אולמרט: אין לי שום כוונה להיכנס לפעילות פוליטית

בנאום פומבי ראשון מאז זיכויו, הכחיש כי יש בכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה בתום משפט הולילנד. "אינני מעורב ואינני מתכוון להיות מעורב"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נאם היום (חמישי) בכנס העוסק במלחמת לבנון השנייה. זהו הנאום הפומבי הראשון של אולמרט מאז הכרעת הדין בעניינו ביום שלישי. "אני קורא ביומיים האחרונים על תוכניותיי וארגיע: אין לי שום כוונה להיכנס לפעילות פוליטית. אינני מעורב ואינני מתכוון להיות מעורב, אני חבר בקדימה, אין לי מפלגת מדף ולא תהיה לי כזו. אני עסוק בדברים אחרים ורק בהם ומציע שלא ינסו לגרור את שמי למקומות שאין לי שום כוונה להיות בהם או להיות מעורב בהם. מספיק ניסו לגרור אותי לכל מיני מקומות בשנים האחרונות".

בכנס למחקרי ביטחון לאומי, שנערך באוניברסיטת תל אביב, דיבר אולמרט ארוכות על מלחמת לבנון השנייה, שבה כיהן כראש ממשלה. "ידענו מראש שלא נצליח להביא לשחרור שני החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר", אמר אולמרט. "ידענו מראש שלא נשיג את זה, וגם על זה דיברנו בישיבת הממשלה. הודענו שאנחנו פועלים כדי להביא לשחרור שני החיילים, אבל לא היו לנו ספקות ששני החיילים כבר אינם בין החיים". לדברי אולמרט, הממשלה לא יכלה "לתת הצהרה למערכה כזו ולא להזכיר את שני החיילים שנחטפו. יש דברים שמכריזים אותם, כי אין מנוס כי הם חלק מההקשר הרלוונטי והוא שילוב של מהלכים מדיניים והסברתיים".

בהתייחס לפעולה הצבאית האחרונה במלחמה, הסביר אולמרט כי היתה החלטה לפעול רק בטווח של שלושה קילומטרים, מאחר ש"צפונה מזה זה טירוף. התיאבון הזה להיכנס לשטחים שאין צורך להיות בהם, כדאי לרסן אותו. למה רצינו שלושה קילומטרים? כי רצינו שלא יהיה איום יומיומי מנשק קל".

לדברי אולמרט, לאחר ההפצצה של חיל האוויר בכפר קנא, היתה "נקודת מפנה ששיבשה את הדברים" ואת לוח הזמנים שהיה יכול לאפשר לסיים את המלחמה מוקדם מכפי שהסתיימה בפועל. "אנחנו ראינו בפעולה הקרקעית הזו (של 48 השעות האחרונות ללחימה, ג"כ) אפשרות לשיפור הלחץ, לא לכיבוש שטח, כדי שתביא להישג הנדרש על פי היעדים שהגדרנו", אמר אולמרט. לדבריו, בלילה שבין חמישי לשישי (12-13 באוגוסט 2006 ג"כ), קיבל הממשל הישראלי מסר מגורם בכיר בממשל האמריקאי, ולפיו באו"ם עומדת לעבור הצעת החלטה שונה לחלוטין להפסקת האש, שהיא "בלחץ ובניסוח צרפתי ושבעצם האמריקאים לא עומדים בלחץ של המהלכים הללו. אנחנו הבנו שאולי הדרך היחידה שאפשר לשנות את הדברים היא לתת למהלך היותר נרחב הזה (של כניסה קרקעית צפונה יותר) להיראות כדבר ממשי, על מנת שזה יפעיל את הלחץ הדרוש על השחקנים בזירה הבינלאומית. הניסיונות להשיג מישהו מהאמריקאים עלו בתוהו כי כולם ישנו. ולכן בסופו של דבר זה התנקז לנקודת זמן שאם היינו דוחים את הרחבת הפעילות ליום שישי, ייתכן שלא היה נוצר הלחץ הראוי. מכאן נולדה הפעילות שקראו לה '48 השעות האחרונות'". אולמרט הדגיש כי "מלכתחילה לא היתה כוונה לשנות אסטרטגיה, אלא רק ליצור את האפקט הדרוש כדי להביא את הקהילה הבינלאומית לסגור את הדברים במה שאנחנו ראינו ככיוון הנכון".

אולמרט הסביר כי "מלחמת לבנון השנייה התחילה בכך שמדינת ישראל איבדה את כושר ההרתעה שלה, לא פעלה כפי שהתחייבה לעשות. אך לאחריה, ישנה הרתעה "שלא היתה קיימת מאז ומעולם בגבול הלבנוני". עם זאת הדגיש אולמרט כי "מי שחושב שלנצח הם לא ישתמשו בארסנל הטילים שלהם ולא יירו אותו לא מצפון ולא מדרום או שהסורים לא יירו אותו, טועה. אסור להניח שהזירה הזו תהיה שקטה גם כאשר ננסה לשנות את המשוואה באמצעות פעולות שחורגות מטווח הציפיות המקובל. המבחן הוא לא מספר הטילים שיש למישהו, אלא הרצון שלו להשתמש בהם".

"שדה הקרב העתידי יהיה בתוך הערים שלנו ולא באיזה קו רחוק שמרוחק ממקום המגורים שלנו, ואת זה צריך להבין", הוסיף אולמרט. "אם מישהו חושב שכדי להגן יותר טוב על ישראל צריך עוד שלושים קילומטר במזרח ועוד שלושים קילומטר בצפון, הוא חושב באופן לא רציני. אנחנו צריכים לבנות את היכולות שלנו לא על כיבוש של שטחים, אלא על יצירת הרתעה באמצעות שימוש בכלים התקפיים מיוחדים, מתוך פעולה בתחומי הלגיטימיות הבינלאומית שהיא מרכיב חיוני לבניין הכוח של מדינת ישראל".

היום פורסם ב"הארץ" כי בשיחות שקיים אולמרט עם מקורבים ערב הכרעת בית המשפט בעניינו, העריך מראש כי זו אכן תהיה ההחלטה - זיכוי מרוב האישומים והרשעה בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. משנשאל כיצד ינהג אם ייצא בשלום גם מתיק הולילנד, השיב אולמרט לבני שיחו: "אחזור לחיים הפוליטיים ואתמודד לראשות הממשלה. אני הפוליטיקאי היחיד שיכול להיות מועמד לראש ממשלה מטעם גוש המרכז. אין שם אף אחד אחר: לא שאול מופז, לא יאיר לפיד ולא שלי יחימוביץ'". כשנשאל מה לדעתו יעשה חברו הקרוב יאיר לפיד שהקים מפלגה עצמאית, "יש עתיד", ונערך להתמודד בראשה בבחירות לכנסת ה-19, אמר אולמרט בביטחון רב: "יאיר יירד ויבוא אתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ