ערביי ישראל: הוועדה נגד השירות תתכנס השבוע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במגזר הערבי מביעים חשש מגיבוש חוק גיוס לכל. חברי הכנסת הערבים ינסו בימים הקרובים להבין אם סעיפי החוק יהיו דומים להמלצות פלסנר, שאמנם דיברו על גיוס לכולם אך לא הזכירו את הציבור הערבי באופן פרטני, או שיהיה בהם שינוי מהותי "שיוביל לעימות חזיתי" כהגדרתם.

הוועדה המיוחדת שהוקמה מטעם ועדת המעקב של ערביי ישראל תתכנס השבוע כדי לדון בדרכי ההתנגדות להכרעה בעניין הציבור הערבי. "אנחנו נביע את עמדתנו ללא התלהמות כדי לא לספק עילה לימין הקיצוני להתנגח עם הערבים בסוגיה הזו ולחפש תירוץ לכפות את השירות בהחלטת ממשלה", אמרו נציגי הועדה.

בין ההצעות שיוגשו - ארגון עצרת או הפגנה גדולה בנצרת וזירוז הקמפיין נגד השירות הלאומי. גישה נוספת היא פנייה ישירה לשרים בממשלה בניסיון להסביר את ההתנגדות לשירות האזרחי מצד הצעירים הערבים. ועדת המעקב של ערביי ישראל פרסמה בסוף השבוע הודעה שבה חידדה את התנגדותה לשירות הלאומי והשלכותיו על הזהות הלאומית של הצעירים הערבים, ולניסיון לכפות את השירות בכוח באמצעות הצעת חוק.

עו"ד אימן עודה, חבר הוועדה נגד השירות מטעם וועדת המעקב טען אמש כי המדינה נוקטת צעדים הנוגעים לאוכלוסייה המהווה 20 אחוז מכלל האזרחים מבלי לדבר איתה כלל.

"למרות בקשותינו החוזרות ונשנות לשבת ולדון במכלול היחסים בין המדינה לבין האזרחים הערבים היא מסרבת לאפשר לנו להשמיע את תביעותינו הדמוקרטיות למהדרין", אמר עודה, "הממשלה רוצה שמדינת היהודים היא שתקבע לבדה את מהות הנטל והערבים יהיו משרתים נאמנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ