מתווה פלסנר יובא לאישור הליכוד |

פניית הפרסה של נתניהו

הוא פיזר את ועדת פלסנר, כמעט פירק את הממשלה, ספג אש מהתקשורת - והיום, כאילו כלום, הוא חוזר לנקודת ההתחלה. עד הזיגזג הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות משבוע לאחר שפיזר בגסות את ועדת פלסנר בטענה שעבודתה מיותרת, וכרת ברית עם החרדים וקומם עליו את הרוב החילוני המשרת והתורם, וכמעט פירק את ממשלת האחדות, וספג ביקורת קטלנית לא רק מן התקשורת, אלא גם מרבים במפלגתו - ביצע נתניהו בסוף השבוע פניית פרסה מפוארת. כאילו לא היו דברים מעולם, הוא יביא היום (ראשון) את מתווה פלסנר לאישור סיעת הליכוד. בהמשך השבוע הוא יניח הצעת חוק ברוח המתווה על שולחן הממשלה ואחר כך על שולחן הכנסת, בתקווה שיימצא לה רוב. "ממשלות עושות את הדבר הנכון רק לאחר שמיצו את כל האפשרויות האחרות", אמר פעם אבא אבן. התנהלותו של נתניהו בשבוע החולף היא אנדרטה לאמרה השנונה הזו.

נתניהו הבין, באיחור, שלהיות מזוהה כבן ערובה וכעושה דברם של החרדים לפני בחירות, בשנה הרביעית לקדנציה, ועוד על נושא ערכי שבקונצנזוס כמו גיוס לכול, עלול להיות התאבדות אלקטורלית. בימים האחרונים התחוור לו שאם ימשיך בדרך הזו, הוא גורר איתו את הליכוד מטה-מטה אל עתיד שחור משחור, תרתי משמע. האינסטינקט שלו לבחור תמיד בשותפים הטבעיים, ב"גוש" שימליץ עליו לנשיא המדינה כמרכיב הממשלה הבאה, לא הועיל לו הפעם. בשאיפתו להבטיח לעצמו את העולם הבא, הוא עמד לאבד את העולם הזה. ברגע האחרון, הוא התעשת. לפחות עד להודעה חדשה או עד לזיגזג הבא.

ההסכמה שהושגה בסוף השבוע בין נתניהו למשנה שלו, השר שאול מופז, שהפעם לא הסכים להתקפל, הקהתה מעט את עוקצה של הפגנת הפראיירים אמש בתל אביב. היו שם הרבה "פראיירים", אבל גם לא מעט טרמפיסטים - בעיקר פוליטיקאים, בעיקר חדשים. למשל הרמטכ"ל לשעבר, דני חלוץ, שבתוך ארבעה חודשים הספיק לבצע שתי עריקות: הראשונה ממחנה ציפי לבני למחנה מופז, ערב הפריימריז לראשות קדימה. השנייה לפני כמה ימים, כאשר הודיע עוד בשבוע שעבר, (במכתב למופז שפורסם בחדשות ערוץ 2), על פרישתו מקדימה בגלל עניין הגיוס. הערב מוחזרה פרישתו. יש להניח שאם הסקרים היו מנבאים לקדימה 20 מנדטים ולא חמישה, חלוץ לא היה ממהר למכור את מניותיו במפלגה.

ועוד שתי הערות פוליטיות: 1. איפה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'? חוסר העניין שלה בכל סוגיית חוק טל והחלופה לו, עלול לעלות לה ביוקר. מה שהוכח הערב בתל אביב היה שהשבט הלבן הפך מחברתי לאזרחי. המחאה החברתית לא הוציאה רבבות לרחוב בקיץ הזה. המחאה האזרחית עשתה זאת, בגדול.

2. מה יקרה כעת בקואליציה? בלשכת ראש הממשלה מעריכים, שיהדות התורה בדרכה החוצה. הליטאים יותר קשוחים ופחות נכונים לפשרות מאחיהם הספרדים. לנתניהו זו אינה בשורה רעה כל כך. פרישה של החרדים האשכנזים מממשלתו בשלב הזה, תעזור לו להצטייר כמי שעומד לצד הרוב החילוני ותשנה לטובה את הדימוי שלו. עם זאת נתניהו לא היה רוצה שש"ס תפרוש. הוא מרגיש נוח יותר כשבממשלתו יש לפחות מפלגה חרדית אחת. כבר אמרנו, אריק שרון הוא לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ