הסתיימה הפגישה הלילית בין נתניהו למופז, הדיונים יימשכו בבוקר

על רקע הפיצוץ בין יעלון לפלסנר בדיונים על חוק הגיוס, מנסים בלשכות נתניהו ומופז להגיע להבנות חדשות שיסיימו את המשבר. ברק מתווך בין הצדדים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד בשעות הערב המאוחרות (חמישי) עם יו"ר קדימה, שאול מופז לאחר שבקדימה ובליכוד גברו היום ההערכות כי פרישתה של קדימה מן הקואליציה קרובה, לאחר שהמגעים לניסוח הצעת חוק משותפת לגיוס חרדים כשלו. השניים קבעו בתום פגישתם להמשיך את הדיונים בשישי בבוקר.

השר משה (בוגי) יעלון היה מלא ספקות בתום פגישה שקיים בצהריים עם ח"כ יוחנן פלסנר. לדבריו, "טרם גישרנו על הפערים עם קדימה ואני מאוד פסימי שנעשה את זה במושב הכנסת הנוכחי".

הפגנה של הפעילים למען גיוס לכלצילום: תומר אפלבאום

השר שאול מופז הבהיר כבר אתמול כי קדימה תפרוש מהקואליציה אם החוק המשותף, והצעת המחליטים הנלווית אליו, לא יוצגו ביום ראשון הקרוב בישיבת הממשלה. על אף שהסיכויים קלושים, לשכות נתניהו ומופז צפויות לנסות ולהגיע להבנות בנושא במהלך סוף השבוע.

בקואליציה העריכו היום שבג"ץ לא ייאלץ את צה"ל לגייס חרדים לשירות מיד עם פקיעת חוק טל, גם אם ראשי מאבק המילואימניקים יעתרו בדרישה לגייסם. ההנחה היא שאם היועץ המשפטי לממשלה יודיע לבית המשפט שהכנסת שוקדת על חוק חדש, ברוח הנוגדת גיוס מלא, השופטים יכבדו את ההליך הדמוקרטי ויאפשרו את המשך חקיקתו של החוק. בנוסף, יעלון, העריך כי אם לא תגובש הסכמה מספקת בכנסת לקידום חוק בנושא, בג"ץ ממילא לא יוכל לחייב את הכנסת לחוקק חוק שאין רוב לחוקקו. בהיעדר חקיקה, סמכות הגיוס תועבר לידי צה״ל וזה יוכל לקבוע את הקריטריונים לגיוס ובכך להמשיך - הלכה למעשה - מתן פטורים לאוכלוסיה החרדית בהתאם למדיניות הממשלה.

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע שבכוונתו לנסות ולפשר בין קדימה והליכוד עד יום ראשון על בסיס מתווה ועדת פלסנר וחוק שהוא עצמו יזם במאי האחרון המקנה לצה"ל סמכות להחליט על שחרורם של חרדים משירות פעיל בשורות הצבא. יעלון העריך היום שפרישת קדימה תאפשר לקואליציה לגבש חוק חלופי בתוך חודשים אחדים. "מה שיחליף את חוק טל עלול ליצור משבר בקואליציה בינינו לבין קדימה. אני מאמין שנוכל לראות לאיזה כיוון זה הולך בימים הקרובים, ואז אולי הקואליציה תקטן, ונשרוד את זה. במקרה כזה יחל משחק פוליטי חדש, ולכן כל האופציות נמצאות לא רק על השולחן אלא גם באוויר", אמר יעלון.

העימות האישי בין פלסנר ליעלון עלה היום מדרגה. גורמים בליכוד ציירו את פלסנר כמי שפועל באופן לא ענייני רק כדי לייצר משברים. "מה שפלסנר רוצה זאת מלחמה, הוא רוצה לריב״, אמרו גורמים המקורבים למגעים בין הצדדים. ״ההתנהגות שלו מבישה. הוא צועק, קם, יוצא ונכנס. הוא לא מתנהג כמו חבר כנסת שבא לקדם משהו, אלא לעשות בלאגן. הוא בא לסכסך ולהטעות אל הציבור״. כדי לתמוך בטענתם, הם הציגו מסמך שגיבש פלסנר בחודש ינואר שעבר, בו הביע עמדות הפוכות לאלו עליהן הוא מתעקש כעת. בדו"ח הישן פלסנר כתב כי הוא תומך בהשארת חוק טל על כנו, בתוספת עדכונים. פלסנר פרסם את הדו"ח בעת שכיהן כראש וועדת משנה של וועדת החוץ והבטחון שעסקה ביישומו של חוק טל.

בסביבתו של פלסנר זעמו על הניסיונות לפגוע באופן אישי בתדמיתו וטענו שאנשי יעלון "יורדים נמוך". קצפם יצא בעיקר נוכח הדלפה לתקשורת ולפיה פלסנר ביטל את השתתפותו בפגישה שתוכננה לשעות הערב, בשל מחלת בנותיו. "במקום להתמודד עם טענות עקרוניות, בסביבת יעלון ונתניהו מדביקים טענות אישיות לפלסנר", אמרו גורמים בקדימה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ