בגלל חשש מחילול שבת

פרס ביטל השתתפותו באולימפיאדה

הוועד האולימפי סירב לאפשר לנשיא ללון בכפר האולימפי בתום טקס הפתיחה בערב שבת; לשכת פרס: "הנשיא אינו מורם מעם, מכבדים את ההחלטה"

אנשיל פפר
לונדון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
לונדון

נשיא המדינה, שמעון פרס, ביטל היום (שלישי) את השתתפותו בטקס פתיחת המשחקים האולימפיים בלונדון בשל סירוב הוועדה המארגנת לאפשר לו לישון בליל שבת בכפר האולימפי. הנשיא, שמקפיד מתוקף תפקידו שלא לחלל שבת בפומבי, לא יוכל לצפות בטקס בשל סמיכותו לכניסת השבת ולכן כשנודע לו שמסרבים להלינו בכפר האולימפי, החליט על ביטול הנסיעה.

בבית הנשיא עובדים כבר חודשים ארוכים על הכנת הביקור של פרס בבריטניה לרגל פתיחת המשחקים האולימפיים שיחלו בלונדון בעוד 17 ימים. לטקס הפתיחה יבואו עוד עשרות ראשי מדינות. לפני כחודש, הבחינו במשרדו של הנשיא שטקס הפתיחה, ביום שישי, אמור להימשך שעות ארוכות וככל הנראה גם להיכנס אל תוך השבת, דבר שיאלץ את המשתתפים לנסוע חזרה לאחר כניסתה. בלשכת הנשיא ניסו, באמצעות שגרירות ישראל בלונדון והוועד האולימפי הישראלי, למצוא פתרון לבעיה על ידי הלנתו של פרס בכפר האולימפי, הצמוד לאצטדיון המרכזי, דבר שהיה מאפשר לפרס לעזוב את הטקס בהליכה, ללא צורך בנסיעה פומבית בשבת.

הבקשה הוגשה לוועדה המארגנת של האולימפיאדה בלונדון ונידונה בדרגים הגבוהים ביותר, כולל על ידי יו"ר הוועדה המארגנת, הלורד סבסטיאן קו, אבל למרות לחצים של גורמים ישראליים שונים, הוחלט לדחותה בשל הכללים האולימפיים שעל פיהם רק אתלטים לנים בכפר האולימפי. הגורמים המעורבים בחנו פתרונות נוספים, בהם הסעת פרס בקלנועית חשמלית שמאושרת על ידי מכון הלכתי לנסיעה בשבת, אך הדבר נדחה בשל שיקולים טכניים ומטעמי אבטחה.

חברי המשלחת האולימפית בבית הנשיא, אתמולצילום: מארק ניימן/לע"מ

בסופו של דבר החליט פרס לוותר על הנסיעה והיום פרסמה לשכתו הודעה ועל פיה "לאור העובדה שטקס פתיחת המשחקים האולימפיים ייערך ביום שישי בערב ואין בתי מלון הקרובים מרחק הליכה לאצטדיון, החליט הנשיא לבטל את נסיעתו ולהימנע מחילול שבת. הנשיא מאחל הצלחה לספורטאי הנבחרת האולימפית של מדינת ישראל ומחזיק אצבעות, יחד עם כל העם, כי ישובו עם מדליות והישגים ספורטיביים מרשימים".

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "הנשיא אינו מורם מעם ואם יש כללים שראשי מדינות אינם יכולים ללון בכפר האולימפי, אנחנו מכבדים זאת". תגובת הוועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון טרם התקבלה.

אתמול ביקרו חברי המשלחת האולימפית והפראלימפית בבית הנשיא לקראת יציאתם ללונדון. "אני מאוד שמח על הפגישה המשותפת בין המשלחות", סיפר פרס. "כולנו נעודד אתכם בהתרגשות רבה. הבאתם כבוד רב לישראל ואני בטוח שתצליחו להביא גם מדליות. אני מאחל לכם שתצליחו להביא הרבה כבוד למדינה. יש המון ילדים שמעריצים אתכם, ספורט זה הדבר המלכד ביותר בעולם. שתהיה לכם דרך צלחה. אני בטוח שכל אחד יעשה כמיטב יכולתו ויביא תקווה לילדים שלנו"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ