הקואליציה הפילה את החוק לאיסור אפליה מינית

ההצעה הובאה להצבעה טרומית לאחר ניסיונות בלתי פוסקים מצד ח"כים ממפלגות שונות ואף נתניהו לעכבה. יוזם החוק הורוביץ: "נפרסם מי התנגד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה הפילה היום (רביעי) את החוק לאיסור אפליה על רקע נטייה מינית בהצבעה טרומית בכנסת. הצעת החוק קובעת שבכל מקום בחוק שבו מופיע איסור אפליה או קיפוח, ייחשב גם כאיסור אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. סיכויי החוק לעבור היו קלושים, שכן ועדת השרים לענייני חקיקה התנגדה לו.

לפני שהחוק הופל, הסביר יוזם החוק, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) כי "קבלת ההצעה תחסוך לנו את התיקונים של כל חוק וחוק בנפרד ולכן מדובר בהצעה חשובה מאוד". הורוביץ כטען כי מסכת הקשיים שהערימה הממשלה מעידה על "צביעות ביחס לקהילה הגאה" מצדה.

הצעת החוק עלתה לראשונה לדיון בוועדת השרים לחקיקה רק ב-21 בפברואר השנה. הוועדה היתה אמורה להחליט אם לתמוך בחוק או להתנגד לו, אולם בסופו של דבר לא נערכה הצבעה בעניין. "לנוכח התמיכה הציבורית הנרחבת בהצעת החוק, רציתי להביא אותה להצבעה במליאת הכנסת כבר באותו שבוע, ולהעמיד את הדברים למבחן ברור", הסביר הורוביץ במכתב ששיגר לארגוני הקהילה הגאה ובו פרס את תלאות החוק. לדבריו, "חברים בתאים הגאים במפלגות ביקשו ממני לדחות את ההצבעה כדי שיוכלו לשכנע את חברי הכנסת והשרים ממפלגותיהם לתמוך בהצעת החוק. הסכמתי לכך כמובן, והעניין נדחה בשלושה שבועות".

כמעט חודש מאוחר יותר קיימה הוועדה דיון נוסף בחוק והחליטה להתנגד לו. במתנגדים היו השרים יעקב נאמן, משולם נהרי ודניאל הרשקוביץ. לעומת זאת, השרים בני בגין ודן מרידור תמכו בו. שרת החקלאות, אורית נוקד (עצמאות), הגישה ערר על ההחלטה, שהביא לדחייה נוספת בהצבעה בכנסת. הדיון על הערר התקיים במאי, חודשים לאחר מכן. התגייסותם של שרי ש"ס והבית היהודי יצרה רוב נגד החוק בוועדה והדיון נדחה שוב.

שלושה שבועות לאחר מכן התקיים הדיון בערר. "בוועדת השרים דווקא הסתמן רוב בעד החוק", כתב הורוביץ וחשף כי "לנוכח זאת התערבה לשכת ראש הממשלה, ואורית נוקד התבקשה שלא להעלות את הערר. לדבריו, הנימוקים מטעם ראש הממשלה היו פוליטיים כדי "לא לערער את הקואליציה ולא להרגיז את החרדים". בסופו של דבר, הערר לא עלה לדיון.

הורוביץ הוסיף כי "לנוכח התערבות ראש הממשלה, היה ברור כי אפסה התקווה להשיג את תמיכת הממשלה בהצעת החוק. ביקשנו מאורית נוקד להסיר באופן פורמלי את הערר כדי לאפשר הצבעה במליאת הכנסת". עם זאת, בהיעדר תמיכה של ועדת השרים, שרי הממשלה לא היו רשאים לתמוך בחוק. הורוביץ החליט לדחות את ההצבעה במליאה פעם נוספת כדי לנסות ולקבל היתר קואליציוני לחופש הצבעה, שיאפשר לחברי הכנסת להצביע לפי צו מצפונם. חברי התא הגאה בליכוד התגייסו לקדם את היוזמה, אלא שיו"ר הקואליציה, זאב אלקין (ליכוד), סירב לאפשר דיון בעניין.

הורוביץ הבטיח אתמול לפרסם את זהות חברי הכנסת התומכים והמתנגדים שישתתפו בהצבעה במליאה. "בניגוד להצבעות בוועדת השרים לחקיקה המתקיימות בחשאי, מה שמאפשר התחמקויות וצביעות, זו תהיה הצבעה גלויה. כל חבר כנסת, מכל מפלגה, יכריע לפי מיטב שיקוליו ומצפונו. אם יש גורמים בקואליציה, כגון חברים בקדימה או בליכוד שתומכים בהצעת החוק, עליהם לדרוש מהקואליציה חופש הצבעה", אמר אתמול הורוביץ.


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ