יהונתן ליס
יהונתן ליס

התקדמות משמעותית במגעים לניסוח החוק לגיוס חרדים לצה"ל: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לכנס מחר בבוקר את חברי סיעת הליכוד כדי לדון באימוץ מתווה דו"ח פלסנר כבסיס לחוק. בצעד חריג, ראש הממשלה הודיע אתמול, בצהרי שבת, על ההחלטה בעקבות משא ומתן שקט שניהל בימים האחרונים ישירות מול יו"ר קדימה, שאול מופז. מיד לאחר דיון הסיעה מחר, נתניהו צפוי להיפגש פעם נוספת עם מופז כדי לקדם את המהלך ב"מסלול מהיר": על פי התכנית, נוסח החוק החדש יושלם עד יום רביעי הקרוב, אז יוצג בפני ועדת השרים לחקיקה. אם הכל יעלה יפה, החוק יובא להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שני.

בלשכת ראש הממשלה, כמו גם בקדימה, איש לא ידע לומר כיצד ייראה החוק הסופי שיוצג השבוע: האם יאומצו מלוא הסנקציות האישיות החריפות שדרשה ועדת פלסנר? האם ייכלל בו שירות חובה לערביי ישראל כפי שדרש ליברמן? האם נתניהו יפעל לריכוך משמעותי בסוגיות שמטרידות את שותפותיו הקואליציוניות הנוספות? 

בקדימה הביעו אתמול אופטימיות זהירה, לצד ספקנות רבה, באשר לרצינות כוונותיו של נתניהו. "על פניו יש כאן התקדמות מאוד משמעותית", אמר בכיר במפלגה שהיה שותף למגעים, אך הוסיף "אבל כדי לאמץ את החוק שלנו, נתניהו יצטרך לקבל החלטה אסטרטגית שתפגע בברית ההיסטורית עם הסיעות החרדיות. אני בכלל לא בטוח שנתניהו הגיע לנקודה הזאת". גורם אחר במפלגה אמר כי "אנחנו שבעי ספינים. בשבועות האחרונים למדנו שלא תמיד אפשר לסמוך על ההצהרות של נתניהו בנושא ואנחנו מעדיפים לחכות לרגע שבו החוק יאושר, כדי לברך על המוגמר".

מאהל הפראיירים בארלוזרובצילום: תומר אפלבאום

מאידך, מקורב לנתניהו אמר אתמול: "מי שהקשיב להצהרותיו של ראש הממשלה בשבועות האחרונים יודע שהמרחק בין הצדדים איננו גדול. נתניהו הודיע שהוא תומך בהטלת סנקציות אישיות על חרדים שיסרבו להתגייס, כמו גם במתווה של שירות לכל לחרדים ולערביי ישראל". לדבריו, "יש כאן ניסיון אמיתי להגיע להסכמה בתוך זמן קצר".
אלא שגם אם החוק יושלם בימים הקרובים לשביעות רצונה של קדימה, גורמים בלשכת נתניהו הביעו ספק באשר ליכולת לגבש רוב בכנסת סביב הצעת החוק, משום שתומכי החוק - הליכוד, העצמאות וקדימה (לא כולל מורדי המפלגה) - מתמצים בכ-55 ח"כים בלבד.

על פי לוח הזמנים הצפוף שסוכם בין נתניהו למופז, מיום שני עד יום רביעי יתקיים דיאלוג בין אנשי צוות מצדו של נתניהו לאנשי קדימה. "הדיאלוג הזה הוא בעיקרו פרוצדוראלי", אמרו היום גורמים בקדימה, "צריך להחליט אם החוק יהיה פרטי או ממשלתי, מה יהיה הנוסח עליו תצביע הממשלה ולוודא שלצד אימוץ החוק, נתניהו יאמץ גם את פרק המדיניות שבדו"ח פלסנר שהוא לא פחות חשוב". 

שר הביטחון, אהוד ברק, שהיה שותף למגעים בין קדימה לליכוד, מיהר לברך היום על פריצת הדרך. בהודעה שפרסם הוא טען כי המתווה לחוק החדש יתבסס דווקא על חוק גיוס אחר שהגיש בעצמו באפריל שעבר, המחייב את כלל הציבור החרדי בגיל גיוס להתייצב בבקו"ם ולאפשר לצה"ל לברור את מי מתוכו הוא מבקש לגייס. ברק הוסיף שתי נקודות מפתח באשר לחוק המתגבש. לדבריו, "החוק יצטרך לתת מענה לסנקציות דומות גם כלפי משתמטים חילוניים", ובכך לפתור את הטענות לאכיפה לא שוויונית ומחמירה שהציגה ועדת פלסנר כלפי הציבור החרדי. במקביל, ברק טען כי סוגיית גיוס אזרחי ישראל הערבים - סלע המחלוקת עם ישראל ביתנו - לא תיפתר במסגרת החוק הנוכחי, אלא באמצעות חוק עתידי. לדברי ברק, הוא צפוי לכנס מחר בבוקר את חברי סיעתו כדי לעדכנם בהתפתחויות.

בתגובה להודעת נתניהו על כינוס סיעת הליכוד מחר אמרו במטה המאבק: "קשה לעקוב אחרי ההודעות היומיות של נתניהו. כל יום הוא מתעורר ומנסה ספין חדש. אין מה לדון, אין מה להקים עוד צוות או להתייעץ. יש מסקנות שצריך לחוקק מיידית. לא צריך עוד חברי כנסת שיתעסקו בזה, לא צריך עוד גוזרי קופונים, צריך מנהיגים שייקחו החלטה. נתניהו, אנחנו כבר לא פראיירים, לא מקבלים יותר הודעות, אלא רק מעשים. היום בערב הישראלים המשרתים, ההורים שלנו, בני הנוער, כולנו, נעביר מסר ברור - אין חוק טל 2, יש חוק שירות לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ