עדכונים שוטפים |

מופז באולטימטום: נפרוש מהקואליציה אם לא יאומץ הדו"ח

בישיבת סיעת קדימה העביר מופז את הכדור לידיו של ראש הממשלה. "הדו"ח הוא המתווה לשילוב חרדים. לנתניהו יש כמה ימים להחליט"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

12:45: בישיבת סיעת קדימה הציב מופז אולטימטום להישארות קדימה בקואליציה. "הדו"ח הוא תוצאה של המבחן המהותי הראשון של השותפות שלנו עם ראש הממשלה ועם הליכוד", אמר מופז. "אני מצפה מראש הממשלה לאמץ את החלטות הוועדה. זהו תנאי להישארותנו בממשלה. הכדור נמצא אצל נתניהו, ומדובר בימים".

מופז מתח ביקורת על פיזור הוועדה על-ידי נתניהו ואמר כי היא "נעשתה בחוסר סמכות", וכי מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. ביחס לדו"ח אמר מופז כי "הנחנו על שולחן הממשלה את הבסיס לשינוי היסטורי חסר תקדים. לא באנו לרדוף את הציבור החרדי. אני לא זקוק להטפות מוסר, המבחן שלי הוא הבנות והבנים שלי, החברות והחברים שלהם". עוד אמר מופז כי "הוועדה הניחה את התשתית לשיתוף אזרחי ישראל הערבים בזכות לשירות".

10:40: סיעת קדימה תתכנס היום ב-12:30 לאישור דו"ח הוועדה. פלסנר: "חשוב לציין שבחרנו גם כאן בפתרון מתון שמתחשב גם בצרכים של האוכלוסייה החרדית. חשבנו שנכון לאפשר דחיית גיוס אבל עדיין לגיל שמאפשר שירות משמעותי. מסלולי השירות שקבענו הם מסלולים משמעותיים. לא קיבלתי הצעה רצינית אחת שדיברה על הקדמת הגיוס. בעצם דיברו על גיוס בגיל 28, ואחר כך פטור אוטומטי. זו בעצם חזרה לחוק טל – חוק טל ב'".

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ, אמרה בתגובה לפרסום מסקנות הוועדה כי "למסיבת העיתונאים של ועדת פלסנר אין כל ערך, והיא חלק מהונאה של הציבור ומתיאטרון בובות פוליטי, הצגה שיש להפסיקה מיד. באותה מידה אפשר היה לכנס מסיבת עיתונאים על טיסה למאדים. אין ספק שכוונותיו של פלסנר טובות, וחלק מהמסקנות ראויות, אבל הן מתנפצות אל מציאות של חבירה צינית בין קדימה לליכוד שנועדה רק לצרכי הישרדות פוליטית. כבר כעת עוברת קדימה השפלה כאשר היא מציגה קבל עם ובחגיגיות מסקנות שממילא יושלכו לפח. לנתניהו מלכתחילה לא היתה כוונה לבדוק בכובד ראש פתרון לבעיה וכל עיסוקו בנושא הוא להטוטים פוליטיים".

10:35: מטה המאבק לשינוי חוק טל הודיע בעקבות הפרסום כי הוא תומך ברציונל ובמספר חלקים בדו"ח פלסנר. "אנחנו מעריכים את העבודה וההשקעה של ח"כ פלסנר, ובעיקר את עמידתו מול הלחצים של ראש הממשלה והמפלגות החרדיות. לצערנו ראש הממשלה ניסה להמית את הדו"ח עוד לפני פרסומו במטרה להציע הצעה שמשמעותה היא בחירה בחרדים על חשבון המשרתים. כל הקומבינות והספינים שמתעופפים באוויר לא משנים את העובדה הפשוטה - נתניהו משמיד את עקרון צבא העם".

פלסנר מציג את מסקנות הוועדהצילום: מיכל פתאל

מנהלי קרן אברהם, אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה, התריעו מפני ההשלכות הצפויות של המלצות ועדת פלסנר בדבר חובת שירות לכלל הצעירים הערבים. "אין ספק כי החלטה כזו תעמיק את משבר האמון בין הממשלה והמיעוט הערבי. היא תגדע את הדיון המתפתח בחברה הערבית בסוגיית השירות האזרחי ואת הנכונות לגיבוש מתווה מוסכם להתנדבות. בכך ייפגעו הסיכויים להגשים את רעיון ההתנדבות הקהילתית שהוא מנוף חשוב לקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראל".

10:30: פלסנר: "יש כאן דו"ח לא מתלהם שלוקח בחשבון אירועים בתוך החברה החרדית. הסנקציות האישיות עליהן הסכימו החרדים הן זניחות או לא קיימות כלל".

בתגובה לפרסום מסקנות הוועדה אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, ש"דו"ח פלסנר כולל צעדים אמיצים והכרחיים כמו הסנקציות נגד משתמטים, לצד המלצות בעייתיות מאוד ובלתי סבירות כמו דחיית הגיוס עד גיל 23. העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה מוכן לאמץ אפילו את הפשרה מרחיקת לכת שאליה הלך פלסנר, מוכיחה שהוא מעדיף את שימור הקואליציה עם המפלגות החרדיות על פני גיוס תלמידי הישיבות. לשם כך הוא מוכן למכור את ציבור בוחריו ואת עתיד הציונות ולהחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית להגיע לשירות חובה לכל. ההיסטוריה לא תשכח זאת לנתניהו. יש לקוות שגם המצביעים לא ישכחו".

10:28: דוד בוסקילה, סגן יו"ר מועצת קדימה וראש העיר שדרות, הודיע כי הוא עוזב את המפלגה ועובר לליכוד (יניר יגנה)

10:26: פלסנר: "הראיה לכך שאין פה קופונים פוליטיים היא שתקפו אותנו מכל הכיוונים – אף אחד לא באמת מרוצה. ואני לא חושב שאפשר לפתור בעיה של 60 שנים באבחה אחת. תוך 5-4 שנים, ואחר כך 10 שנים, אנחנו נהיה במציאות אחרת לגמרי".

מיכאל בן ארי מוצא מהדיוןצילום: מיכל פתאל

עידן מילר, יו"ר "המחנה המשותף" מסר בתגובה לפרסום דו"ח ועדת פלסנר כי "הדו"ח רחוק מאוד מלהיות מושלם. בעיקר ההמלצה על אפשרות דחיית השירות לגיל 23. עם זאת חוק שיהיה מבוסס על ההמלצות הללו יקדם משמעותית את השוויון בנטל. הבעיה שעוד בטרם יצא לאוויר העולם, הדו"ח הזה הוא גוויה פוליטית. ראש הממשלה בחר להיכנע לחרדים ולמכור את ציבור המשרתים. מופז וליברמן שהצהירו שהם מחויבים לפתרון אמיתי בנושא חייבים לנקוט מעשה עוד השבוע ולהודיע על פרישה מיידית ממשלת נתניהו".

10:20: בן ארי הוצא מן האולם. פלסנר: "אני תמיד שמח כשכהניסטים מטיפים לי מוסר"

10:03 יוחנן פלסנר הגיע לבד להציג את דו"ח הוועדה. התחלנו לכתוב את הדו"ח הזה לפני 20 שנה", אמר. בן ארי התפרץ לעברו: "יהיה הפרק בענייני ערבים? זה דו"ח נגד יהודים. אתה לא חושש שמדובר בדו"ח גזעני?"

ועדת פלסנר לבחינת השיוויון בנטל מציגה הבוקר את נוסח החוק שגיבשה להסדרת גיוס תלמידי הישיבות וערבי ישראל לצה"ל או לשירות אזרחי. הדו"ח שגיבשה הוועדה קובע כי עד שנת 2016, כ-80% מכל שנתון של אוכלוסיית הציבור החרדי ישרתו במסלולי שירות משמעותי בצבא או בשירות האזרחי. שירות צבאי יימשך 24 חודשים, שירות אזרחי 18 חודשים.

האחריות לשירות כוללת שורה של סנקציות חריפות על צעירים שלא יתייצבו לגיוס. הסנקציות כוללות קנס כספי למשתמט ולאחר 5 שנים מיום כניסת החוק לתוקף – אפילו ענישה פלילית. בנוסף יילקחו מהמשתמטים החרדים הטבות בתחומי הארנונה והטבות לדיור ותבוטל מלגת ה"כולל" החודשית בסך 850 שקלים. הוועדה קבעה כי לא תהיה דחיית שירות מעבר לגיל 22, למעט קבוצת תלמידים עילויים, המוגדרים כ"מתמידים", המונה 1,500 תלמידים בשנתון. צה"ל והשירות האזרחי יפתחו וירחיבו מסלולי שירות משמעותי העונים על יעדי הגיוס, והשירות המקוצר שהיה נהוג עד היום יבוטל.

כינוס ועדת פלסנר. ראש הממשלה הודיע עם מינוי הוועדה כי החוק "יכניס לשירות יהודים וערבים"צילום: שירן גרנות

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא

המלצות הוועדה הן שהמדינה תייצר זיקה ישירה בין עמידה במתווה יעדי הגיוס העולים, לסך תקציב הישיבות הכולל. כך, אי עמידה ביעדי הגיוס העולים תפחית את סכום ההקצבה ביחס ישר. ישיבות שתלמידיהם ישרתו במסלולי השירות, יתוגמלו ביתר לעומת ישיבות אחרות שיתוגמלו בחסר. במקביל יינתן תמריץ חיובי לגיוס מוקדם החל מגיל 18. בנוסף, המדינה צפויה למסד מנגנונים אפקטיביים באחריות צבא הגנה לישראל למחויבי הגיוס ולמוסדותיהם. החל בגיל 17, כל מועמד לשירות ביטחון חייב להגיע מדי שנה ליום התייצבות בממ"ח (מרכז מידע חרדי) במהלכו יעבור אבחון ובו יוצגו לו מסלולי שירות אפשריים.

בין הגילאים 22-18, יקבל המועמד אפשרות לגיוס באחד ממסלולי השירות הצבאי הייעודיים לחרדים או באחד מן המסלולים החדשים שיוקמו בשנים הקרובות. בהגיעו לגיל 22 יחויב המועמד לשירות ביטחון להצהיר על החלטתו בדבר השירות באחד משלושת המסלולים הבאים: גיוס לשירות צבאי, גיוס לשירות אזרחי או בקשת מעמד "מתמיד". במקביל, יאשר שר הביטחון 1,500 צווי "מתמידים", על פי המלצת ועד הישיבות או ראשי הישיבות. עד לגיל 23, חייב המועמד לשירות ביטחון שטרם התגייס לממש את התייצבותו.

סלע המחלוקת בנוגע לגיוס הערבים נסוב סביב דרישתו החד משמעית של ליברמן לגייס לאלתר את כל מחזור הגיוס של ערבי ישראל, המונה כ-30 אלף צעירים. הוועדה קבעה כי ביחס לערבי ישראל יחול עיקרון ה"שירות לכל", אך לא גיבשה נהלים להסדרת שירותם האזרחי. הדו"ח מציין כי קביעת מסלולי השירות האזרחי לאוכלוסייה זו תסתיים עד סוף השנה, וחקיקה תושלם עד סוף מארס 2013.

הוועדה הציגה את מסקנותיה חרף החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפזר אותה לאחר שאיבדה את אמון מרבית סיעות הקואליציה. יו"ר קדימה, שאול מופז, הבהיר כי המלצות הוועדה הן הבסיס היחיד לניסיונות לגבש נוסח שיהיה מוסכם על השותפות הקואליציוניות.

אתמול התקיים לאורך כל היום משא ומתן קדחתני מאחורי הקלעים לגיבוש פשרה קואליציונית סביב חוק הגיוס. מקורבו של ראש הממשלה נתן אשל, שר הביטחון אהוד ברק ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, היו שותפים למגעי הגישור בין קדימה לבין המפלגות החרדיות. בכירים בקדימה אישרו את הדברים אך הבהירו שלא ידחו את פרסום המסמך ולא יפתחו במשא ומתן לפני פרסום מסקנות הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ