נתניהו יגיש לכנסת חוק שיאמץ חלקים ממתווה פלסנר ויתייחס לחרדים וערבים

עם פרסום מסקנות הוועדה החלה לשכת רה"מ לתאם שיחות עם ראשי סיעות הקואליציה לגיבוש הצעת חוק משולבת. ש"ס: "ביבי מרחיק לכת יותר מקדימה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לשכת ראש הממשלה החלה לתאם פגישות עם ראשי סיעות הקואליציה, בניסיון לגבש חוק משולב שיכלול יסודות מתוך דו״ח ועדת פלסנר. על פי ההערכות, הפגישות עם ראשי הסיעות יתקיימו כבר מחר.

לדברי בנימין נתניהו, ״אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית. המצב שהיה לא יכול להימשך, החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי. הם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי. לגבי ההמלצות, הן כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה, אך דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי. הכוונה שלי היא להביא לכנסת הצעת חוק משולבת לחרדים וערבים כאחד שתזכה לרוב בכנסת ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל. אני נחוש להביא לגידול דרמטי בשיעור ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת״.

בסביבתו של אלי ישי הביעו אכזבה מהשיחות עם ראש הממשלה ביחס למתווה המסתמן. מקור בש"ס אמר כי "ביבי עשה פניית פרסה והוא מרחיק לכת יותר מקדימה בעמדתו הנוכחית".

אלי ישיצילום: ירון קמינסקי

יו"ר קדימה, שאול מופז, קיבל באכזבה את הודעת ראש הממשלה ואמר כי היא "נמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשיוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכל. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה. הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון אי החוקיות ואי הצדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסיה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה".

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא

בתוך כך, הכריז גם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, כי הוא שוקד על חוק חלופי לחוק טל, שיסדיר את הפטור לתלמידי ישיבות. בהצהרה לביטאון ש"ס "יום ליום", שיפורסם מחר (חמישי), אמר ישי: "אגיש לכנסת הצעת חוק חלופית לחוק טל מתוך מטרה להביאה לקריאה שנייה ושלישית עוד לפני סיום מושב הקיץ של הכנסת". פירוק הוועדה והודעת ראש הממשלה גלגלו את כובד המשקל אל המפלגות החרדיות, שהכניסו להילוך גבוה את מאמציהן להגיש לנתניהו פתרון שימנע את פירוק הקואליציה.

במגעים שהיו בימים האחרונים, הסכימה ש"ס לנוסח מרוכך שיקבע פגיעה בתקציבים הכוללים של עולם הישיבות – מה שמכונה "סנקציות קהילתיות" – במידה שבה לא יעמדו הישיבות ביעדי הגיוס שייקבעו בחוק. עם זאת, ביטאון ש"ס יודע לצטט דברים שאמר השבוע ישי לראש הממשלה במסגרת שיחותיהם התכופות: "לעולם, אבל לעולם לא נסכים בשום אופן לשום סנקציות. לא סנקציות גמישות, ולא קשיחות. לא קלות, ולא מחמירות. זה לא בלקסיקון שלנו בכלל. מבחינתי אתה יכול להוריד את זה מיד מעל שולחן הדיונים".

לעומת זאת, השר אריאל אטיאס פרסם אתמול פוסט בדף הפייסבוק שלו, בו כתב דברים לוחמניים פחות בתגובה להצגתו של דו"ח ועדת פלסנר: "אני משוכנע שאם נשנה את החלקים הקיצוניים בדו"ח, ואם רוצים להגיע לפתרון מתוך הבנה שלשינוי הנדרש מחויבת הסכמה רחבה, ניתן להגיע אליו בהליך מדורג כך שבסוף יהיה חוק שישנה את המצב באופן משמעותי מחוק טל המקורי", כתב.

אטיאס תקף את יו"ר ועדת קש"ב וקבע כי "היומרה של ח"כ פלסנר להבין תהליכים מורכבים בתוך הציבור החרדי הובילה אותו למסקנה קיצונית שמשמעותה סגירת 80% מהמוסדות התורניים בתוך ארבע שנים (!). בתוך ארבע שנים לא משנים תהליכים שנמשכים 60 שנה. אחרי זה פלסנר עוד רוצה לקרוא לדו"ח שלו מאוזן. אני מבין שחלק מהציבור הישראלי לא מבין את לומדי התורה, אבל אנחנו מאמינים באמונה שלמה שלימוד התורה חשוב לעם היהודי ומבדל ומייחד אותנו מאומות העולם".

ח"כ משה גפני נפגש היום(רביעי) בצהריים עם נשיא המדינה, שמעון פרס, במשכנו. גפני, שיזם את הפגישה, ביקש מהנשיא להתערב כדי למנוע "קרע בעם", ולסכל יוזמות שאת מטרתן הגדיר "הענשת הציבור החרדי". בסביבתו של גפני אמרו כי הנשיא היה קשוב לדבריו, אבל לא התרשמו כי פרס ייקח על עצמו תפקיד של תיווך במשבר.

בשבוע האחרון, נפגש השר ישי עם חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, ובידיעה ב"יום ליום" נכתב, כי "הוא מעדכן מדי יום ואפילו מספר פעמים ביום את מר"ן מאור ישראל שליט"א (הרב עובדיה יוסף; י"א), שהביע התנגדות נחרצת לרעיון הסנקציות שעלו בוועדת פלסנר, בשעה שהיתה עוד הוועדה קיימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ