צבא העבדים של פלסנר

מהו ה“שירות אזרחי” המוצע לחרדים ולערבים? זה שם מכובס לעבודת כפייה, או לעבדות בחסות המדינה. פוסט חדש לקראת ההפגנה הערב

אלוף בן
בלוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
בלוג

“עצרת המילואימניקים” הערב ברחבת מוזיאון תל אביב תהיה מפגן הסתה נגד המיעוטים בחברה הישראלית - החרדים והערבים. מי שצועק “אני לא פראייר” לא מחפש באמת דרכים להגברת השילוב של קהילות המיעוט, כדי לרכך את המתחים הפנימיים ולהציל את כלכלת ישראל מהתמוטטות. המפגינים רוצים רק דבר אחד, שגם “האחרים” יסבלו וייענשו על חריגותם.

הפוליטיקאים שמציעים עכשיו “שוויון בנטל” יודעים שלא יהיה שום שוויון גם מחר. אין שום תרחיש שבו רבבות צעירים חרדים וערבים ילבשו מדים וישרתו שלוש שנים בצה”ל, כמו הצעירים החילונים והדתיים-לאומיים. המדינה לא תכפה עליהם גיוס, ומנהיגי “מחאת המילואימניקים” גם לא מטיפים למציאות כזאת. הם לא מתכוונים להפוך את המטבחים בצבא לגלאט-כושר או להרחיק את החיילות ליחידות נפרדות, כדי שהחרדים ירגישו בנוח. ואת הערבים רואים “הפראיירים” כאויבי המדינה, ואינם מתכננים לצרף את בני סכנין לגבעתי או לקורס טיס.

לחרדים ולערבים מציעים חלופה לשירות בצבא - “שירות אזרחי”. הדו”ח שפרסם בשבוע שעבר ח”כ יוחנן פלסנר (קדימה) מציע לחרדים שתי חלופות, שנתיים צבא או שנה וחצי שירות אזרחי. לערבים מציע פלסנר נוסחה עמומה של “שירות לכל” וקורא להקים עוד ועדה שתמלא תוכן בסיסמה הריקה הזאת, בהנחה שלקהילה הערבית מתאים שירות אזרחי ולא צבאי.

מאהל הפראיירים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מהו “שירות אזרחי”? זה שם מכובס לעבודת כפייה, או לעבדות בחסות המדינה. הצעיר החרדי שיתייצב כמה פעמים בשבוע בתחנת הכבאים לא יהפוך ל”לוחם אש” מקצועי, והנער הערבי שיגויס למד”א לא יהפוך בן לילה לפרמדיק. השירות הקצר והחלקי לא יאפשר הכשרה מקצועית של ממש, והמגויסים יסתפקו בעבודות מינהלה, ניקיון ובישול. אותו דבר יקרה בבתי חולים, בתי ספר, עיריות ומוסדות רווחה.

בואו נדמיין צעיר מאום אל פאחם שמגויס לעבודות הכפייה בשירות האזרחי, נניח בעיריית חדרה. מה הוא יעשה שם? הרי לא יתנו לו לנהל את הוועדה לתכנון ובנייה, ואפילו לא לרשום דו”חות חנייה. יבקשו ממנו לשטוף את הרצפה, להוריד את הפח ולהכין תה לפקידים. הפרוטקציונרים והחנפנים יזכו למשרות נחשקות של נהגים ומזכירים.

אל”מ (מיל’) ד”ר ראובן גל, שהיה ראש מינהלת השירות האזרחי, הזהיר במאמר ב”הארץ” לפני כשנתיים וחצי: “שירות צבאי ושירות אזרחי אינם ישויות מקבילות ואף לא דומות. שירות צבאי - בוודאי כחובה - נובע מסכנה לקיום המדינה... שירות אזרחי אינו נובע מסכנה קיומית. הפעילות של כ-13 אלף המשרתים בשירות הלאומי - בבתי ספר, בבתי חולים, במכבי האש ובמשטרה - באה לענות על צרכים חיוניים, אבל אינה קשורה להישרדות הקהילה. ספק אם נכון מוסרית לתבוע ממי שקיבלו פטור משירות בצבא לשרת כחובה בתחום אחר. ודאי שאין לכלוא אותם כעריקים, אם לא יסכימו לכך. האם נכלא בבתי הסוהר בנות חרדיות ודרוזיות, שמנהגיהן ומסורתן אוסרים עליהן לשרת?”.

אבל אפילו אם מתעלמים מהאזהרה הצודקת הזאת, ומבקשים להגשים את המודל של פלסנר, השוויון לא יושג. גם העבד הכי מושפל בעירייה או בבית חולים יתאמץ ויסתכן פחות מכל חייל בגולני. הוא לא ייקשר למדינה היהודית ולא יתקרב לציונות, כפי שמבטיחים יוזמי “השוויון”. הוא רק יבזבז זמן יקר, שבו היה יכול לרכוש מקצוע שיתרום לפרנסת משפחתו ולכלכלת המדינה.

פלסנר עולה מהדו”ח שלו כתלמיד חרוץ, שכתב ערך מורחב של ויקיפדיה על השתמטות החרדים מהצבא. אבל הפתרונות שלו מסובכים יותר מהחיפוש אחר בוזון היגס. הוא מתכנן בירוקרטיה מורכבת שתפקח על יישום החוק ועל “הסנקציות האישיות”. והכל בשביל להקים עוד גדוד נח”ל חרדי - “נצח ישראל” שיתגבר את “נצח יהודה” - ומסלול הסדר ועתודה אקדמית, ולחפש “גופים מוכרים” שיקלטו את עובדי הכפייה מהשירות האזרחי. הנה פתח לקומבינות ושחיתות. מעניין אם אפשר יהיה, למשל, להוציא 21 ולהשתמט גם מהשירות האזרחי, וכמה פקידים יטפלו באפשרות הזאת וסיכולה. ואיך אפשר לקבל שירות אזרחי ליד הבית, ולא בקו העימות בצפון או בעוטף עזה.

חבל על הכסף והמאמץ. צבא העבדים של פלסנר לא ישיג שוויון ולא שילוב. המאמץ הלאומי צריך להתמקד בשאלה אחת: איך לשלב את הקהילה הערבית והקהילה החרדית בתעסוקה יצרנית. איך להסיר חסמים, ליצור הזדמנויות, לקבוע תמריצים ולחנך את הרוב נגד גזענות ודעות קדומות. נאומי ההסתה בהפגנה הערב אינם הדרך למטרה הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ