המאבק על חוק הגיוס |

פלסנר תובע לאמץ את הדו"ח כלשונו, בליכוד שוקלים למתן את הנוסח

גם אם יושגו הבנות בין פלסנר ויעלון הפועלים לגבש חוק גיוס עוד השבוע, בקואליציה מביעים ספק שיזכה לרוב: ישראל ביתנו תתנגד, הסיעות החרדיות עלולות לפרוש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון (ליכוד), ויו"ר ועדת קש"ב, חבר הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה), נפגשו הערב (ראשון) לראשונה לדון בנוסח חוק השוויון לנטל. ביומיים הקרובים אמורים השניים להשלים את החוק על בסיס מסקנות הוועדה, כדי שניתן יהיה להציגו בישיבת הממשלה ביום ראשון.

סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים הוא תביעתו של פלסנר לאמץ את נוסח החוק המדויק שגיבשה הוועדה בראשה עמד, בכפוף לשינויים קלים, בעוד שבקואליציה שוקלים לגבש נוסח חדש ומתון יותר. לוח הזמנים צפוף: אם לא תושג הסכמה בין הצדדים בתוך יומיים, ייתכן שהקואליציה תידרש לדחות בשבוע את אישורו של החוק המתגבש. כך או אחרת, נתניהו שואף להשלים את החקיקה בנושא עד לסוף החודש, בשל פקיעתו של חוק טל לפי החלטת בג"ץ ולאור צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ.

גם אם יושגו הבנות בין הצדדים, בקואליציה הביעו הערב ספק באשר לאפשרות לגייס רוב לתמיכה בחוק: מפלגת ישראל ביתנו הבהירה היום כי בכוונתה להתנגד לחוק, משום שאינו פותר את סוגיית גיוס ערביי ישראל לצה"ל כפי שדרשה. גם הסיעות החרדיות צפויות להתנגד למהלך ואולי אף לפרוש מהקואליציה בעקבות החוק החדש. לכל אלה הצטרפו בימים האחרונים גם חברי כנסת מקרב "מורדי" קדימה, שהבהירו כי בכוונתם להצביע נגד החוק. אחד מהם, חבר הכנסת שלמה מולה, אמר כי "ההצעה שמגבשת לשכת ראש הממשלה מעקרת את הרעיון המרכזי של שיוויון בנטל ויוצרת דרך חדשה של התחמקות משירות ולכן לא אצביע בעדה. החלופה היחידה שתזכה לתמיכתי הנה הצעה של שירות שווה לכולם בגיל 18".

יעלון ופלסנרצילום: משה מילנר / לע"מ

בלשכת ראש הממשלה אמרו מנגד כי "ישראל ביתנו כבר הבהירה שלא תפרוש מהממשלה ולא תפרק את הקואליציה בגלל החוק הזה. לכן, אפשר להניח שחבריה יימנעו או ייעדרו מההצבעה". מבדיקה שערכו בלשכה עולה כי גם המחנה הנגדי לא הצליח לגבש רוב מובהק להפלת החוק.

יעלון ופלסנר השמיעו היום הערכות אופטימיות בפתח פגישתם באשר ליכולתם לגבש מסמך משותף. בתחילת הפגישה אמר יעלון כי "אנו נמצאים בפני הזדמנות היסטורית בנושא שהוא כפצע מדמם בחברה הישראלית - השוויון בתחום הביטחוני, האזרחי והכלכלי. אנחנו מתכוונים ברצינות לגבש בימים הקרובים חוק שיבטא את הרגע ההיסטורי הזה תוך מניעת קרעים בחברה ובעם. אחדות העם היא חלק חשוב מאוד בחוסן הלאומי שלנו".

פלסנר אמר כי הוא מברך על ההחלטת ראש הממשלה וסיעת הליכוד לאמץ את עקרונות הדו"ח. "הושקעה בו המון עבודה, של כל משרדי הממשלה הרלוונטים. העקרונות כבר שם. אנחנו רוצים פתרון ממלכתי, אחראי ומאוזן. התהליך ימשך כיומיים, ובמסגרתו ייעשו כל ההתאמות הנדרשות כדי להביא לחקיקה בימים הקרובים. היתה התקדמות אבל יש עוד הרבה סימני שאלה. אני מקווה שביומיים שלושה הקרובים הם יהפכו לסימני קריאה".

בצוות שייגבש את החוק ישתתפו גם בהתאם לצורך נציגי משרד הביטחון, האוצר, המשפטים וכן נציגים של השירות האזרחי. ההחלטה על הקמתו התקבלה הבוקר כשלאחר שסיעת הליכוד אישרה פה אחד את עקרונות הוועדה. עם זאת, במהלך הדיון הוחלט לשנות את הסעיף בהמלצות הוועדה העוסק בשירות של ערביי ישראל. במקור, הסעיף קרא לדחיית הטיפול בנושא, ואילו כעת הוא קורא לשירות לכל. על פי ההחלטה "אין סיבה לדחות את מימושו של הסעיף וצריך לעבות אותו בצורה משמעותית".

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי "סיכמתי עם השר מופז על הקמה מיידית של צוות לניסוח הצעת החוק לשויון בנטל", אמר נתניהו. "המטרה היא להביא לניסוח הצעת חוק ולהביאה לממשלה בשבוע הבא. החוק החדש יחול על כולם: חילונים, חרדים, יהודים וערבים, כולם. אנחנו נעשה שינוי היסטורי בחלוקת הנטל, אנחנו נגדיל באופן דרמטי את מספר הנושאים בנטל ואנחנו נשמור על האחדות בעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ