות בקולות 61 ח"כים רק לאחר שלושה סבבי הצבעה.

שפירא נולד ב-1945 וסיים ב-1971 את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית. במשך שנתיים התמחה במשרד עורכי דין ובבית המשפט המחוזי בירושלים, הוסמך לעריכת דין ב-1972 ועבד כעורך דין עד 2003. בשנים 1995-1999 כיהן כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, ולאחר מכן, במסגרת שירות המילואים שלו, כיהן כשופט בית הדין הצבאי לערעורים. ב-2000 סיים תואר שני בקרימינולוגיה, ובין 2001 ל-2003 שימש כסגן יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין. ב-2003 החל לכהן כשופט שלום וכ"שופט בפועל" בבית המשפט המחוזי בירושלים, וב-2005 מונה לשופט מחוזי.

בין ההחלטות הבולטות שקיבל שפירא ניתן למנות את האישור שנתן לפתוח בשבתות את חניון קרתא, הסמוך לשער יפו בירושלים, לשימוש הציבור ולמרות התנגדות החרדים למהלך. מלבד זאת, אישר מינוי דירקטור ערבי בקק"ל וקבע כי יש להחיל בקרן את עקרונות השוויון. שפירא אף התיר ליהודי לאמץ את בתה של אשתו המנוחה, שלא היתה יהודייה, ולא חייב את הבת להתגייר כנדרש. בנוסף, הוא התיר לאשה לעבור טיפולי הפרייה באמצעות זרעו של גבר נשוי, שניהל עמה רומן ללא ידיעת אשתו.

מיכה לינדנשטראוס, המבקר היוצא, יפרוש מכהונתו בתום שבע שנים סוערות. לינדנשטראוס, שנכנס לתפקידו ביולי 2005, השפיע באופן משמעותי על תפקיד מבקר המדינה: הוא דגל בהחלת ביקורת בזמן אמת, בצמוד לאירועים. החלטתו לפרסם שמות מבוקרים כעניין שבשגרה ולהטיל אחריות אישית בדו"חות הביקורת, עוררה את חמתם של רבים במערכת הציבורית. הוא הנהיג עריכת דו"חות מעקב, כדי לבחון מה עשו המבוקרים מאז פורסם הדו"ח האחרון הנוגע אליהם. בשונה מקודמיו בתפקיד, ששמרו על גישה ממלכתית ונחשפו בעיקר כשהגישו בטקס חגיגי את הדו"ח השנתי ליו"ר הכנסת, לינדנשטראוס הפך לשחקן דומיננטי בחיים הציבוריים בישראל, ובפרט בתקשורת - וזכה על כך ללא מעט ביקורת.

כמו כניסתו של שפירא לתפקיד, גם פרישתו של לינדנשטראוס הצליחה לעורר סערה זוטא. זאת, עקב התיקון לחוק שמאפשר למבקר היוצא לפרסם דו"חות גם 3 חודשים לאחר פרישתו. גם היועמ"ש וגם היועץ המשפטי לכנסת הביעו התנגדות לתיקון.

בצהריים, כמה שעות אחרי השבעתו של שפירא, ייכנס יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל, פגישה עם משפחות שכולות מאסון הכרמל, בהמשך לדו"ח שפרסם לינדנשטראוס בנושא בחודש שעבר.

אריאל הודיע אתמול כי הוא לא הצליח להגיע להסכמה עם לשכת ראש הממשלה על הגעתו של בנימין נתניהו לדיון בממצאי הדו"ח. לדבריו, בשבוע הקרוב הוא יפעל להוצאת צו הבאה לנתניהו ולשרים המבוקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ