יעלון: לא נצליח לגבש חוק גיוס עד 1 באוגוסט; קדימה עשויה לפרוש בקרוב

בתום פגישתו עם ח"כ פלסנר העריך השר כי הממשלה תוכל להתמודד עם פקיעת חוק טל עד לגיבוש חוק חדש "מתי שהוא בעתיד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר משה (בוגי) יעלון, העריך היום בתום פגישתו עם ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) כי לא יימצא מתווה מוסכם בין הצדדים שיאפשר חקיקה של חוק גיוס חדש עד פקיעתו של חוק טל ב-1 באוגוסט. לדבריו, קדימה עשויה לפרוש בקרוב מהממשלה.

לדברי יעלון, ״אני לא חושב שתהיה חקיקה עד התאריך של ה-1 באוגוסט. נוכל לנהל את המצב עד שיהיה לנו חוק חדש, מתי שהוא בעתיד״. הוא הוסיף כי, ״טרם גישרנו על הפערים עם קדימה ואני מאוד פסימי שנעשה את זה במושב הכנסת הנוכחי. מה שיחליף את חוק טל עלול ליצור משבר בקואליציה בינינו לבין קדימה. אני מאמין שנוכל לראות לאיזה כיוון זה הולך בימים הקרובים, ואז אולי הקואליציה תקטן, ונשרוד את זה. במקרה כזה יחל משחק פוליטי חדש, ולכן כל האופציות נמצאות לא רק על השולחן אלא גם באוויר". יעלון אמר את הדברים לשגרירים זרים ולתקשורת הזרה בכנס של "יזראל פרוג'קט" בירושלים בתום פגישתם.

יעלון פירט בפני השגרירים את המתווה השנוי במחלוקת בו הוא דוגל. "הדרך שלי היא דרך צנועה: המספרים של גיוס חרדים מאוד מעודדים. בשנה החולפת התגייסו כמעט 2,400, והצעתנו היא לגייס 6,000 בשנת 2017. אני אשמח שחרדים יתגייסו לצבא, מאחר ובשנים האחרונות נפתחו מסלולים לחיילים חרדים, שנחשבים מוצלחים מאוד. הם זקוקים לאווירה מיוחדת כדי לפעול בה, אבל אני מאמין בזה ומאמין שזו הדרך לאינטגרציה בין החרדים לבין שאר הציבור בישראל״. לדברי יעלון, ״בשנה שעברה היינו עדים לעלייה של 6% בקרב חרדים עובדים. זה נובע מהתנהלות חכמה מאוד, שמאפשרת להם מקומות מסוימים ללמוד בהם. גם אם בטווח הקצר זה עולה יותר, זה יהיה רווחי מאוד לטווח הארוך וישלב אותם בחברה. אבל הדרך שבה אני תומך היא לעשות זאת בהדרגתיות, משנה לשנה״.

סיעת קדימה הסמיכה אתמול את יושב ראש המפלגה, שאול מופז, להחליט לבדו על פרישתה מהקואליציה, אם המשא ומתן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיה לא יעלה יפה. מופז דרש מנתניהו להשלים את ניסוח הצעת החוק המשותפת עד לישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב.

מופז ויעלון בכנסתצילום: מיכל פתאל

אתמול בערב נפגשו מופז ונתניהו, כדי ללבן את העניינים לאחר המשבר הקואליציוני שנוצר. בצאתו מהפגישה אמר מופז: "הגענו לרגע ניסוח החוק. החלטנו לעשות ניסיון נוסף ולהתקדם. נכנסנו לקואליציה על מנת להעביר את החוק, ולא כדי לצאת ממנה. אם יהיה צורך נצא".

אנשי הפורום לשוויון בנטל כינסו היום (חמישי) אחר הצהריים מסיבת עיתונאים, בה הודיעו כי הם מתכננים לקיים בשבת הבאה הפגנה גדולה, לאחר שלדבריהם ראש הממשלה מתחמק ממציאת פתרון בעניין השוויון בשירות. דוברי מטה המאבק בחוק טל הודיעו כי תנועת בני עקיבא תומכת במאבקם וכך גם המכינות הקדם צבאיות.

לדברי יו"ר המחנה המשותף, עידן מילר, "ברור לנו לחלוטין שראש הממשלה לא מתכוון לפתור את נושא השוויון בנטל. נתניהו הודיע על גט כריתות הציבור שמשלם מסים ומשרת במילואים. אנחנו נוציא אנשים לרחוב, אבל גם נעשה עבודה פוליטית שתפגע במוקדי הכוח שלך ראש הממשלה".

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, פנה ישירות לנתניהו ודרש ממנו "להפסיק עם המילים הגבוהות. החברה הזו דוהרת לתוך קיר בטון ונדמה לנו שאין אף אחד שאוחז בהגה. מי אוחז בהגה ראש הממשלה?", שאל שמולי. "לא ברור לנו גם לאן שר הביטחון נעלם בכל הדרמה של השבוע האחרון", הוסיף.

יו"ר ישראל חופשית, מיקי גיצין, הוסיף כי "זכות הקיום של ממשלת ישראל טמונה בשוויון בנטל. ב-1 באוגוסט תהיה פה ממשלה עבריינית, שאומרת שהיא לא מתחשבת במה שאמר בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ